Malaka oshirishga har 5 yilda bir marotaba boriladigan bo‘ldi. O‘tgan yili o‘qituvchilarga ustama belgilashda malaka oshirishning 2024-yildagi sertifikatini hisobga olib, ball berishgandi. Joriy o‘quv yilida ham shunday bo‘ladimi yoki yangi sertifikat so‘raladimi? Javob uchun oldindan rahmat.
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 6-bob, 21-bandiga ko‘ra pedagog xodimlarining bazaviy tarif stavkalariga direktor jamg‘armasi hisobidan har oylik ustamalar yangi o‘quv yili uchun o‘tgan o‘quv yili yakunlari bo‘yicha belgilanadi.
Bunda pedagog xodim belgilangan reja asosida malaka oshirish kurslaridan o‘tganligi uchun quyidagicha ball beriladi:
- o‘z vaqtida malaka oshirish kurslarida qatnashmagan bo‘lsa yoki qatnashgan bo‘lsada, kurslar yakuniga ko‘ra yakuniy attestatsiyadan o‘ta olmagan va tegishli sertifikatga ega bo‘lmasa – 0 ball;
- o‘z vaqtida malaka oshirish kurslaridan o‘tib, tegishli sertifikatga ega bo‘lsa – 10 ball.
Ko‘rib turganimizdek, pedagog xodimga yangi o‘quv yili uchun ustama tayinlashda, uning o‘z vaqtida malaka oshirishdan o‘tib, tegishli sertifikatga ega bo‘lganligi asos hisoblanadi.
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining “Maktabgacha va maktab ta’limi xodimlarining uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimini takomillashtirish to‘g‘risida” 2024-yil 20-dekabrdagi 867-son qaroriga muvofiq yangi tartib joriy etilgan bo‘lib, bunga ko‘ra, 2025-yil 1-yanvardan boshlab maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlarining xodimlari besh yilda bir marotaba (eski tartibga ko‘ra bir yilda bir marotaba) majburiy malaka oshirish kurslariga jalb etilishi hamda har yili tashkilot xodimlarining o‘rtacha 20 foizi malaka oshirish lozimligi belgilab berilgan.
Bunda 2024-yilda malaka oshirgan pedagog xodim keyingi besh yil ichida ish beruvchi tomonidan majburiy tarzda malaka oshirishga yuborilishi lozim. Ana shu muddatga qadar esa uning 2024-yilda malaka oshirgani haqidagi sertifikati o‘z kuchida bo‘ladi.
Izoh: Belgilangan vaqtda o‘quv kursiga bormagan, shuningdek, uzrli sabablarsiz qatnashmagan hamda belgilangan namunadagi sertifikatni olmagan holatlar bundan mustasno.
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomga 1-ilova “Pedagog, psixolog va kutubxona xodimlarining faoliyatini baholash mezonlari” jadvalining 7-pozitsiyasiga alohida izoh berilgan bo‘lib, bunda agar pedagog xodimga bog‘liq bo‘lmagan holda tegishli malaka oshirish kurslari tashkil etilmagan taqdirda, mazkur ko‘rsatkich bo‘yicha maksimal ball berilishi qat’iy belgilangan.
Shu sababli, 2024-yilda malaka oshirish kursidan o‘tib, tegishli sertifikatga ega bo‘lgan pedagoglarning keyingi majburiy malaka oshirish navbati kelgunga qadar sertifikati o‘z kuchida bo‘lishini inobatga olinib, 2026-2027-o‘quv yili uchun ham pedagoglarga maksimal ball berilishi lozim.
Eslatib o‘tamiz, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2025-yil 11-iyuldagi 03-32-1540-sonli ko‘rsatma xatida 2024-yilda malaka oshirish kursidan o‘tib, tegishli sertifikatga ega bo‘lgan pedagoglarning keyingi majburiy malaka oshirish navbati kelgunga qadar sertifikati o‘z kuchida bo‘lishi lozimligi ko‘rsatib o‘tilgan.

Повышение квалификации будет проводиться каждые 5 лет. В прошлом году при установлении надбавки учителям начисляли баллы с учетом сертификата повышения квалификации 2024 года. Будет ли то же самое в текущем учебном году или потребуется новый сертификат? Заранее спасибо за ответ.
Согласно пункту 21 главы 6 Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823, ежемесячные надбавки к базовым тарифным ставкам педагогических работников за счет директорского фонда устанавливаются по итогам предыдущего учебного года на новый учебный год.
При этом за прохождение педагогическим работником курсов повышения квалификации на основе установленного плана начисляются следующие баллы:
- своевременно не посещал или посещал курсы повышения квалификации, не прошел итоговую аттестацию по итогам курсов и не имеет соответствующего сертификата - 0 баллов;
- при своевременном прохождении курсов повышения квалификации и наличии соответствующего сертификата - 10 баллов.
Как видим, основанием для назначения педагогическому работнику надбавки за новый учебный год является его своевременное прохождение повышения квалификации и наличие соответствующего сертификата.
Как известно, в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 20 декабря 2024 года No 867 "О совершенствовании системы непрерывного профессионального развития работников дошкольного и школьного образования" введен новый порядок, согласно которому с 1 января 2025 года работники дошкольных и школьных образовательных организаций будут привлекаться к обязательным курсам повышения квалификации один раз в пять лет (по старому порядку один раз в год), а также ежегодно в среднем 20 процентов работников организации должны повышать квалификацию.
При этом педагогический работник, повысивший квалификацию в 2024 году, должен быть направлен работодателем на обязательное повышение квалификации в течение следующих пяти лет. До этого срока будет действовать его сертификат о повышении квалификации в 2024 году.
(за исключением случаев неявки на учебный курс в установленное время, а также неявки без уважительных причин и неполучения сертификата установленного образца)
В приложении No 1 к Положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823, в позиции 7 таблицы "Критерии оценки деятельности педагогов, психологов и библиотечных работников" дается отдельное пояснение, в котором строго определено, что если не организованы соответствующие курсы повышения квалификации независимо от педагогического работника, то по данному показателю присваивается максимальный балл.
Поэтому учитывая, что сертификат педагогов, прошедших курсы повышения квалификации в 2024 году и имеющих соответствующий сертификат, будет действовать до следующей очереди обязательного повышения квалификации, педагогам также следует начислять максимальные баллы на 2026-2027 учебный год.
Напомним, в директивном письме Министерства дошкольного и школьного образования No 03-32-1540 от 11 июля 2025 года указано, что сертификат педагогов, прошедших курс повышения квалификации в 2024 году и имеющих соответствующий сертификат, должен оставаться в силе до следующей очереди на обязательное повышение квалификации.