Joriy yil 13-yanvar kuni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining “Umumiy o‘rta ta’lim maktabi (maktab-internat) xodimlari asosiy lavozimlarining malaka tavsiflariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi 9-sonli buyrug‘i imzolandi.
Mazkur buyruq bilan xorijiy til yo‘nalishlari bo‘yicha mutaxassislar kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishlari majburiy shart sifatida belgilandi.
Aslida mazkur tartib Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 19-maydagi tegishli qarorida belgilangandi, ammo vazirlik tomonidan xorijiy til o‘qituvchilar malaka talabiga kiritmagandi.
Endilikda, xorijiy til yo‘nalishlari bo‘yicha mutaxassislar kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishlari shart bo‘ladi.
Vazir o‘rinbosari Sherzod Karimov imzolagan mazkur buyruqda aytilishicha, umumiy o‘rta ta’lim maktabi (maktab-internat) xodimlari yangi malaka tavsiflari bilan to‘liq tanishtirilishi, direktorlar tomonidan esa xodimlarni ishga qabul qilish va ularni boshqa lavozimga o‘tkazishda mazkur malaka tavsiflariga qat’iy rioya etilishini ta’minlashi kerak bo‘ladi.
Eng asosiysi shundaki, Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri, viloyatlar va Toshkent shahar maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari, tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlari boshliqlari malaka tavsiflariga mos kelmagan xodimlar bilan amaldagi mehnat qonunchiligiga muvofiq tegishli hujjatlarni rasmiylashtirish choralarini ko‘rishi ham kerak bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz, vazirlik tomonidan B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lmagan pedagoglarga 2026-2027-o‘quv yili boshlanguniga qadar imkoniyat berildi.
Izohlar 36
Xorijiy til o‘qituvchilarining xursand bo‘lishiga hali erta...mi?
B2 sertifikatga ega bo’lmagan pedagoglarga 2025-yil yakuniga qadar (joriy oʻquv yilining 1-, 2-choraklari davomida) oʻz mehnat faoliyatlarini davom ettirishga ruxsat berildi. Ammo...

13 января текущего года был подписан приказ Министерства дошкольного и школьного образования No 9 "О внесении изменений и дополнений в квалификационные характеристики основных должностей работников общеобразовательных школ (школ-интернатов)."
Данным приказом в качестве обязательного условия определено наличие у специалистов по направлению "иностранный язык" национального или приравненного к нему международного сертификата уровня не ниже В2.
На самом деле этот порядок был установлен соответствующим постановлением Кабинета Министров от 19 мая 2021 года, но министерство не включило его в квалификационное требование к преподавателям иностранных языков.
Теперь специалисты по иностранным языкам обязаны иметь национальный или эквивалентный ему международный сертификат уровня не ниже B2.
В приказе, подписанном заместителем министра Шерзодом Каримовым, говорится, что сотрудники общеобразовательных школ (школ-интернатов) должны быть полностью ознакомлены с новыми квалификационными характеристиками, а директора должны обеспечить строгое соблюдение этих квалификационных характеристик при приеме на работу и переводе сотрудников на другую должность.
Самое главное, министр дошкольного и школьного образования, начальники управлений дошкольного и школьного образования областей и города Ташкента, районных (городских) отделов дошкольного и школьного образования должны принять меры по оформлению соответствующих документов с работниками, не соответствующими квалификационным характеристикам, в соответствии с действующим трудовым законодательством.
Напоминаем, что Министерство предоставило возможность педагогам, не имеющим национальный или эквивалентный ему международный сертификат уровня B2, до начала 2026-2027 учебного года.