O'quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosarining lavozim vazifalari nimalardan iborat?
O‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosarlarini lavozim vazifalari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 20-dekabrdagi 565-sonli buyrugʻi bilan tasdiqlangan “Umumiy oʻrta taʼlim muassasalari (ayrim fanlar chuqur oʻrganiladigan ixtisoslashtirilgan muassasalar) xodimlarining lavozim majburiyatlari” bilan tartibga solinadi.
Oʻquv ishlari boʻyicha direktor oʻrinbosarining lavozim majburiyatlari quyidagilardan iborat:
➖oʻquv jarayonini tashkil qilish, davlat taʼlim standartlari va talablariga muvofiq oʻquv-tarbiyaviy rejalar va dasturlarning bajarilishini taʼminlash;
➖oʻqituvchi xodimga belgilangan ish yuklamasini, jumladan, oʻquv jarayoni, oʻquv jarayonining metodik taʼminoti va tashkiliy-pedagogik jarayonlarga oid ishlarni oʻz vaqtida bajarilishini nazorat qilish va taʼminlash;
➖taʼlim standartlari va talablari bajarilishini nazorat qilish, oʻquvchilarning oʻzlashtirishi va xulqining monitoringini amalga oshirish, korreksion mashgʻulotlar va fan toʻgaraklarining ishlashini tashkil qilish;
➖tayanch oʻquv rejaga muvofiq dars jadvallarini sanitariya qoidalari va meʼyorlari inobatga olgan holda tuzish;
➖oʻqituvchilarni tanlash va joy-joyiga qoʻyishda ishtirok etish, oʻquv-metodik va korreksion ishlariga rahbarlik qilish, oʻqituvchilarning ilgʻor tajribalarini oʻrganish, ommalashtirish va umumlashtirishni tashkil etish;
➖oʻqituvchilar faoliyatining yillik rejasini ishlab chiqilishini va bajarilishini nazorat qilish, darslar, korreksion mashgʻulotlar, bosqichli nazorat imtihonlari va yakuniy davlat attestatsiyasi jadvallari va boshqa oʻquv tadbirlarini ishlab chiqish;
➖fan oʻqituvchilari tomonidan dars va korreksion mashgʻulotlarining tasdiqlangan jadvali hamda taqvim-mavzu reja asosida olib borilishini nazorat qilish;
➖fan oʻqituvchilari tomonidan taqvim-mavzu reja asosida oʻtilgan mavzularni, oʻquvchilarning oʻtilgan mavzularni oʻzlashtirish bahosini dars oʻtilgan kunning oʻzida sinf jurnallariga (elektron jurnallarga) qayd etilishini nazorat qilish;
➖fan oʻqituvchilari tomonidan joriy, oraliq va yakuniy nazorat ishlarining reja asosida oʻtkazilishi, oʻquvchilarning yozma ishlari va daftarlarini tekshirilishini nazorat qilish, zarur hollarda, metodik tavsiyalar berish;
➖fan oʻqituvchilari, tarbiyachilar tomonidan oʻtiladigan darslar va korreksion mashgʻulotni tahlil qilish, metodik tavsiyalar berish;
➖fan oʻqituvchilari tomonidan fanlarni oʻzlashtirishda qiynalayotgan va iqtidorli oʻquvchilar bilan ishlash maqsadida tashkil etilgan toʻgarak mashgʻulotlarini tasdiqlangan jadval asosida olib borilishini taʼminlash va nazorat qilish;
➖anʼanaviy malaka oshirish tizimi amal qilayotgan hududlarda fan oʻqituvchilarining belgilangan muddatlarda malaka oshirish kurslarida oʻqishlarini taʼminlash (uzluksiz malaka oshirish tizimi joriy qilingan hududlarda, shu jumladan elektron malaka oshirish tizimlari orqali, pedagog xodimlarning malakasini oshirilishi oʻqituvchining shaxsiy masʼuliyati hisoblanadi);
➖tegishli qonun hujjatlarida belgilangan bayram (ishlanmaydigan) kunlariga toʻgʻri kelib qolgan dars mashgʻulotlarining mavzulari oʻquv dasturlarini ixchamlashtirgan holda (mavzularni tigʻizlashtirilgan holda) keyingi dars mashgʻulotlarida oʻtilishini taʼminlash;
➖anʼanaviy shakldagi sinf jurnallaridan foydalanilayotgan taʼlim muassasalari sinf jurnallarining (elektron jurnal joriy etilgan taʼlim muassasalarida faqatgina sinflar boʻyicha yillik hisobotning bosma talqini) saqlanishini taʼminlash;
➖oʻqituvchilarning tarifikatsiya roʻyxatini shakllantirish va uni elektron dasturga kiritish;
➖oʻqituvchining maʼlumoti va malaka toifasiga koʻra amaldagi qonun hujjatlariga koʻra ularga darslarni toʻgʻri taqsimlashda, shuningdek, xodimlarni attestatsiyadan oʻtkazishga tayyorgarlik koʻrish va oʻtkazish jarayonlarida ishtirok etish;
➖oʻquv mashgʻulotlar va taʼlim faoliyati boshqa turlarining jadvalini tuzish, ishda vaqtinchalik boʻlmagan oʻqituvchilarning dars soatlari oʻz vaqtida almashtirilishini, qoldirilgan va boshqa oʻqituvchi oʻrniga oʻtilgan darslarni qayd etish jurnalini yuritilishini taʼminlash;
➖oʻquvchilarni belgilangan meʼyorlar asosida bitta sinfga jamlash, yaʼni sinflar komplektini shakllantirish;
➖umumiy oʻrta taʼlimning tayanch oʻquv rejasi asosida dars soatlari setkasini (sinflar soni, sinf komplektidagi oʻquvchilar soni va tegishli mutaxassislik boʻyicha oʻqituvchilar mavjudligini inobatga olgan holda barcha fanlar boʻyicha shakllantirilgan jami dars soatlarini) tayyorlash;
➖boshqa umumtaʼlim muassasalaridan kelgan va ketgan oʻquvchilarni taʼlim muassasasi direktori buyrugʻi asosida oʻquvchilar roʻyxatiga (sanoqqa) kiritish yoki chiqarish (erp baza);
➖muassasaning yillik ish rejasini ishlab chiqishda ishtirok etish va fanlar boʻyicha metodbirlashma yigʻilishlarini oʻtkazilishini nazorat qilish;
➖oʻqituvchilar tomonidan namunaviy darslarni tashkil etilishini taʼminlash;
➖umumiy oʻrta taʼlim muassasasi direktori vaqtincha ishda boʻlmagan hollarda pedagogik kengashni oʻtkazish;
