11:40 / 24.02.2026 1.87k
Unda har haftaning payshanba kuni vazirlik, idora va hokimliklarda “Yoshlar kuni” bo‘lishi belgilandi.
Shu kuni sohaga mas’ul rahbarlar mahalla, maktab va texnikumlarga borib, yoshlarni eshitadi va muammosini hal qiladi.
Hokimlar yoshlarbop savdo-servis loyihalarini qiladi, yoshlarning ta’lim olishi, sport bilan shug‘ullanishi, kasb va til o‘rganib, ishga kirishi yoki tadbirkorlik bilan shug‘ullanishiga ko‘maklashadi, startapchilar bilan uchrashuvlar o‘tkazib, alohida mablag‘ va grantlar ajratadi.
Eng yaxshi tomorqachi, fermer, sanoatchi, startapchi, ijodkor, ma’naviyat va boshqa sohalardagi yoshlar uchun qiziqarli mavzularda tanlovlar va yarmarkalar o‘tkaziladi.

Определено, что каждую четверг в министерствах, ведомствах и хокимиятах будет проводиться "День молодежи."
В этот день ответственные за сферу руководители посетят махалли, школы и техникумы, выслушают молодежь и решат их проблемы.
Хокимы реализуют молодежные торгово-сервисные проекты, помогают молодежи получать образование, заниматься спортом, изучать профессии и языки, трудоустраиваться или заниматься предпринимательством, проводят встречи со стартаперами, выделяют специальные средства и гранты.
Будут проводиться конкурсы и ярмарки на интересные темы для лучших садоводов, фермеров, промышленников, стартаперов, творцов, молодежи в сфере духовности и других сферах.
Шавкат Мирзиёев раскритиковал министров и хокимов, заявив, что они не работают с обращениями.
Учитывая рост населения и растущую потребность в школах, было объявлено о привлечении 200 миллионов долларов из Исламского банка развития для строительства 58 современных школ в регионах.