Andijon viloyati Ulug‘nor tumanida olti nafar ta’lim sohasi xodimi choyxonada qimor o‘ynab o‘tirgan paytda ushlanib, ma’muriy javobgarlikka tortildi. Bu haqda Daryo.uz nashri xababr berdi.
Sud hujjatlariga ko‘ra, ular orasida tuman Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi boshlig‘i, uning o‘rinbosari hamda to‘rt nafar maktab direktori bo‘lgan.
Hujjatda qimor o‘yini 2026-yil 14-yanvar kuni Baliqchi tumanidagi “Abduxalil ota” choyxonasida aniqlangani yozilgan. Kimdir ichki ishlar organiga choyxonada qimor o‘ynalayotgani haqida xabar bergan. Keyin IIB xodimi xabar yuzasidan u yerga kelgan. O‘yin davrasidagi 205 ming so‘m, ishtirokchilar yonidagi jami 617 ming so‘m pul va kartalarni dalil sifatida olgan.
Ayblanuvchilar sudda qimor o‘ynamaganini, pul tikmagan holda karta o‘ynaganini aytgan. Stoldagi 205 ming so‘m ovqat uchun yig‘ilgan mablag‘ bo‘lganini bildirgan. Ammo guvohlar ko‘rsatmasi va to‘plangan dalillar asosida sud huquqbuzarlik tasdiqlangan deb topgan.
Natijada sudlanuvchilar Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 191-moddasi bo‘yicha aybdor deb topilgan. Sud qarori bilan har bir huquqbuzar bazaviy hisoblash miqdorining uch baravari miqdorida (1 million 236 ming so‘m) jarimaga tortilgan.
Ashyoviy dalil tariqasida olinib, Andijon viloyat IIB depozit hisob raqamida saqlanayotgan 822 ming so‘m puldan 205 ming so‘m qismi davlat foydasiga musodara qilingan.
Samarqand “oblono” boshlig‘i farzandini xorijga yuborgani uchun 28 mln so‘m mablag‘ budjetga qaytarildi
Samarqand viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi mansabdor shaxslari tomonidan qonunbuzarlikka yo‘l qo‘yilgani o‘z isbotini topdi.

15:50 / 04.01.2026 3.32k
In the Ulug'nor district of the Andijan region, six education workers were arrested while gambling in a teahouse and brought to administrative responsibility. This was reported by Daryo.uz.
According to court documents, among them were the head of the district Department of Preschool and School Education, his deputy, and four school principals.
The document states that gambling was detected on January 14, 2026, at the "Abdukhalil ota" teahouse in the Balikchi district. Someone reported gambling in a teahouse to the internal affairs bodies. Then an officer of the Department of Internal Affairs came there regarding the report. 205 thousand soums during the game, a total of 617 thousand soums with the participants, and cards were taken as evidence.
The defendants stated in court that they did not gamble and played cards without betting money. He stated that the 205,000 soums on the table were funds collected for food. However, based on witness testimony and the collected evidence, the court deemed the offense confirmed.
As a result, the defendants were found guilty under Article 191 of the Code of Administrative Responsibility. By court decision, each offender was fined three times the base calculation amount (1 million 236 thousand soums).
Of the 822,000 soums held in the deposit account of the Andijan Regional Department of Internal Affairs as material evidence, 205,000 soums were confiscated for the benefit of the state.