Ma’lumki, jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilariga toifa berishning ikki bosqichli yangi tartibi ishlab chiqilgan bo‘lib, bunda birinchi bosqich — test shaklida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan, ikkinchi bosqich — amaliy imtihon shaklida Sport vazirligi tomonidan o‘tkazilishi belgilangan.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Sport vazirligining 2026-yil 7-apreldagi “Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining jismoniy tarbiya fani pedagog kadrlarini o‘quv fanidan malaka sinovlarini tashkil etish to‘g‘risida”gi 23-q/q, 12-q/q-sonli qaroriga muvofiq 2026-yil 12–20-may kunlari jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilari uchun o‘quv fanidan ikkinchi bosqich amaliy imtihonlar o‘tkazilishi belgilandi.
Shuningdek, Sport vazirligining 2026-yil 1-maydagi buyrug‘i bilan malaka sinovlarini amaliy imtihon shaklida o‘tkazish reja-jadvali hamda hududiy ishchi guruhlar va baholash komissiyasi tarkibi ham tasdiqlandi.
Mazkur amaliy imtihon jarayonlari Sport vazirligining 2026-yil 1-maydagi buyrug‘i bilan tasdiqlangan sport maktablarida bo‘lib o‘tadi.
12–20-may kunlari o‘tkaziladigan amaliy imtihon jarayonlari yakunlanganidan so‘ng baholash komissiyasi natijalarni shu kunning o‘zida “Toifa imtihon” quyi moduliga kiritadi.
Bunda amaliy imtihon jarayonlarini ovozli va videotasvirga olinadi hamda video tasvirlar kamida bir yil saqlanadi. Amaliy imtihon natijalari umumlashtiriladi hamda tasdiqlangan natijalar jarayon yakunlanganidan so‘ng besh kun muddatda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga taqdim etiladi.
Amaliy imtihon natijalaridan norozi bo‘lgan pedagog kadrlarning murojaatlarini malaka sinov natijalari e’lon qilingan kundan boshlab o‘n kun mobaynida Sport vazirligi tomonidan tuzilgan apellyatsiya komissiyasi pedagog xodim ishtirokida ko‘rib chiqiladi.
Pedagog xodimlar qo‘shimcha ma’lumotlar bilan quyidagi havolalar orqali tanishib chiqishi mumkin
Imtihonlar oʻtkaziladigan manzillar hamda aniq sanalar.
Eslatib o‘tamiz, amaliy imtihonlarda ishtirok etish uchun pedagog xodimlar o‘zlari bilan shaxsni tasdiqlovchi hujjat (pasport yoki ID-karta) olib kelishlari talab etiladi.

11:30 / 04.05.2026 2.06k
Известно, что для учителей физической культуры внедрён новый двухэтапный порядок присвоения квалификационной категории. Первый этап проводится в форме тестирования Министерством дошкольного и школьного образования, второй этап — в форме практического экзамена Министерством спорта.
В соответствии с совместным постановлением Министерства дошкольного и школьного образования и Министерства спорта от 7 апреля 2026 года № 23-к/к, 12-к/к «Об организации квалификационных испытаний по учебному предмету для педагогических кадров по физической культуре в системе общего среднего образования» практический этап экзаменов (второй этап) для учителей физической культуры будет проведён в период с 12 по 20 мая 2026 года.
Кроме того, приказом Министерства спорта от 1 мая 2026 года утверждены график проведения практических экзаменов, а также состав территориальных рабочих групп и оценочных комиссий.
Практические экзамены будут организованы на базе спортивных школ, утверждённых данным приказом.
По завершении экзаменов результаты в тот же день будут внесены оценочной комиссией в подсистему «Экзамен на категорию».
Процессы экзамена будут записываться на аудио и видео, при этом видеоматериалы будут храниться не менее одного года. Итоговые результаты будут обобщены и в течение пяти дней после завершения экзаменов направлены в Министерство дошкольного и школьного образования.
Апелляции педагогических работников, не согласных с результатами, рассматриваются апелляционной комиссией Министерства спорта в течение десяти дней со дня объявления результатов, с участием самого педагога.
Напоминаем, что для участия в практичесом экзамене необходимо иметь при себе документ, удостоверяющий личность (паспорт или ID-карту).