Qozog‘istonda sovuq tufayli maktab o‘quvchilari masofaviy ta’limga o‘tkazildi
Qozog‘istonning Ostona, Olmaota, Chimkent, Qarag‘anda, Kokshetau, Pavlodar, Semey, Petropavlovsk, Taraz shaharlarida sovuq tufayli o‘quvchilar masofaviy ta’limga o‘tkazildi. Bu haqda Qalampir.uz xabar berdi.
Ostonada birinchi smenada o‘qiydigan 0-11-sinf o‘quvchilari va kollejning 1-2-kurs talabalari, Qarag‘andada birinchi va ikkinchi smenada o‘qiydigan 0-11-sinf o‘quvchilari masofaviy ta’limga o‘tkazilgan. Havo harorati -35 darajagacha sovigan Kokshetauda bugun 1-11-sinf o‘quvchilari birinchi smenada masofadan turib o‘qishadi.
Pavlodarda ham 0-11-sinf o‘quvchilari va 1-2-kurs kollej talabalari uchun masofaviy o‘qitish tartibi joriy etilgan. Havo harorati -27 darajagacha sovigan Semeyda birinchi smenaning 1-9 sinf o‘quvchilari uchun darslar onlayn tarzda o‘tkaziladi.
Shuningdek, havo harorati -33 darajagacha sovigan Petropavlovskda maktab o‘quvchilariga onlayn darslar o‘tiladi. Chimkentda ham qattiq sovuq munosabati bilan 0-11-sinflar 15 dekabrga xuddi shu tarzda bilim oladi.
Bundan tashqari, 13-14 dekabr kunlari Olmaota va Tarazda ham o‘quvchilar uyidan turib o‘qishlari mumkin.

В Казахстане из-за холода школьников перевели на дистанционное обучение
В городах Астана, Алматы, Шымкент, Караганда, Кокшетау, Павлодар, Семей, Петропавловск, Тараз школьников из-за холода перевели на дистанционное обучение. Об этом сообщает Qalampir.uz.
На дистанционное обучение переведены учащиеся 0-11 классов, обучающиеся в первой смене в Астане, и студенты 1-2 курсов колледжа, учащиеся 0-11 классов, обучающиеся в первой и второй сменах в Караганде. В Кокшетау, где температура воздуха опустилась до -35 градусов, сегодня в первую смену учащиеся 1-11 классов будут учиться дистанционно.
В Павлодаре введен порядок дистанционного обучения для учащихся 0-11 классов и студентов 1-2 курсов. В Семее, где температура воздуха опустилась до -27 градусов, занятия для учащихся 1-9 классов первой смены пройдут онлайн.
Также в Петропавловске, где температура опустилась до -33 градусов, пройдут онлайн-занятия для школьников. Из-за сильных холодов в Шымкенте 15 декабря 0-11 классы будут учиться по такому же принципу.