Ma’lumki, jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilariga toifa berishning ikki bosqichli yangi tartibi ishlab chiqilgan bo‘lib, bunda birinchi bosqich — test shaklida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan, ikkinchi bosqich — amaliy imtihon shaklida Sport vazirligi tomonidan o‘tkazilishi belgilangan.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Sport vazirligining 2026-yil 7-apreldagi “Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining jismoniy tarbiya fani pedagog kadrlarini o‘quv fanidan malaka sinovlarini tashkil etish to‘g‘risida”gi 23-q/q, 12-q/q-sonli qaroriga muvofiq 2026-yil 12–20-may kunlari jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilari uchun o‘quv fanidan ikkinchi bosqich amaliy imtihonlar o‘tkazilishi belgilandi.
Shuningdek, Sport vazirligining 2026-yil 1-maydagi buyrug‘i bilan malaka sinovlarini amaliy imtihon shaklida o‘tkazish reja-jadvali hamda hududiy ishchi guruhlar va baholash komissiyasi tarkibi ham tasdiqlandi.
Mazkur amaliy imtihon jarayonlari Sport vazirligining 2026-yil 1-maydagi buyrug‘i bilan tasdiqlangan sport maktablarida bo‘lib o‘tadi.
12–20-may kunlari o‘tkaziladigan amaliy imtihon jarayonlari yakunlanganidan so‘ng baholash komissiyasi natijalarni shu kunning o‘zida “Toifa imtihon” quyi moduliga kiritadi.
Bunda amaliy imtihon jarayonlarini ovozli va videotasvirga olinadi hamda video tasvirlar kamida bir yil saqlanadi. Amaliy imtihon natijalari umumlashtiriladi hamda tasdiqlangan natijalar jarayon yakunlanganidan so‘ng besh kun muddatda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga taqdim etiladi.
Amaliy imtihon natijalaridan norozi bo‘lgan pedagog kadrlarning murojaatlarini malaka sinov natijalari e’lon qilingan kundan boshlab o‘n kun mobaynida Sport vazirligi tomonidan tuzilgan apellyatsiya komissiyasi pedagog xodim ishtirokida ko‘rib chiqiladi.
Pedagog xodimlar qo‘shimcha ma’lumotlar bilan quyidagi havolalar orqali tanishib chiqishi mumkin
Imtihonlar oʻtkaziladigan manzillar hamda aniq sanalar.
Eslatib o‘tamiz, amaliy imtihonlarda ishtirok etish uchun pedagog xodimlar o‘zlari bilan shaxsni tasdiqlovchi hujjat (pasport yoki ID-karta) olib kelishlari talab etiladi.

11:30 / 04.05.2026 2.07k
It is known that a new two-stage procedure has been introduced for awarding qualification categories to physical education teachers. The first stage is conducted in the form of a test by the Ministry of Preschool and School Education, while the second stage is conducted as a practical examination by the Ministry of Sports.
According to the joint resolution of the Ministry of Preschool and School Education and the Ministry of Sports dated April 7, 2026 (No. 23-q/q, 12-q/q) “On the organization of qualification assessments for physical education teachers in general secondary education institutions,” the second-stage practical examinations will be held from May 12 to May 20, 2026.
In addition, by the order of the Ministry of Sports dated May 1, 2026, the schedule for conducting the practical examinations, as well as the composition of regional working groups and assessment commissions, has been approved.
The practical examinations will be held at sports schools designated by the above-mentioned order.
After the completion of the examinations, the assessment commissions will enter the results into the “Qualification Exam” subsystem on the same day.
The examination process will be audio and video recorded, and the recordings will be stored for at least one year. The results will be consolidated and submitted to the Ministry of Preschool and School Education within five days after the completion of the process.
Appeals from teachers who disagree with the results will be reviewed by the appeal commission established by the Ministry of Sports within ten days from the date of announcement of the results, in the presence of the teacher.
Please note that participants must bring a valid identification document (passport or ID card) to the practical examination.