2030-yilgacha maktabgacha va maktab ta’limi tizimida qanday o‘zgarishlar bo‘ladi?
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentyabrdagi 158-sonli Farmoni bilan “O‘zbekiston — 2030” strategiyasi tasdiqlangandi. Joriy yilning 26-dekabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlisga qilgan murojaatnomasida “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini qayta ko‘rib chiqish zaruriyati borligini ta’kidlaganidan keyin, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining takomillashtirilgan loyihasi jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilgandi.
Ammo, strategiyaning takomillashtirilgan loyihasida ta’lim tizimi yo‘nalishida juda katta o‘zgarishlar ko‘zga tashlanmaydi. Ya’ni, ta’lim yo‘nalishida 2030-yilgacha erishiladigan maqsadlarning samaradorlik ko‘rsatkichlari avvalgi tahrirdan deyarli farq qilmasligini ko‘rish mumkin.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasining takomillashtirilgan loyihasida ta’lim tizimini isloh qilish bo‘yicha amalga oshirilishi reja qilingan quyidagi bir qancha vazifalar belgilangan:
• bolalarni maktabgacha ta’lim bilan qamrab olish darajasini 80 foizga yetkazish;
• 100 foiz maktabgacha ta’lim tashkilotlarini toza ichimlik suvi va zamonaviy sanitariya-gigiyena infratuzilmasi bilan ta’minlash;
• bolalarni maktabga tayyorlov guruhlari bilan 100 foiz qamrab olish;
• olis va chekka hududlarda joylashgan 715 ta umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘quvchilari uchun bepul avtobuslarni yo‘lga qo‘yish;
• umumiy o‘rta ta’lim muassasalarini toza ichimlik suvi va zamonaviy sanitariya-gigiyena infratuzilmasi bilan 100 foiz ta’minlash;
• 1 000 ta nomdagi yangi avlod darslik majmualarni (darslik, mashq daftari, pedagoglar uchun metodik qo‘llanmalar) chop etish;
(Avvalgi tahrirda 700 ga yaqin nomdagi yangi darsliklar, mashq daftarlari, pedagoglar uchun metodik qo‘llanmalar va mobil ilovalar yaratish nazarda tutilgandi)
• yangi avlod darsliklari asosida planshetlar uchun 1 000 ta multimedia dasturlarini yaratish;
• ta’lim tashkilotlariga har yili 600 nafar “til egalari” bo‘lgan xorijiy mutaxassislarni jalb etish;
(Avvalgi tahrirda 500 nafar etib belgilangandi)
• Prezident va ixtisoslashtirilgan maktablarning baholash tizimi joriy etilgan umumiy o‘rta ta’lim muassasalari ulushini 100 foizga yetkazish;
• 500 ming nafar maktabgacha ta’lim tashkilotlari va umumiy o‘rta ta’lim muassasalari xodimlarining malakasini uzluksiz oshirish;
• ehtiyoj yuqori bo‘lgan yo‘nalishlar va olis hududlardagi abituriyentlar uchun pedagogik ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha davlat granti asosida tayyorlangan kadrlar ulushini 17 foizga yetkazish;
• maktabgacha ta’lim tashkilotlari va umumiy o‘rta ta’lim muassasalari pedagog xodimlarining o‘rtacha ish haqini 2 baravar oshirish;
• nodavlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlari sonini 1 000 taga yetkazish;
• nodavlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlari faoliyatini yo‘lga qo‘yish uchun 1 trillion so‘m miqdorida imtiyozli kreditlar ajratish;
• nodavlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarida tahsil olayotgan o‘quvchilar ulushini 3 baravarga oshirish;
• umumiy o‘rta ta’lim maktablari va akademik lisey bitiruvchilarini oliy ta’lim bilan qamrab olish darajasini kamida 50 foizga yetkazish;
• umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarini oliy ma’lumotli pedagog kadrlar bilan ta’minlash ulushini 100 foizga chiqarish.
