Endilikda vazirining giyohvandlikka qarshi kurashish bo‘yicha alohida o‘rinbosari bo‘ladi
Bugun Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida davlat va jamiyat xavfsizligiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri tahdid qilayotgan uyushgan jinoyatchilik, narkojinoyatlar, kiberjinoyatlar va yashirin iqtisodiyot bo‘yicha ta’sirchan choralarni belgilash yuzasidan videoselektor yig‘ilishida shu yildan boshlab narko ekspress-testlardan ommaviy foydalanishga o‘tilishi belgilandi.
Qayd etilishicha, endilikda giyohvandlikka nisbatan toqatsizlik muhitini shakllantirish maqsadida Yoshlar ishlari agentligi, Maktabgacha va maktab ta’limi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirliklarida rahbarning alohida o‘rinbosari bo‘ladi.
Hokim, oliygoh rektori, texnikum va maktab direktorining o‘rinbosarlaridan biri bu yo‘nalishga mas’ul etib belgilanadi.
Ma’lum bo‘lishicha, o‘tgan yilda poytaxtda 1,5 mingdan ortiq narkotikka ruju qo‘yganlar rasman ro‘yxatga olingan. Eng achinarlisi, “soya”da bo‘lgan giyohvandlarning soni bundan ham ko‘p. Ularning aksariyati yoshlar.
Ular narkotik uchun oyiga o‘rtacha 20-25 million so‘m sarflayapti. Giyohvand mablag‘ topish ilinjida jinoyatga qo‘l urishi tabiiy. O‘tgan yili respublika bo‘yicha 64 nafar shaxs giyohvand modda ta’sirida jinoyat qilgan, uning uchtadan bittasi Toshkent shahriga to‘g‘ri keladi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq 2026-yil fevral oyidan narkojinoyat sodir etishga moyil (sodir etayotgan) o‘quvchilarni aniqlagan va huquq-tartibot idoralari xodimlariga xabar bergan pedagoglarni rag‘batlantirish bo‘yicha yangi tizimni ishlab chiqilib, amaliyotga joriy etilishi belgilangandi.

16:25 / 27.01.2026 2.80k
На видеоселекторном совещании под председательством Президента Шавката Мирзиёева, посвященном определению действенных мер по организованной преступности, наркопреступлениям, киберпреступлениям и теневой экономике, представляющим прямую угрозу безопасности государства и общества, было принято решение о переходе к массовому использованию наркоэкспресс-тестов, начиная с этого года.
Отмечается, что теперь в целях формирования атмосферы нетерпимости к наркотикам в Агентстве по делам молодежи, Министерствах дошкольного и школьного образования, высшего образования, науки и инноваций будет отдельный заместитель руководителя.
Хоким, ректор вуза, один из заместителей директора техникума и школы будут назначены ответственными за это направление.
Выяснилось, что в прошлом году в столице было официально зарегистрировано более 1500 наркозависимых. Самое печальное, что число наркоманов, находящихся в "тени," еще больше. Большинство из них - молодые.
Они тратят в среднем 20-25 миллионов сумов в месяц на наркотики. Естественно, что наркоман совершает преступления в погоне за деньгами. В прошлом году по республике 64 человека совершили преступления под воздействием наркотиков, из них треть приходится на город Ташкент.
Напомним, что ранее с февраля 2026 года планировалось разработать и внедрить новую систему поощрения педагогов, выявивших (совершающих) учащихся, склонных к наркопреступлениям, и сообщивших об этом сотрудникам правоохранительных органов.