O‘quvchi-qizlar o‘rtasida futbol bo‘yicha ilk bora “Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri kubogi” musobaqasi tashkil etiladi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ma’lum qildi.
Musobaqada umumta’lim muassasalarining 7–11-sinflarida tahsil olayotgan 14–18 yoshli o‘quvchi qizlar ishtirok etishlari mumkin bo‘ladi.
Musobaqaning asosiy maqsadi, o‘quvchi qizlar o‘rtasida ommaviy futbolni rivojlantirish, sog‘lom turmush tarzini mustahkamlash, ularning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, iqtidorli sportchilarni aniqlashdan iborat.
Musobaqa uch bosqichda o‘tkaziladi:
- tuman (shahar) bosqichi — joriy yilning 1-5-fevral kunlari;
- hududiy bosqich — joriy yilning 13-17-fevral kunlari;
- Respublika bosqichi — joriy yilning 24-30-mart kunlari Surxondaryo viloyatida bo‘lib o‘tadi.
Barcha uchrashuvlar FIFA tomonidan belgilangan futbol qoidalari asosida o‘tkaziladi. Final bosqichida jami 16 ta jamoa ishtirok etadi va g‘oliblar shaxsan Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri tomonidan taqdirlanadi.
Musobaqa g‘oliblari quyidagi tartibda taqdirlanadi:
- 1-o‘rin — “Damas” avtomashina va 250 mln so‘m pul mukofoti;
- 2-o‘rin — “Damas” avtomashina va 200 mln so‘m pul mukofoti;
- 3-o‘rin — “Damas” avtomashina va 150 mln so‘m pul mukofoti.
Shuningdek, respublika bosqichining barcha ishtirokchilari uchun Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining maxsus sovg‘alari ham beriladi.

Впервые среди школьниц будут организованы соревнования по футболу "Кубок министра дошкольного и школьного образования." Об этом сообщило Министерство дошкольного и школьного образования.
В соревнованиях смогут принять участие учащиеся 7-11 классов общеобразовательных учреждений в возрасте 14-18 лет.
Основная цель соревнований - развитие массового футбола среди школьниц, укрепление здорового образа жизни, содержательная организация их досуга, выявление талантливых спортсменок.
Соревнования пройдут в три этапа:
- районный (городской) этап - с 1 по 5 февраля текущего года;
- территориальный этап - 13-17 февраля текущего года;
- Республиканский этап пройдет 24-30 марта текущего года в Сурхандарьинской области.
Все матчи проводятся в соответствии с правилами футбола, установленными FIFA. Всего в финальном этапе примут участие 16 команд, а победители будут лично награждены Министром дошкольного и школьного образования.
Победители конкурса награждаются в следующем порядке:
- 1 место - автомобиль "Damas" и денежный приз в размере 250 млн сумов;
- 2 место - автомобиль "Damas" и денежный приз в размере 200 млн сумов;
- 3-е место - автомобиль "Damas" и денежный приз в размере 150 млн сумов.
Также всем участникам республиканского этапа будут вручены специальные подарки от Министра дошкольного и школьного образования.