O'quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosarining lavozim vazifalari nimalardan iborat?
O‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosarlarini lavozim vazifalari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 20-dekabrdagi 565-sonli buyrugʻi bilan tasdiqlangan “Umumiy oʻrta taʼlim muassasalari (ayrim fanlar chuqur oʻrganiladigan ixtisoslashtirilgan muassasalar) xodimlarining lavozim majburiyatlari” bilan tartibga solinadi.
Oʻquv ishlari boʻyicha direktor oʻrinbosarining lavozim majburiyatlari quyidagilardan iborat:
➖oʻquv jarayonini tashkil qilish, davlat taʼlim standartlari va talablariga muvofiq oʻquv-tarbiyaviy rejalar va dasturlarning bajarilishini taʼminlash;
➖oʻqituvchi xodimga belgilangan ish yuklamasini, jumladan, oʻquv jarayoni, oʻquv jarayonining metodik taʼminoti va tashkiliy-pedagogik jarayonlarga oid ishlarni oʻz vaqtida bajarilishini nazorat qilish va taʼminlash;
➖taʼlim standartlari va talablari bajarilishini nazorat qilish, oʻquvchilarning oʻzlashtirishi va xulqining monitoringini amalga oshirish, korreksion mashgʻulotlar va fan toʻgaraklarining ishlashini tashkil qilish;
➖tayanch oʻquv rejaga muvofiq dars jadvallarini sanitariya qoidalari va meʼyorlari inobatga olgan holda tuzish;
➖oʻqituvchilarni tanlash va joy-joyiga qoʻyishda ishtirok etish, oʻquv-metodik va korreksion ishlariga rahbarlik qilish, oʻqituvchilarning ilgʻor tajribalarini oʻrganish, ommalashtirish va umumlashtirishni tashkil etish;
➖oʻqituvchilar faoliyatining yillik rejasini ishlab chiqilishini va bajarilishini nazorat qilish, darslar, korreksion mashgʻulotlar, bosqichli nazorat imtihonlari va yakuniy davlat attestatsiyasi jadvallari va boshqa oʻquv tadbirlarini ishlab chiqish;
➖fan oʻqituvchilari tomonidan dars va korreksion mashgʻulotlarining tasdiqlangan jadvali hamda taqvim-mavzu reja asosida olib borilishini nazorat qilish;
➖fan oʻqituvchilari tomonidan taqvim-mavzu reja asosida oʻtilgan mavzularni, oʻquvchilarning oʻtilgan mavzularni oʻzlashtirish bahosini dars oʻtilgan kunning oʻzida sinf jurnallariga (elektron jurnallarga) qayd etilishini nazorat qilish;
➖fan oʻqituvchilari tomonidan joriy, oraliq va yakuniy nazorat ishlarining reja asosida oʻtkazilishi, oʻquvchilarning yozma ishlari va daftarlarini tekshirilishini nazorat qilish, zarur hollarda, metodik tavsiyalar berish;
➖fan oʻqituvchilari, tarbiyachilar tomonidan oʻtiladigan darslar va korreksion mashgʻulotni tahlil qilish, metodik tavsiyalar berish;
➖fan oʻqituvchilari tomonidan fanlarni oʻzlashtirishda qiynalayotgan va iqtidorli oʻquvchilar bilan ishlash maqsadida tashkil etilgan toʻgarak mashgʻulotlarini tasdiqlangan jadval asosida olib borilishini taʼminlash va nazorat qilish;
➖anʼanaviy malaka oshirish tizimi amal qilayotgan hududlarda fan oʻqituvchilarining belgilangan muddatlarda malaka oshirish kurslarida oʻqishlarini taʼminlash (uzluksiz malaka oshirish tizimi joriy qilingan hududlarda, shu jumladan elektron malaka oshirish tizimlari orqali, pedagog xodimlarning malakasini oshirilishi oʻqituvchining shaxsiy masʼuliyati hisoblanadi);
➖tegishli qonun hujjatlarida belgilangan bayram (ishlanmaydigan) kunlariga toʻgʻri kelib qolgan dars mashgʻulotlarining mavzulari oʻquv dasturlarini ixchamlashtirgan holda (mavzularni tigʻizlashtirilgan holda) keyingi dars mashgʻulotlarida oʻtilishini taʼminlash;
➖anʼanaviy shakldagi sinf jurnallaridan foydalanilayotgan taʼlim muassasalari sinf jurnallarining (elektron jurnal joriy etilgan taʼlim muassasalarida faqatgina sinflar boʻyicha yillik hisobotning bosma talqini) saqlanishini taʼminlash;
