Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 29-dekabrdagi “Aholining ijtimoiy himoya olish huquqlarini ta’minlash hamda davlat ijtimoiy yordami va xizmatlarini ko‘rsatish tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan Hukumatning ayrim qarorlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Endilikda har bir inklyuziv ta’lim sinflari yoki boshlang‘ich tayanch korreksion sinflar ochilgan umumta'lim maktablariga alohida "Maxsus pedagog" shtat birligi ajratiladi.
Maktabgacha va maktab ta'limi vazirligining 2023-yil 8-yanvardagi 03-06/2-83- sonli ko'rsatma xatiga asosan maxsus pedagog shtat birligini ajratilishi munosabati bilan 2024-yil uchun tasdiqlangan shtatlar jadvaliga tegishli o‘zgartirishlar kiritiladi.
Ushbu maktablarga ishga qabul qilingan maxsus pedagoglarga esa qonunchilik hujjatlariga muvofiq oylik ish haqlarini o‘z vaqtida to‘lab borilishi ta'minlanadi.

A separate special pedagogue state unit will be introduced in general education schools where inclusive education classes have been opened
18:13 / 26.01.2024
2.82k
In connection with the decision of the Cabinet of Ministers dated December 29, 2023 "In connection with ensuring the rights of the population to receive social protection and improving the system of providing state social assistance and services, changes and additions were made to some decisions of the Government.
Now, a separate state unit "Special pedagogue" will be allocated to each general education school where inclusive education classes or elementary correctional classes have been opened.
Based on the instruction letter of the Ministry of Pre-School and School Education dated January 8, 2023 No. 03-06/2-83, appropriate changes will be made to the approved staff table for 2024 in connection with the allocation of the staff unit of a special pedagogue.
The special pedagogues employed in these schools will be paid their monthly wages on time in accordance with the legislation.
11:21 / 05.12.2025
15:26 / 03.12.2025
17:16 / 02.12.2025
12:25 / 02.12.2025
By the relevant resolution of the Cabinet of Ministers dated November 24, 2025, amendments and additions were made to some government decisions.