Qaysi toifadagi pedagoglar ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimida ishlashi mumkin?
20:56 / 02.02.2024
1.41k
Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlarini lavozimga tayinlash Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 27-iyundagi 190-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan yo‘riqnoma bilan tartibga solinadi.
Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari lavozimiga qo‘yiladigan malaka talablar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 16-avgustdagi 247-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim maktabi rahbar va xodimlarining malaka tavsiflari” bilan belgilangan.
Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari maktab direktori tomonidan hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi bilan kelishilgan holda lavozimga tayinladi va lavozimidan ozod etiladi. Direktor o‘rinbosarining kelgusidagi ish faoliyati samaradorli tashkil etish uchun shaxsiy mas’uliyat maktab direktori zimmasiga yuklatiladi.
Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimiga qo‘yiladigan malaka talablar quyidagicha:

Какая категория педагогов может работать заместителем директора по духовно-просветительской работе?
Назначение заместителей директора по духовно-просветительской работе регламентируется инструкцией, утвержденной приказом Министра дошкольного и школьного образования № 190 от 27 июня 2023 года.
Квалификационные требования к должностям заместителей директора по духовно-воспитательной работе утверждены приказом Министра дошкольного и школьного образования № 247 от 16 августа 2023 года «Квалификационные характеристики общего среднего образования руководителя и коллектива школы».
Заместитель директора по духовно-просветительской работе назначается на должность и освобождается от должности директором школы по согласованию с областным отделом дошкольного и школьного образования. Персональная ответственность за эффективную организацию дальнейшей работы заместителя директора возлагается на руководителя школы.
Квалификационные требования к должности заместителя директора по духовно-просветительской работе следующие:
➖ Специализация педагогика;
➖ Иметь опыт педагогической работы не менее 5 лет.
➖Программы Microsoft Oficce (Word, Excell, Power Point), имеющие достаточные навыки работы с различными рабочими программами в качестве самостоятельного пользователя в современных информационных технологиях и сети Интернет.