➖oʻqituvchilarning tarifikatsiya roʻyxatini shakllantirish va uni elektron dasturga kiritish;
➖oʻqituvchining maʼlumoti va malaka toifasiga koʻra amaldagi qonun hujjatlariga koʻra ularga darslarni toʻgʻri taqsimlashda, shuningdek, xodimlarni attestatsiyadan oʻtkazishga tayyorgarlik koʻrish va oʻtkazish jarayonlarida ishtirok etish;
➖oʻquv mashgʻulotlar va taʼlim faoliyati boshqa turlarining jadvalini tuzish, ishda vaqtinchalik boʻlmagan oʻqituvchilarning dars soatlari oʻz vaqtida almashtirilishini, qoldirilgan va boshqa oʻqituvchi oʻrniga oʻtilgan darslarni qayd etish jurnalini yuritilishini taʼminlash;
➖oʻquvchilarni belgilangan meʼyorlar asosida bitta sinfga jamlash, yaʼni sinflar komplektini shakllantirish;
➖umumiy oʻrta taʼlimning tayanch oʻquv rejasi asosida dars soatlari setkasini (sinflar soni, sinf komplektidagi oʻquvchilar soni va tegishli mutaxassislik boʻyicha oʻqituvchilar mavjudligini inobatga olgan holda barcha fanlar boʻyicha shakllantirilgan jami dars soatlarini) tayyorlash;
➖boshqa umumtaʼlim muassasalaridan kelgan va ketgan oʻquvchilarni taʼlim muassasasi direktori buyrugʻi asosida oʻquvchilar roʻyxatiga (sanoqqa) kiritish yoki chiqarish (erp baza);
➖muassasaning yillik ish rejasini ishlab chiqishda ishtirok etish va fanlar boʻyicha metodbirlashma yigʻilishlarini oʻtkazilishini nazorat qilish;
➖oʻqituvchilar tomonidan namunaviy darslarni tashkil etilishini taʼminlash;
➖umumiy oʻrta taʼlim muassasasi direktori vaqtincha ishda boʻlmagan hollarda pedagogik kengashni oʻtkazish;
➖oʻqituvchilarni ragʻbatlantirish, ularga oylik ustamalar belgilash va mukofotlash, moddiy yordam berishda ishtirok etish;
➖psixologlar va oʻqituvchilarning maktab yoshidagi bolalarni taʼlimga jalb etish, oʻquvchilarni kasbga yoʻnaltirish va bitiruvchilarni OTM ga tayyorlash ishlariga rahbarlik qilish;
➖taʼlim samaradorligi boʻyicha ichki nazoratni tashkil etish boʻyicha metodbirlashmalar faoliyatini nazorat qilish;
➖yoʻnalish yuzasidan oʻziga biriktirilgan xodimlari tarkibining ish vaqtini hisobga olish tabelini yuritish;
➖muassasada avgust kengash(milliy forum)larini tashkil etish,
➖pedagogik kengash, oʻquv-seminar, ochiq darslarda ishtirok etish;
➖taʼlim-tarbiya jarayoni ishtirokchilarining shaʼni, qadr-qimmati va ishchanlik obroʻsini hurmat qilish;
➖taʼlim muassasa obroʻsi va shaʼniga putur yetkazishi mumkin boʻlgan maʼlumotlarni tarqatmaslik hamda davlat siriga kiritilgan maʼlumotlar va maxfiy axborot bilan ishlashda qonun hujjatlari talablariga rioya qilish;
➖taʼlim muassasasi ustavi, kasbiy odob-axloq qoidalari, sanitariya-gigiyena, ichki mehnat tartibi, mehnatni muhofaza qilish, texnika va yongʻin xavfsizligi qoidalari talablariga rioya qilish;
➖foydalanish uchun oʻziga topshirilgan mebel, xona jihozlari, tashkiliy va maishiy texnikadan oqilona foydalanilishi va but saqlanishini hamda oʻzi ish olib boradigan xonada yongʻin xavfsizligi talablariga rioya qilinishini taʼminlash;
O‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari qonun hujjatlariga muvofiq boshqa funksiyalarni ham amalga oshirishi mumkin.

Каковы обязанности заместителя директора по воспитательной работе?
Обязанности заместителей директора по воспитательной работе регламентированы «Обязанности работников общеобразовательных учреждений (специализированных учреждений, в которых углубленно изучаются отдельные предметы)», утвержденных приказом Министра дошкольного и школьного образования от 20 декабря 2023 года № 565.
