2030-yilgacha maktabgacha va maktab ta’limi tizimida qanday o‘zgarishlar bo‘ladi?
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentyabrdagi 158-sonli Farmoni bilan “O‘zbekiston — 2030” strategiyasi tasdiqlangandi. Joriy yilning 26-dekabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlisga qilgan murojaatnomasida “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini qayta ko‘rib chiqish zaruriyati borligini ta’kidlaganidan keyin, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining takomillashtirilgan loyihasi jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilgandi.
Ammo, strategiyaning takomillashtirilgan loyihasida ta’lim tizimi yo‘nalishida juda katta o‘zgarishlar ko‘zga tashlanmaydi. Ya’ni, ta’lim yo‘nalishida 2030-yilgacha erishiladigan maqsadlarning samaradorlik ko‘rsatkichlari avvalgi tahrirdan deyarli farq qilmasligini ko‘rish mumkin.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasining takomillashtirilgan loyihasida ta’lim tizimini isloh qilish bo‘yicha amalga oshirilishi reja qilingan quyidagi bir qancha vazifalar belgilangan:
• bolalarni maktabgacha ta’lim bilan qamrab olish darajasini 80 foizga yetkazish;
• 100 foiz maktabgacha ta’lim tashkilotlarini toza ichimlik suvi va zamonaviy sanitariya-gigiyena infratuzilmasi bilan ta’minlash;
• bolalarni maktabga tayyorlov guruhlari bilan 100 foiz qamrab olish;
• olis va chekka hududlarda joylashgan 715 ta umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘quvchilari uchun bepul avtobuslarni yo‘lga qo‘yish;
• umumiy o‘rta ta’lim muassasalarini toza ichimlik suvi va zamonaviy sanitariya-gigiyena infratuzilmasi bilan 100 foiz ta’minlash;
• 1 000 ta nomdagi yangi avlod darslik majmualarni (darslik, mashq daftari, pedagoglar uchun metodik qo‘llanmalar) chop etish;
(Avvalgi tahrirda 700 ga yaqin nomdagi yangi darsliklar, mashq daftarlari, pedagoglar uchun metodik qo‘llanmalar va mobil ilovalar yaratish nazarda tutilgandi)
• yangi avlod darsliklari asosida planshetlar uchun 1 000 ta multimedia dasturlarini yaratish;
• ta’lim tashkilotlariga har yili 600 nafar “til egalari” bo‘lgan xorijiy mutaxassislarni jalb etish;
(Avvalgi tahrirda 500 nafar etib belgilangandi)
• Prezident va ixtisoslashtirilgan maktablarning baholash tizimi joriy etilgan umumiy o‘rta ta’lim muassasalari ulushini 100 foizga yetkazish;
• 500 ming nafar maktabgacha ta’lim tashkilotlari va umumiy o‘rta ta’lim muassasalari xodimlarining malakasini uzluksiz oshirish;
• ehtiyoj yuqori bo‘lgan yo‘nalishlar va olis hududlardagi abituriyentlar uchun pedagogik ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha davlat granti asosida tayyorlangan kadrlar ulushini 17 foizga yetkazish;
• maktabgacha ta’lim tashkilotlari va umumiy o‘rta ta’lim muassasalari pedagog xodimlarining o‘rtacha ish haqini 2 baravar oshirish;
• nodavlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlari sonini 1 000 taga yetkazish;
• nodavlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlari faoliyatini yo‘lga qo‘yish uchun 1 trillion so‘m miqdorida imtiyozli kreditlar ajratish;
• nodavlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida tahsil olayotgan o‘quvchilar ulushini 3 baravarga oshirish;
• umumiy o‘rta ta’lim maktablari va akademik lisey bitiruvchilarini oliy ta’lim bilan qamrab olish darajasini kamida 50 foizga yetkazish;
• umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarini oliy ma’lumotli pedagog kadrlar bilan ta’minlash ulushini 100 foizga chiqarish.
“O‘zbekiston — 2030” strategiyasining avvalgi tahririda:
• barcha umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida kasb-hunarlarga o‘rgatish kurslarini joriy etish;
• 1 000 nafar tarbiyachi va o‘qituvchilarni xorijiy mamlakatlarga malaka oshirish va stajirovkaga yuborish;
• 2024-yildan boshlab har yili davlat-xususiy sheriklik asosida kamida 100 tadan umumiy o‘rta ta’lim muassasalari qurilishi bo‘yicha shartnomalar tuzish;
• davlat-xususiy sheriklik asosida va xalqaro moliya institutlaridan jalb qilinadigan mablag‘lar hisobidan 2 milliard dollarlik umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlari tarmog‘ini kengaytirish loyihalarini amalga oshirish nazarda tutilgandi.
