“2026-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida”gi Qonuni loyihasiga ko‘ra 2026-yilda maktab darsliklari uchun 1 trln 985 mlrd so‘m yoki 2025-yilga nisbatan 53 foiz ko‘p mablag‘lar yo‘naltirish rejalashtirilmoqda.
Misol uchun, 2024-yilda maktab o‘quvchilari uchun 83,2 mln nusxa darslik va mashq daftarlarini yetkazib berish uchun Davlat budjetidan jami 1,5 trln so‘m ajratilgan. Ushbu mablag‘lardan 435,5 mlrd so‘m (yoki 36 foizi) davriyligi 1-yil hisoblanadigan hamda har yili yangidan chop etiladigan mashq daftarlari uchun yo‘naltirilgan.
2025-yilda esa 81 mln nusxa darsliklar va mashq daftarlari uchun jami 1,3 trln so‘m mablag‘lar to‘liq Davlat budjetidan qoplab berilgan.
Kelayotgan 2026-yilda umumta’lim maktablarini darslik, mashq daftari va o‘quv-metodik qo‘llanmalar bilan ta’minlash uchun 1 trln 985 mlrd so‘m mablag‘ ajratilishi prognoz qilinib, ushbu mablag‘lar hisobidan 1-11 sinflar va tayyorlov guruhlari uchun jami 106,4 mln dona (2025-yilga nisbatan 37,4 mln donaga ko‘p) darslik, mashq daftari va o‘quv-metodik qo‘llanmalar chop etish reja qilinmoqda.
2026-yil uchun Davlat budjeti doirasida ko‘zda tutilgan mablag‘lar yangi o‘quv yilida o‘quvchilarni darsliklar va mashq daftarlari bilan ta’minlash bo‘yicha ehtiyojni to‘liq qoplash imkonini beradi.
Shu sababli, ota-onalardan darsliklar va mashq daftarlari ijarasi uchun qo‘shimcha to‘lov undirishga ehtiyoj qolmaydi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur yo‘nalish bo‘yicha xarajatlar 2020-yildagi 66 mlrd so‘mdan 2026-yilga kelib 1 trln 985 mlrd so‘mga yetgan. Bu so‘nggi olti yil ichida xarajatlar 30 baravardan ko‘proqqa oshganini ko‘rsatadi.
Maktab darsliklari uchun xarajatlar yillik dinamikasi quyidagicha:
- 2020-yilda — 66 mlrd so‘m;
- 2021-yilda — 180 mlrd so‘m;
- 2022-yilda — 1 trln 005 mlrd so‘m;
- 2023-yilda — 1 trln 006 mlrd so‘m;
- 2024-yilda — 1 trln 173 mlrd so‘m;
- 2025-yilda — 1 trln 300 mlrd so‘m;
- 2026-yilda — 1 trln 985 mlrd so‘m;
- 2027–2028-yillarda bu ko‘rsatkich mos ravishda 2 trln va 2,2 trln so‘mga yetishi prognoz qilingan.
2026-yilda ta’lim uchun Davlat budjetidan qancha pul ajratilyapti?
2026-yilda umumiy o‘rta ta’lim xarajatlari 63,7 trln so‘mni yoki Davlat budjeti jami xarajatlarining 15,8 foizini tashkil etishi prognoz qilinmoqda.
Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida ta’lim tashkilotlarining yong‘in xavfsizligi uchun davlat budjetidan mablag‘ ajratilmasligi masalasi ko‘tarildi.
Avvalgi tartib bo‘yicha bir viloyatda maktab qurilishi kerak bo‘lsa, buning uchun qaror Toshkentda qabul qilinardi.

12:53 / 08.12.2025 3.72k
Согласно проекту закона "О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2026 год," в 2026 году на школьные учебники планируется направить 1 трлн 985 млрд сумов, или на 53 процента больше, чем в 2025 году.
Например, в 2024 году из Государственного бюджета было выделено в общей сложности 1,5 трлн сумов на поставку 83,2 млн экземпляров учебников и рабочих тетрадей для школьников. Из этих средств 435,5 млрд сумов (или 36 процентов) было направлено на ежегодно издаваемые новые рабочие тетради, периодичность которых составляет 1 год.
В 2025 году из Государственного бюджета было полностью покрыто в общей сложности 1,3 трлн сумов на приобретение 81 млн экземпляров учебников и рабочих тетрадей.
Прогнозируется, что в 2026 году на обеспечение общеобразовательных школ учебниками, рабочими тетрадями и учебно-методическими пособиями будет выделено 1 трлн 985 млрд сумов, и за счет этих средств планируется издать в общей сложности 106,4 млн учебников, рабочих тетрадей и учебно-методических пособий для 1-11 классов и подготовительных групп (на 37,4 млн больше, чем в 2025 году).
Средства, предусмотренные в рамках Государственного бюджета на 2026 год, позволят в новом учебном году полностью покрыть потребность в обеспечении учащихся учебниками и рабочими тетрадями.
Поэтому нет необходимости взимать с родителей дополнительную плату за аренду учебников и рабочих тетрадей.
Согласно данным, расходы в этом направлении увеличились с 66 млрд сумов в 2020 году до 1 трлн 985 млрд сумов к 2026 году. Это означает, что за последние шесть лет расходы выросли более чем в 30 раз.
Годовая динамика расходов на школьные учебники выглядит следующим образом:
2020 г. - 66 млрд сумов;
2021 г. - 180 млрд сумов;
В 2022 году - 1 трлн 005 млрд сумов;
В 2023 году - 1 трлн 006 млрд сумов;
В 2024 году - 1 трлн 173 млрд сумов;
в 2025 году - 1 трлн 300 млрд сумов;
• в 2026 году - 1 трлн 985 млрд сумов;
Прогнозируется, что в 2027-2028 годах этот показатель достигнет 2 трлн и 2,2 трлн сумов соответственно.