11:40 / 11.02.2026 2.20k
Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-fevral kuni Navoiy viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar va kelgusidagi ustuvor vazifalar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Yig‘ilishda viloyat ta’lim sohasida ham respublikada yetakchi hududlardan biri hisoblanishi, oliy ta’lim qamrovi 71 foizni tashkil etgani, o‘tgan yilda 10 ta maktab bitiruvchilari oliygohlarga kirish bo‘yicha 100 foizlik natijaga erishgani qayd etildi.
Shuningdek, mazkur yig‘ilishda yangi o‘quv yilidan boshlab Navoiy va Zarafshon shaharlarida “Bir maktab – bir IT sinf” tamoyili asosida ixtisoslashgan sinflar ochish taklif etildi.
Buning uchun viloyatdan 100 nafar o‘qituvchi IT va sun’iy intellekt yo‘nalishlarida poytaxtda va xorijda malaka oshiradi, Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Zarafshon filialida sun’iy intellekt va kiberxavfsizlik yo‘nalishida kunduzgi ta’lim dasturi yo‘lga qo‘yiladi.
Yig‘ilish yakunida prezident bildirilgan reja va takliflarni ma’qullab, ularning ijrosi aholi hayotiga aniq o‘zgarishlar olib kelishi lozimligini ta’kidladi hamda mutasaddilarga tegishli ko‘rsatmalar berdi.

10 февраля Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание, посвященное проводимой работе по социально-экономическому развитию Навоийской области и приоритетным задачам на будущее.
На совещании отмечалось, что область является одним из ведущих регионов республики в сфере образования, охват высшим образованием составляет 71 процент, в прошлом году 10 выпускников школ достигли 100-процентного результата по поступлению в вузы.
Также на совещании было предложено с нового учебного года открыть специализированные классы в городах Навои и Зарафшан по принципу "Одна школа - один IT-класс."
Для этого 100 преподавателей из области пройдут обучение в столице и за рубежом по направлениям IT и искусственного интеллекта, а в Зарафшанском филиале Ташкентского университета информационных технологий будет запущена программа очного обучения по направлению искусственный интеллект и кибербезопасность.
В завершение совещания президент одобрил озвученные планы и предложения, подчеркнул, что их реализация должна привести к конкретным изменениям в жизни населения, и дал соответствующие указания ответственным лицам.