Eslatib o‘tamiz, bugun “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining takomillashtirilgan loyihasi jamoatchilik muhokamasi yakunlanib, keyingi bosqichga o‘tkaziladi. Loyihaga taklif bildirish.

Какие изменения произойдут в системе дошкольного и школьного образования к 2030 году?
Указом Президента Республики Узбекистан от 11 сентября 2023 года была утверждена Стратегия "Узбекистан - 2030."
После того, как Президент Шавкат Мирзиёев в своем обращении к Олий Мажлису 26 декабря этого года подчеркнул необходимость пересмотра стратегии "Узбекистан - 2030," усовершенствованный проект стратегии "Узбекистан - 2030" был вынесен на общественное обсуждение.
Однако в усовершенствованном проекте стратегии не наблюдается существенных изменений в направлении системы образования. То есть можно увидеть, что показатели эффективности целей, достигаемых в области образования до 2030 года, практически не отличаются от предыдущей редакции.
В усовершенствованном проекте Стратегии "Узбекистан - 2030" определены следующие запланированные задачи по реформированию системы образования:
• доведение уровня охвата детей дошкольным образованием до 80 процентов;
• обеспечение 100 процентов дошкольных образовательных организаций чистой питьевой водой и современной санитарно-гигиенической инфраструктурой;
• 100% охват детей подготовительными группами к школе;
• налаживание бесплатных автобусов для учащихся 715 общеобразовательных учреждений, расположенных в отдаленных и труднодоступных районах;
• 100-процентное обеспечение учреждений общего среднего образования чистой питьевой водой и современной санитарно-гигиенической инфраструктурой;
• издание учебников нового поколения (учебники, рабочие тетради, методические пособия для педагогов) 1000 наименований;
(В предыдущей редакции планировалось создать около 700 новых учебников, рабочих тетрадей, методических пособий для педагогов и мобильных приложений)
• создание 1000 мультимедийных приложений для планшетов на основе учебников нового поколения;
• привлечение в образовательные организации ежегодно 600 иностранных специалистов - носителей языка;
(В предыдущей редакции было установлено 500 человек)
• доведение доли учреждений общего среднего образования, в которых внедрена система оценки Президентских и специализированных школ, до 100 процентов;
• непрерывное повышение квалификации 500 тысяч работников дошкольных образовательных организаций и учреждений общего среднего образования;
• доведение до 17 процентов доли кадров, подготовленных на основе государственного гранта по направлениям педагогического образования для абитуриентов с высоким спросом и в отдаленных районах;
• увеличение в 2 раза средней заработной платы педагогических работников дошкольных образовательных организаций и учреждений общего среднего образования;
• доведение количества негосударственных организаций общего среднего образования до 1 000;
• выделение льготных кредитов в размере 1 триллиона сумов на налаживание деятельности негосударственных организаций общего среднего образования;
• увеличение в 3 раза доли учащихся, обучающихся в негосударственных общих средних образовательных организациях;
• доведение уровня охвата выпускников общеобразовательных школ и академических лицеев высшим образованием не менее чем до 50 процентов;
• увеличение доли обеспечения организаций общего среднего образования педагогическими кадрами с высшим образованием до 100 процентов.
Также в предыдущей редакции Стратегии "Узбекистан - 2030":
• внедрение во всех общих средних образовательных учреждениях курсов профессионального обучения;
• направление 1 000 воспитателей и учителей на повышение квалификации и стажировку в зарубежные страны;
• начиная с 2024 года ежегодно заключать договоры на строительство не менее 100 учреждений общего среднего образования на основе государственно-частного партнерства;
• предусматривалась реализация проектов по расширению сети организаций общего среднего образования на основе государственно-частного партнерства и за счет средств, привлекаемых от международных финансовых институтов, на сумму 2 миллиарда долларов.
Напомним, что сегодня общественное обсуждение усовершенствованного проекта Стратегии "Узбекистан - 2030" завершится и будет переведено на следующий этап.