Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining ta’limni isloh qilish bo‘yicha o‘rinbosari Hilola Umarova ma’lum qildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Dilafro‘z Sobirova 2008-yil 1-aprelda Farg‘ona viloyati Quva tumanida tug‘ilgan. Ayni damda u Farg‘ona shahridagi Prezident maktabining 11-sinf o‘quvchisi hisoblanadi.
U hozirgi kunga qadar SAT xalqaro imtihonidan 1540 ball, xalqaro IELTS imtihonidan 8.0 ballni qo‘lga kiritgan. Asosiy fan olimpiadasida ingliz tilidan Farg‘ona viloyatida 1-o‘rin hamda nemis tili multilevel imtihonidan B2 daraja olgan.
Shuningdek, u maktabdagi eko-qo‘mita sardori, Yangi O‘zbekiston universiteti tomonidan tashkillangan Hogwarts yozgi oromgohi ikki karra qatnashchisi, Hippo xalqaro ingliz tili olimpiadasi yarim-finalisti, Harvardning HPAIR konferensiyasiga qabul qilingan, Technovation Girls xalqaro tanlovining o‘quvchilar vakili va UNESCO tomonidan tashkillangan “Be an explorer” tanlovi finalistidir.
Dilafro‘z Sobirova “Raqamli avlod qizlari” loyihasi tanlovida o‘zining “EcoHelp” deb atalgan loyihasi bilan faol ishtirok etgan. U o‘zining mazkur loyihasida bugungi kundagi eng katta muammolardan bo‘lgan chiqindi masalasini hal etishga qaratilgan, bu orqali faol fuqarolarni rag‘batlantirish mumkin bo‘lgan ilova ishlab chiqqan.
Prezident Administratsiyasi rahbari o‘rinbosari Hilola Umarova Dilafro‘z Sobirovaga omad tilab, davlat rahbari ishonchini oqlashini aytdi.
“Ko‘rib turganingizdek, Dilafro‘z davlatimizda yaratilgan sharoitlardan samarali foydalana olgan hamda tinimsiz mehnatlari evaziga mana shu darajaga erishgan. Ayni vaqtda Guliston shahridagi Prezident maktabi o‘quvchisi Asilbek Ashurov, Namangan shahridagi Prezident maktabi o‘quvchisi Go‘zalxon Haydarova va boshqa yoshlarimiz ham Harvard universitetida tahsil olmoqda.
Davlatimiz rahbarining ta’limdagi islohotlari mevasini beryapti: mana shunday yutuqlar, natijalar orqali. Dilafro‘zni yana bir bor tabriklayman, ota-onasi, ustozlariga ham tashakkur. Yutuqlaring bardavom bo‘lsin, qizim! Hamisha yurtimiz sha’nini yuksaklarga ko‘tar, xalqimiz va davlatimiz rahbari ishonchini oqla!”, deydi Hilola Umarova.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq “Prezident iqtidorli farzandlari” milliy dasturi ham yo‘lga qo‘yilib, O‘zbekistonda “Harvardchilar maktabi” faoliyati yo‘lga qo‘yilgandi.
“Sustainable Development Report 2025” hisobotiga ko‘ra, O‘zbekiston 193 davlat orasida 62-o‘rinni egalladi va Barqaror rivojlanish maqsadlari ko‘rsatkichi bo‘yicha jahon miqyosida e’tirof etildi.

Об этом сообщила заместитель руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан по реформированию образования Хилола Умарова.
По имеющимся данным, Дилафруз Собирова родилась 1 апреля 2008 года в Кувинском районе Ферганской области. В настоящее время он является учеником 11-го класса Президентской школы в Фергане.
На сегодняшний день он набрал 1540 баллов на международном экзамене SAT и 8.0 баллов на международном экзамене IELTS. В основной предметной олимпиаде она заняла 1-е место по английскому языку в Ферганской области и получила степень B2 по многоуровневому экзамену по немецкому языку.
Он также является капитаном эко-комитета школы, двукратным участником летнего лагеря Hogwarts, организованного Университетом Нового Узбекистана, полуфиналистом Международной олимпиады по английскому языку Hippo, принятым на конференцию HPAIR в Гарварде, представителем учащихся международного конкурса Technovation Girls и финалистом конкурса "Be an explorer," организованного ЮНЕСКО.
Дилафруз Собирова активно участвовала в конкурсе проекта "Дочери цифрового поколения" со своим проектом под названием "EcoHelp." В своем проекте он разработал приложение, направленное на решение одной из самых больших проблем сегодняшнего дня - проблем с отходами, посредством которого можно стимулировать активных граждан.
Заместитель руководителя Администрации Президента Хилола Умарова пожелала Дилафруз Собировой удачи и заверила, что оправдает доверие главы государства.
"Как видите, Дилафруз смогла эффективно использовать созданные в нашей стране условия и благодаря своему неустанному труду достигла такого уровня. В настоящее время учащиеся Президентской школы города Гулистана Асилбек Ашуров, Президентской школы города Намангана Гузалхон Хайдарова и другие учатся в Гарвардском университете.
Реформы главы нашего государства в сфере образования приносят свои плоды: благодаря таким достижениям и результатам. Ещё раз поздравляю Дилафруз, и благодарю её родителей и учителей. Да пребудут твои успехи, дочь моя! Всегда возвышай честь нашей страны, оправдай доверие нашего народа и главы нашего государства!," - говорит Хилола Умарова.
Напомним, что ранее была запущена национальная программа "Талантливые дети Президента," а в Узбекистане действовала "Школа Гарвардчиков."
Ученица 8-го класса Дильбархон Хайдарова с 356,7 баллами заняла 1-е место и завоевала электромобиль "Chazor."