13:07 / 23.12.2025 4.11k
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda bolalarni ijtimoiy himoya qilish tizimini takomillashtirishga qaratilgan qonun loyihasi ko‘rib chiqildi.
Qonun loyihasiga ko‘ra, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 47-moddasiga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritilib, bunda ta’lim tashkilotida bolalarni tarbiyalash, ularga ta’lim berish borasidagi majburiyatlar zimmasiga yuklatilgan shaxs tomonidan tarbiya va ta’lim berish jarayonida bolaga nisbatan zo‘ravonlik holatlari sodir etilganligi uchun ma’muriy javobgarlik belgilanmoqda.
Mazkur Qonun loyihasining ayrim bandlariga Milliy tiklanish partiyasi tomonidan takliflar berilib, bunda mazkur qoidani boshqacha talqin qilish oqibatida kelib chiqadigan holatlarni ham inobatga olish kerakligi aytildi.
Deputatlar esa Milliy tiklanish demokratik partiyasining mazkur taklifini qabul qildi. Ya’ni, o‘qituvchi bolani tahqirlamasa, xo‘rlamasa va jismoniy zo‘ravonlik qilmasa, javobgarlikka tortilmaydi. Turlicha talqin qilinishi mumkin bo‘lgan ruhiy bosim, g‘amxo‘rlik qilmagani uchun kabi mezonlar tahrirdan chiqarildi.
Bugungi majlisda quyidagi masalalar ham muhokama qilindi
Notariuslar zimmasiga bolani farzandlikka berish (olish), bolani vasiylikka yoki homiylikka berish haqidagi arizadagi imzoning haqiqiyligi shahodatlanganligi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlariga taqdim etib borish majburiyati yuklatilyapti.
Vasiy yoki homiy o‘z yashash joyini o‘zgartirmoqchi, shu jumladan boshqa mamlakatga ko‘chib ketmoqchi bo‘lsa, vasiylik va homiylik organining yozma ruxsati va vasiylikka olingan 10 yoshga to‘lgan bolaning roziligi talab etilishi belgilanmoqda. Ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bola foydasiga ota-onadan yoki ularning biridan undirilishi belgilangan aliment miqdorini kamaytirish bo‘yicha ishlarda “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlari vakilining ishtiroki belgilanyapti.
Shu bilan birga, Ijtimoiy himoya milliy agentligining hududiy bo‘linmalari ota-ona yoki ota-onalik huquqidan mahrum qilingan shaxslardan bolaning sog‘lig‘ini tiklash va reabilitatsiya qilish uchun qilingan qo‘shimcha xarajatlarni bola foydasiga undirish haqida kiritilgan arizalar bo‘yicha davlat boji to‘lashdan ozod etilmoqda.
Shuningdek, yetim bola yoki ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolani vasiysi (homiysi), tutingan ota-onasi yashaydigan joyga ro‘yxatga qo‘yganda ham davlat boji to‘lashdan ozod etish taklif etilmoqda.

13:07 / 23.12.2025 771
Сегодня состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан. На нем был рассмотрен законопроект, направленный на совершенствование системы социальной защиты детей.
Согласно законопроекту, в статью 47 Кодекса об административной ответственности вносятся дополнения и изменения, устанавливающие административную ответственность за совершение случаев насилия в отношении ребенка в процессе воспитания и обучения лицом, на которое возложены обязанности по воспитанию и обучению детей в образовательной организации.
Партия "Миллий тикланиш" внесла предложения по некоторым пунктам данного законопроекта, выдвинув инициативу учесть обстоятельства, возникающие в результате иного толкования данного положения.
Депутаты приняли предложение Демократической партии "Миллий тикланиш."
То есть, если учитель не оскорбляет, не унижает и не применяет физическое насилие к ребенку, он не будет привлечен к ответственности. Критерии, такие как психологическое давление и отсутствие заботы, которые могут интерпретироваться по-разному, были удалены.
На сегодняшнем заседании также обсуждены следующие вопросы
На нотариусов возлагается обязанность представлять в центры социальных услуг "Инсон" сведения об удостоверении подлинности подписи в заявлении об усыновлении (удочерении), передаче ребенка под опеку или попечительство.
Устанавливается, что если опекун или попечитель желает изменить место жительства, в том числе переехать в другую страну, требуется письменное разрешение органа опеки и попечительства и согласие ребенка, достигшего 10-летнего возраста, находящегося под опекой. Определяется участие представителя центра социальных услуг "Инсон" в работе по уменьшению размера алиментов, взыскиваемых с родителей или с одного из них в пользу ребенка, оставшегося без попечения родителей.
Вместе с тем территориальные подразделения Национального агентства социальной защиты освобождаются от уплаты госпошлины по заявлениям о взыскании с родителей или лиц, лишенных родительских прав, дополнительных расходов на восстановление здоровья и реабилитацию ребенка в пользу ребенка.
Также предлагается освободить ребенка-сироту или ребенка, оставшегося без попечения родителей, от уплаты государственной пошлины при регистрации по месту жительства опекуна (попечителя) или приемных родителей.