“O‘zbekiston — 2030” strategiyasining avvalgi tahririda:
• barcha umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida kasb-hunarlarga o‘rgatish kurslarini joriy etish;
• 1 000 nafar tarbiyachi va o‘qituvchilarni xorijiy mamlakatlarga malaka oshirish va stajirovkaga yuborish;
• 2024-yildan boshlab har yili davlat-xususiy sheriklik asosida kamida 100 tadan umumiy o‘rta ta’lim muassasalari qurilishi bo‘yicha shartnomalar tuzish;
• davlat-xususiy sheriklik asosida va xalqaro moliya institutlaridan jalb qilinadigan mablag‘lar hisobidan 2 milliard dollarlik umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlari tarmog‘ini kengaytirish loyihalarini amalga oshirish nazarda tutilgandi.
Eslatib o‘tamiz, bugun “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining takomillashtirilgan loyihasi jamoatchilik muhokamasi yakunlanib, keyingi bosqichga o‘tkaziladi. Loyihaga taklif bildirish.

What changes will occur in the preschool and school education system by 2030?
By the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated September 11, 2023, the "Uzbekistan - 2030" Strategy was approved.
After President Shavkat Mirziyoyev emphasized the need to revise the "Uzbekistan - 2030" strategy in his address to the Oliy Majlis on December 26 of this year, the revised draft of the "Uzbekistan - 2030" strategy was submitted for public discussion.
However, in the improved draft of the strategy, no significant changes are observed in the direction of the education system. That is, it can be seen that the effectiveness indicators of the goals to be achieved in the field of education until 2030 practically do not differ from the previous version.
The improved draft of the "Uzbekistan - 2030" Strategy defines several tasks for reforming the education system, the implementation of which is planned:
• bringing the level of preschool education coverage of children to 80 percent;
• 100% provision of preschool educational organizations with clean drinking water and modern sanitary and hygienic infrastructure;
• 100% coverage of children with preparatory groups for school;
• implementation of free buses for students of 715 general secondary educational institutions located in remote and hard-to-reach areas;
• 100% provision of general secondary educational institutions with clean drinking water and modern sanitary and hygienic infrastructure;
• publication of 1000 new generation textbook collections (textbooks, workbooks, methodological manuals for teachers);
(The previous edition envisaged the creation of about 700 new textbooks, workbooks, methodological manuals for teachers, and mobile applications.)
• creation of 1,000 multimedia applications for tablets based on new generation textbooks;
• attracting 600 "native speakers" of foreign specialists to educational organizations annually;
(In the previous version, it was set at 500 people)
• bringing the share of general secondary educational institutions in which the assessment system of Presidential and specialized schools has been introduced to 100 percent;
• continuous professional development of 500 thousand employees of preschool educational organizations and general secondary educational institutions;
• bringing to 17 percent the share of personnel trained on the basis of a state grant in pedagogical education for applicants from in-demand areas and remote areas;
• increasing the average salary of pedagogical workers of preschool educational organizations and general secondary educational institutions by 2 times;
• bringing the number of non-state general secondary education organizations to 1,000;
• allocation of preferential loans in the amount of 1 trillion soums for the establishment of the activities of non-state general secondary educational organizations;
• increasing the share of students studying in non-state general secondary educational organizations by 3 times;
• bringing the level of higher education coverage of graduates of general secondary schools and academic lyceums to at least 50 percent;
• increasing the share of providing general secondary education organizations with teaching staff with higher education to 100 percent.
Also, in the previous version of the "Uzbekistan - 2030" Strategy:
• implementation of vocational training courses in all general secondary educational institutions;
• sending 1,000 educators and teachers abroad for advanced training and internships;
• starting from 2024, conclude contracts annually for the construction of at least 100 general secondary educational institutions on the basis of public-private partnership;
• it was planned to implement projects to expand the network of general secondary education organizations worth 2 billion dollars on the basis of public-private partnership and funds attracted from international financial institutions.
We remind you that today the public discussion of the improved draft of the "Uzbekistan - 2030" strategy will be completed and transferred to the next stage.