Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining ta’limni isloh qilish bo‘yicha o‘rinbosari Hilola Umarova ma’lum qildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Dilafro‘z Sobirova 2008-yil 1-aprelda Farg‘ona viloyati Quva tumanida tug‘ilgan. Ayni damda u Farg‘ona shahridagi Prezident maktabining 11-sinf o‘quvchisi hisoblanadi.
U hozirgi kunga qadar SAT xalqaro imtihonidan 1540 ball, xalqaro IELTS imtihonidan 8.0 ballni qo‘lga kiritgan. Asosiy fan olimpiadasida ingliz tilidan Farg‘ona viloyatida 1-o‘rin hamda nemis tili multilevel imtihonidan B2 daraja olgan.
Shuningdek, u maktabdagi eko-qo‘mita sardori, Yangi O‘zbekiston universiteti tomonidan tashkillangan Hogwarts yozgi oromgohi ikki karra qatnashchisi, Hippo xalqaro ingliz tili olimpiadasi yarim-finalisti, Harvardning HPAIR konferensiyasiga qabul qilingan, Technovation Girls xalqaro tanlovining o‘quvchilar vakili va UNESCO tomonidan tashkillangan “Be an explorer” tanlovi finalistidir.
Dilafro‘z Sobirova “Raqamli avlod qizlari” loyihasi tanlovida o‘zining “EcoHelp” deb atalgan loyihasi bilan faol ishtirok etgan. U o‘zining mazkur loyihasida bugungi kundagi eng katta muammolardan bo‘lgan chiqindi masalasini hal etishga qaratilgan, bu orqali faol fuqarolarni rag‘batlantirish mumkin bo‘lgan ilova ishlab chiqqan.
Prezident Administratsiyasi rahbari o‘rinbosari Hilola Umarova Dilafro‘z Sobirovaga omad tilab, davlat rahbari ishonchini oqlashini aytdi.
“Ko‘rib turganingizdek, Dilafro‘z davlatimizda yaratilgan sharoitlardan samarali foydalana olgan hamda tinimsiz mehnatlari evaziga mana shu darajaga erishgan. Ayni vaqtda Guliston shahridagi Prezident maktabi o‘quvchisi Asilbek Ashurov, Namangan shahridagi Prezident maktabi o‘quvchisi Go‘zalxon Haydarova va boshqa yoshlarimiz ham Harvard universitetida tahsil olmoqda.
Davlatimiz rahbarining ta’limdagi islohotlari mevasini beryapti: mana shunday yutuqlar, natijalar orqali. Dilafro‘zni yana bir bor tabriklayman, ota-onasi, ustozlariga ham tashakkur. Yutuqlaring bardavom bo‘lsin, qizim! Hamisha yurtimiz sha’nini yuksaklarga ko‘tar, xalqimiz va davlatimiz rahbari ishonchini oqla!”, deydi Hilola Umarova.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq “Prezident iqtidorli farzandlari” milliy dasturi ham yo‘lga qo‘yilib, O‘zbekistonda “Harvardchilar maktabi” faoliyati yo‘lga qo‘yilgandi.
“Sustainable Development Report 2025” hisobotiga ko‘ra, O‘zbekiston 193 davlat orasida 62-o‘rinni egalladi va Barqaror rivojlanish maqsadlari ko‘rsatkichi bo‘yicha jahon miqyosida e’tirof etildi.

12:58 / 19.12.2025 1.20k
This was announced by Hilola Umarova, Deputy Head of the Presidential Administration for Education Reform.
According to the information, Dilafruz Sobirova was born on April 1, 2008, in the Kuva district of the Fergana region. Currently, she is an 11th-grade student at the Presidential School in Fergana.
To date, he has scored 1540 points on the SAT international exam and 8.0 points on the IELTS international exam. In the main subject Olympiad, he took 1st place in the Fergana region in English and received a B2 degree in the multilevel exam in German.
She is also the head of the school's eco-committee, a two-time participant in the Hogwarts summer camp organized by the University of New Uzbekistan, a semi-finalist of the Hippo International English Language Olympiad, a member of Harvard's HPAIR conference, a student representative of the Technovation Girls international competition, and a finalist of the "Be an explorer" competition organized by UNESCO.
Dilafruz Sobirova actively participated in the "Daughters of the Digital Generation" project competition with her project called "EcoHelp." In this project, he developed an application aimed at solving the problem of waste, which is one of the biggest problems of today, through which it is possible to encourage active citizens.
Hilola Umarova, Deputy Head of the Presidential Administration, wished Dilafruz Sobirova success and said that she would justify the trust of the head of state.
"As you can see, Dilafruz was able to effectively use the conditions created in our country and achieved this level thanks to her tireless work. Currently, Asilbek Ashurov, a student of the Presidential School in Gulistan, Guzalkhon Khaydarova, a student of the Presidential School in Namangan, and other young people are studying at Harvard University.
The reforms of the head of our state in education are bearing fruit: thanks to such achievements and results.
I congratulate Dilafruz once again, and thank her parents and teachers. May your achievements continue, my daughter! "Always elevate the honor of our country and justify the trust of our people and the head of our state!" says Hilola Umarova.
It should be recalled that earlier the national program "Talented Children of the President" was launched, and the "Harvard School" was launched in Uzbekistan.