Qaysi toifadagi pedagoglar ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimida ishlashi mumkin?
20:56 / 02.02.2024
1.41k
Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlarini lavozimga tayinlash Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 27-iyundagi 190-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan yo‘riqnoma bilan tartibga solinadi.
Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari lavozimiga qo‘yiladigan malaka talablar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 16-avgustdagi 247-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim maktabi rahbar va xodimlarining malaka tavsiflari” bilan belgilangan.
Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari maktab direktori tomonidan hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi bilan kelishilgan holda lavozimga tayinladi va lavozimidan ozod etiladi. Direktor o‘rinbosarining kelgusidagi ish faoliyati samaradorli tashkil etish uchun shaxsiy mas’uliyat maktab direktori zimmasiga yuklatiladi.
Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimiga qo‘yiladigan malaka talablar quyidagicha:

What category of pedagogues can work as a deputy director for spiritual and educational affairs?
The appointment of deputy directors for spiritual and educational affairs is regulated by the instructions approved by the order of the Minister of Preschool and School Education No. 190 of June 27, 2023.
The qualification requirements for the position of deputy directors for spiritual and educational affairs are approved by the order of the Minister of Preschool and School Education No. 247 of August 16, 2023 "General Secondary Education qualification descriptions of the head and staff of the school.
The deputy director for spiritual and educational affairs is appointed and dismissed by the school director in agreement with the regional pre-school and school education department. Personal responsibility for the efficient organization of the future work of the deputy director is assigned to the head of the school.
Qualification requirements for the position of deputy director for spiritual and educational affairs are as follows: