“2026-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida”gi Qonuni loyihasiga ko‘ra 2026-yilda maktab darsliklari uchun 1 trln 985 mlrd so‘m yoki 2025-yilga nisbatan 53 foiz ko‘p mablag‘lar yo‘naltirish rejalashtirilmoqda.
Misol uchun, 2024-yilda maktab o‘quvchilari uchun 83,2 mln nusxa darslik va mashq daftarlarini yetkazib berish uchun Davlat budjetidan jami 1,5 trln so‘m ajratilgan. Ushbu mablag‘lardan 435,5 mlrd so‘m (yoki 36 foizi) davriyligi 1-yil hisoblanadigan hamda har yili yangidan chop etiladigan mashq daftarlari uchun yo‘naltirilgan.
2025-yilda esa 81 mln nusxa darsliklar va mashq daftarlari uchun jami 1,3 trln so‘m mablag‘lar to‘liq Davlat budjetidan qoplab berilgan.
Kelayotgan 2026-yilda umumta’lim maktablarini darslik, mashq daftari va o‘quv-metodik qo‘llanmalar bilan ta’minlash uchun 1 trln 985 mlrd so‘m mablag‘ ajratilishi prognoz qilinib, ushbu mablag‘lar hisobidan 1-11 sinflar va tayyorlov guruhlari uchun jami 106,4 mln dona (2025-yilga nisbatan 37,4 mln donaga ko‘p) darslik, mashq daftari va o‘quv-metodik qo‘llanmalar chop etish reja qilinmoqda.
2026-yil uchun Davlat budjeti doirasida ko‘zda tutilgan mablag‘lar yangi o‘quv yilida o‘quvchilarni darsliklar va mashq daftarlari bilan ta’minlash bo‘yicha ehtiyojni to‘liq qoplash imkonini beradi.
Shu sababli, ota-onalardan darsliklar va mashq daftarlari ijarasi uchun qo‘shimcha to‘lov undirishga ehtiyoj qolmaydi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur yo‘nalish bo‘yicha xarajatlar 2020-yildagi 66 mlrd so‘mdan 2026-yilga kelib 1 trln 985 mlrd so‘mga yetgan. Bu so‘nggi olti yil ichida xarajatlar 30 baravardan ko‘proqqa oshganini ko‘rsatadi.
Maktab darsliklari uchun xarajatlar yillik dinamikasi quyidagicha:
- 2020-yilda — 66 mlrd so‘m;
- 2021-yilda — 180 mlrd so‘m;
- 2022-yilda — 1 trln 005 mlrd so‘m;
- 2023-yilda — 1 trln 006 mlrd so‘m;
- 2024-yilda — 1 trln 173 mlrd so‘m;
- 2025-yilda — 1 trln 300 mlrd so‘m;
- 2026-yilda — 1 trln 985 mlrd so‘m;
- 2027–2028-yillarda bu ko‘rsatkich mos ravishda 2 trln va 2,2 trln so‘mga yetishi prognoz qilingan.
2026-yilda ta’lim uchun Davlat budjetidan qancha pul ajratilyapti?
2026-yilda umumiy o‘rta ta’lim xarajatlari 63,7 trln so‘mni yoki Davlat budjeti jami xarajatlarining 15,8 foizini tashkil etishi prognoz qilinmoqda.
Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida ta’lim tashkilotlarining yong‘in xavfsizligi uchun davlat budjetidan mablag‘ ajratilmasligi masalasi ko‘tarildi.
Avvalgi tartib bo‘yicha bir viloyatda maktab qurilishi kerak bo‘lsa, buning uchun qaror Toshkentda qabul qilinardi.

According to the draft law "On the State Budget of the Republic of Uzbekistan for 2026," in 2026 it is planned to allocate 1 trillion 985 billion soums for school textbooks, or 53 percent more than in 2025.
For example, in 2024, a total of 1.5 trillion soums were allocated from the State budget for the delivery of 83.2 million copies of textbooks and workbooks for schoolchildren. Of these funds, 435.5 billion soums (or 36 percent) were allocated for training notebooks, the frequency of which is 1 year and is published annually.
In 2025, a total of 1.3 trillion soums were fully covered from the State budget for 81 million copies of textbooks and workbooks.
In 2026, it is projected that 1 trillion 985 billion soums will be allocated to provide general education schools with textbooks, workbooks, and teaching aids, and at the expense of these funds, it is planned to publish a total of 106.4 million textbooks, workbooks, and teaching aids for grades 1-11 and preparatory groups (37.4 million more than in 2025).
The funds provided for in the State Budget for 2026 will allow for the full coverage of the need to provide students with textbooks and workbooks in the new academic year.
Therefore, there will be no need to charge additional fees from parents for the rent of textbooks and workbooks.
According to the data, expenditures in this area increased from 66 billion soums in 2020 to 1 trillion 985 billion soums by 2026. This shows that spending has increased more than 30 times over the past six years.
The annual dynamics of expenses for school textbooks are as follows:
In 2020 - 66 billion soums;
In 2021 - 180 billion soums;
In 2022 - 1 trillion 005 billion soums;
In 2023 - 1 trillion 006 billion soums;
In 2024 - 1 trillion 173 billion soums;
In 2025 - 1 trillion 300 billion soums;
In 2026 - 1 trillion 985 billion soums;
In 2027-2028, this indicator is projected to reach 2 trillion and 2.2 trillion soums, respectively.
2026-yilda ta’limga davlat budjetidan qancha pul ajratildi?
2026-yilda umumiy o‘rta ta’lim xarajatlari 63,7 trln so‘mni yoki Davlat budjeti jami xarajatlarining 15,8 foizini tashkil etishi prognoz qilinmoqda.
In the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the issue of non-allocation of funds from the state budget for the fire safety of educational organizations was raised.