В обязанности заместителя директора по учебной работе входит:
➖Организация учебного процесса, обеспечение реализации образовательных планов и программ в соответствии с государственными образовательными стандартами и требованиями;
➖контролировать и обеспечивать своевременное выполнение работ, связанных с учебным процессом, методическим обеспечением образовательного процесса и организационно-педагогическими процессами;
➖контроль за выполнением образовательных стандартов и требований, контроль за обучением и поведением обучающихся, организация коррекционных занятий и научных кружков;
➖Составление расписания занятий в соответствии с основной учебной программой с учетом санитарных правил и норм;
➖участие в подборе и расстановке преподавателей, ведение учебно-методической и коррекционной работы, организация изучения, популяризации и обобщения передового опыта учителей;
➖Контроль разработки и выполнения годового плана деятельности учителей, разработки уроков, коррекционных занятий, поэтапных контрольных экзаменов и итоговых государственных аттестационных таблиц и других образовательных мероприятий;
➖контроль за проведением уроков и коррекционных занятий учителями естественных наук на основании утвержденного расписания и календарно-предметного плана;
➖контроль за записью учителями естественных наук преподаваемых предметов согласно календарно-темовому плану, оценкой усвоения учащимися преподаваемых предметов в классных журналах (электронных журналах) в тот же день урока;
➖Проведение текущей, промежуточной и итоговой контрольной работы преподавателями естественных наук на основании плана, контроль проверки письменных работ и тетрадей студентов, в необходимых случаях дача методических рекомендаций;
➖Анализ уроков и коррекционных занятий, проводимых учителями естественных наук, воспитателями, выработка методических рекомендаций;
➖обеспечивать и контролировать проведение групповых занятий, организуемых преподавателями естественных наук для работы с одаренными учащимися, имеющими трудности в освоении предметов, на основании утвержденного расписания;
➖Обеспечение обучения учителей естественных наук на курсах повышения квалификации в регионах действия традиционной системы повышения квалификации (на территориях, где реализуется система непрерывного повышения квалификации, в том числе через электронные системы повышения квалификации, профессиональное развитие педагогических кадров носит личностный характер). ответственность учителя);
➖обеспечить, чтобы темы уроков, приходящиеся на праздничные (нерабочие) дни, указанные в соответствующих нормативных документах, проводились на следующих уроках, со сжатым учебным планом (с интенсификацией тем);
➖Обеспечение сохранности классных журналов образовательных организаций, использующих традиционные классные журналы (в образовательных организациях, где внедрены электронные журналы, только печатная версия годового отчета о занятиях);
➖Формирование тарифного списка преподавателей и внесение его в электронную программу;
➖участвовать в правильном распределении уроков учителям по образовательно-квалификационной категории учителя согласно действующим нормативным документам, а также в процессах подготовки и проведения аттестации работников;
➖составление графика учебных занятий и других видов воспитательной деятельности, обеспечение своевременной замены уроков ➖вневременных преподавателей, ведение журнала пропущенных уроков и занятий, проведенных вместо другого преподавателя;
➖Группировка учащихся в один класс на основе установленных норм, т.е. формирование набора классов;
➖Составление ведомости учебных часов на основе основной учебной программы общего среднего образования (общее количество учебных часов по всем предметам с учетом количества классов, количества учащихся в классном наборе и наличия преподавателей по соответствующей специальности;
➖Внесение или исключение обучающихся других общеобразовательных учреждений в список (перечисление) на основании приказа директора образовательного учреждения (базы ERP);
➖Участие в разработке годового плана работы учреждения и руководство проведением методических собраний по дисциплинам;
➖Обеспечение организации модельных уроков учителями;
➖Проведение педагогического совета в случаях временного отсутствия директора общего среднего образовательного учреждения;
➖участвовать в поощрении учителей, назначении и награждении их ежемесячными надбавками, оказании финансовой поддержки;
➖руководство работой психологов и педагогов по привлечению детей школьного возраста к образованию, ориентации студентов в профессии, подготовке выпускников к профессиональному обучению;
➖контролировать деятельность методических объединений по организации внутреннего контроля за эффективностью обучения;
➖Ведение учета рабочего времени закрепленных за ним сотрудников по направлению;
➖Организация августейших советов (национальных форумов) в учреждении, участие в педагогическом совете, учебном семинаре, открытых занятиях;
➖Уважение чести, достоинства и профессиональной репутации участников образовательного процесса;
➖не распространять информацию, которая может нанести вред репутации и чести образовательного учреждения, а также соблюдать требования законодательства при работе со сведениями, составляющими государственную тайну и конфиденциальной информацией;
➖Соблюдение требований устава образовательного учреждения, правил профессиональной этики, санитарно-гигиенического, внутреннего трудового распорядка, охраны труда, правил технической и пожарной безопасности;
➖Обеспечивать правильную эксплуатацию и сохранность вверенной ему в пользование мебели, оборудования помещения, организационных и бытовых приборов, а также соблюдения требований пожарной безопасности в помещении, где он работает;
Заместители директора по воспитательной работе могут выполнять иные функции в соответствии с законодательством.