Andijon viloyati Ulug‘nor tumanida olti nafar ta’lim sohasi xodimi choyxonada qimor o‘ynab o‘tirgan paytda ushlanib, ma’muriy javobgarlikka tortildi. Bu haqda Daryo.uz nashri xababr berdi.
Sud hujjatlariga ko‘ra, ular orasida tuman Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi boshlig‘i, uning o‘rinbosari hamda to‘rt nafar maktab direktori bo‘lgan.
Hujjatda qimor o‘yini 2026-yil 14-yanvar kuni Baliqchi tumanidagi “Abduxalil ota” choyxonasida aniqlangani yozilgan. Kimdir ichki ishlar organiga choyxonada qimor o‘ynalayotgani haqida xabar bergan. Keyin IIB xodimi xabar yuzasidan u yerga kelgan. O‘yin davrasidagi 205 ming so‘m, ishtirokchilar yonidagi jami 617 ming so‘m pul va kartalarni dalil sifatida olgan.
Ayblanuvchilar sudda qimor o‘ynamaganini, pul tikmagan holda karta o‘ynaganini aytgan. Stoldagi 205 ming so‘m ovqat uchun yig‘ilgan mablag‘ bo‘lganini bildirgan. Ammo guvohlar ko‘rsatmasi va to‘plangan dalillar asosida sud huquqbuzarlik tasdiqlangan deb topgan.
Natijada sudlanuvchilar Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 191-moddasi bo‘yicha aybdor deb topilgan. Sud qarori bilan har bir huquqbuzar bazaviy hisoblash miqdorining uch baravari miqdorida (1 million 236 ming so‘m) jarimaga tortilgan.
Ashyoviy dalil tariqasida olinib, Andijon viloyat IIB depozit hisob raqamida saqlanayotgan 822 ming so‘m puldan 205 ming so‘m qismi davlat foydasiga musodara qilingan.
Samarqand “oblono” boshlig‘i farzandini xorijga yuborgani uchun 28 mln so‘m mablag‘ budjetga qaytarildi
Samarqand viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi mansabdor shaxslari tomonidan qonunbuzarlikka yo‘l qo‘yilgani o‘z isbotini topdi.

15:50 / 04.01.2026 3.81k
В Улугнорском районе Андижанской области шесть работников сферы образования были задержаны при азартных играх в чайхане и привлечены к административной ответственности. Об этом сообщило издание Daryo.uz.
Согласно судебным документам, среди них были начальник районного отдела дошкольного и школьного образования, его заместитель и четыре директора школ.
В документе говорится, что азартная игра была обнаружена 14 января 2026 года в чайхане "Абдухалил ота" в Балыкчинском районе. Кто-то сообщил в органы внутренних дел, что в чайхане играют в азартные игры. Затем сотрудник ОВД прибыл туда по поводу сообщения. В качестве доказательств он взял 205 000 сумов из игрового круга и в общей сложности 617 000 сумов наличными и картами, находящимися рядом с участниками.
Обвиняемые заявили в суде, что не играли в азартные игры и играли в карты, не делая ставки. Он сообщил, что 205 тысяч сумов, находящиеся на столе, были собранными на еду. Однако на основании показаний свидетелей и собранных доказательств суд признал правонарушение подтвержденным.
В результате подсудимые были признаны виновными по статье 191 Кодекса об административной ответственности. По решению суда каждый правонарушитель был оштрафован на три базовых расчетных величины (1 миллион 236 тысяч сумов).
Из 822 тысяч сумов, хранящихся на депозитном счете УВД Андижанской области, 205 тысяч сумов были конфискованы в пользу государства.
Доказано, что должностные лица Управления дошкольного и школьного образования Самаркандской области нарушили закон.