Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan 2025-yilda eng ko‘p qonunbuzilish holatlari yuzasidan murojaatlar kelib tushgan sohalar bo‘yicha ma’lumotlarni ochiqladi.
Ma’lum bo‘lishicha, qonunbuzilish holatlari yuzasidan eng ko‘p murojaatlar bo‘yicha maktabgacha va maktab ta’limi tizimidagi muassasalar ikkinchi o‘rinni — qurilish tashkilotlaridan keyingi, tibbiyot muassasalaridan oldingi o‘rinni egallagan.
Bunda maktab va maktabgacha ta’lim muassasalaridan o‘tgan 2025-yil davomida jami 3 041 ta murojaat kelib tushgan.
Maktab va maktabgacha ta’limi sohasida asosan mehnat shartnomasining rasmiylashtirilmasligi, ish vaqti va dam olish rejimiga rioya etilmasligi hamda noqonuniy ishdan bo‘shatish kabi holatlar bo‘yicha murojaatlar kelib tushgan.
Eslatib o‘tamiz, 2024-yilda Maktabgacha va maktab ta’lim tizimi mehnat qonunchiligi eng ko‘p buzilgan sohalardan biri deb topilgandi.
Ya’ni, 2024-yilda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimida ishga tiklash, ish haqi undirish va boshqa mehnat nizolari bilan bog‘liq sudlarda ko‘rilgan jami 2 078 ta fuqarolik ishining 1 364 tasi (66 foiz) qanoatlantirilib, tizimda mehnat qonunchiligi normalari buzilishi oqibatida da’vogarlar foydasiga 14 mlrd so‘m ish haqi hamda qo‘shimcha 2,5 mlrd so‘mlik majburiy progul uchun haq va ma’naviy zararlar undirish haqida qarorlar qabul qilingan.
Ta’lim tizimi xodimlariga har 5 yillik ish staji uchun 2 kun qo‘shimcha ta’til beriladi
Mehnat ta’tili va qo‘shimcha ta’til berishda Tarmoq kelishuviga rioya etilmasa, bu qonun buzilish sifatida baholanadi va ish beruvchi uchun javobgarlikka sabab bo‘ladi.
Endi maktabdagi vakansiyalar haqida hisobot berish shart bo‘lmaydi
Shuningdek, bandlik organi yo‘llanmasi bilan bo‘sh ish o‘rniga kelgan nomzodni ishga qabul qilinmagan taqdirda, ish beruvchi sabab keltirishi shart bo‘lmaydi va buning uchun ish beruvchi ma’muriy javobgarlikka tortilmaydi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimida 2024-yilda ishga tiklash, ish haqi undirish va boshqa mehnat nizolari bilan bog‘liq ishlar sudlarda ko‘rib chiqilgan.

10:57 / 30.01.2026 2.28k
Государственная трудовая инспекция опубликовала данные о сферах, в которых поступило наибольшее количество обращений о нарушениях законодательства в 2025 году.
Выяснилось, что учреждения системы дошкольного и школьного образования занимают второе место по количеству обращений по фактам нарушения закона - после строительных организаций, перед медицинскими учреждениями.
При этом в течение 2025 года от школ и дошкольных образовательных учреждений поступило в общей сложности 3 041 обращение.
В сфере школьного и дошкольного образования в основном имели место такие случаи, как несвоевременная выплата заработной платы, неоформление трудового договора, несоблюдение режима рабочего времени и отдыха, а также незаконные увольнения.
Напомним, что в 2024 году система дошкольного и школьного образования была признана одной из наиболее нарушенных сфер трудового законодательства.
В частности, в 2024 году в системе Министерства дошкольного и школьного образования было удовлетворено 1 364 (66 процентов) из 2 078 гражданских дел, рассмотренных в судах, связанных с восстановлением на работе, взысканием заработной платы и другими трудовыми спорами, и в результате нарушения норм трудового законодательства в системе были приняты решения о взыскании в пользу истцов заработной платы в размере 14 миллиардов сумов и дополнительно 2,5 миллиарда сумов за вынужденный прогул и моральный ущерб.