➖oʻqituvchilarni ragʻbatlantirish, ularga oylik ustamalar belgilash va mukofotlash, moddiy yordam berishda ishtirok etish;
➖psixologlar va oʻqituvchilarning maktab yoshidagi bolalarni taʼlimga jalb etish, oʻquvchilarni kasbga yoʻnaltirish va bitiruvchilarni OTM ga tayyorlash ishlariga rahbarlik qilish;
➖taʼlim samaradorligi boʻyicha ichki nazoratni tashkil etish boʻyicha metodbirlashmalar faoliyatini nazorat qilish;
➖yoʻnalish yuzasidan oʻziga biriktirilgan xodimlari tarkibining ish vaqtini hisobga olish tabelini yuritish;
➖muassasada avgust kengash(milliy forum)larini tashkil etish,
➖pedagogik kengash, oʻquv-seminar, ochiq darslarda ishtirok etish;
➖taʼlim-tarbiya jarayoni ishtirokchilarining shaʼni, qadr-qimmati va ishchanlik obroʻsini hurmat qilish;
➖taʼlim muassasa obroʻsi va shaʼniga putur yetkazishi mumkin boʻlgan maʼlumotlarni tarqatmaslik hamda davlat siriga kiritilgan maʼlumotlar va maxfiy axborot bilan ishlashda qonun hujjatlari talablariga rioya qilish;
➖taʼlim muassasasi ustavi, kasbiy odob-axloq qoidalari, sanitariya-gigiyena, ichki mehnat tartibi, mehnatni muhofaza qilish, texnika va yongʻin xavfsizligi qoidalari talablariga rioya qilish;
➖foydalanish uchun oʻziga topshirilgan mebel, xona jihozlari, tashkiliy va maishiy texnikadan oqilona foydalanilishi va but saqlanishini hamda oʻzi ish olib boradigan xonada yongʻin xavfsizligi talablariga rioya qilinishini taʼminlash;
O‘quv ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari qonun hujjatlariga muvofiq boshqa funksiyalarni ham amalga oshirishi mumkin.

What are the duties of the deputy director of educational affairs?
Duties of deputy directors for educational affairs "Duties of employees of general secondary educational institutions (specialized institutions where certain subjects are studied in depth)" approved by the order of the Minister of Preschool and School Education dated December 20, 2023 No. 565 regulated.
Duties of the Deputy Director of Academic Affairs include:
➖Organizing the educational process, ensuring the implementation of educational plans and programs in accordance with state educational standards and requirements;
➖control and ensure the timely completion of work related to the educational process, methodological support of the educational process, and organizational-pedagogical processes;
➖monitoring the fulfillment of educational standards and requirements, monitoring the learning and behavior of students, organizing corrective exercises and science circles;
➖Drawing up lesson schedules in accordance with the basic curriculum, taking into account sanitary rules and norms;
➖participating in the selection and placement of teachers, leading educational-methodical and correctional work, organizing the study, popularization and generalization of the best practices of teachers;
➖Controlling the development and implementation of the annual plan of teachers' activities, development of lessons, corrective exercises, step-by-step control exams and final state certification tables and other educational activities;
➖control over the conduct of lessons and corrective exercises by science teachers based on the approved schedule and calendar-subject plan;
➖control over the recording by science teachers of the subjects taught according to the calendar-topic plan, the assessment of students' mastery of the subjects taught in the class journals (electronic journals) on the same day of the lesson;
➖Conducting current, intermediate and final control work by science teachers on the basis of the plan, controlling the examination of students' written work and notebooks, in necessary cases, giving methodical recommendations;
➖Analyzing lessons and correctional training conducted by science teachers, educators, making methodological recommendations;
➖ensure and supervise the conduct of group classes organized by science teachers to work with gifted students who have difficulties in mastering subjects, based on the approved schedule;
➖Ensuring that science teachers study in advanced training courses in the regions where the traditional advanced training system is in effect (in the areas where the continuous advanced training system is implemented, including through electronic advanced training systems, the professional development of pedagogical staff is the personal responsibility of the teacher);
➖ensure that the subjects of the lessons that fall on the holiday (non-working) days specified in the relevant legal documents will be conducted in the next lesson sessions, with the curriculum condensed (with the topics intensified);
➖Ensuring the preservation of class journals of educational institutions using traditional class journals (in educational institutions where electronic journals have been introduced, only the printed version of the annual report on classes);
➖Forming the tariff list of teachers and entering it into the electronic program;
➖participate in the correct distribution of lessons to teachers according to the education and qualification category of the teacher according to the current legal documents, as well as in the processes of preparing and conducting the certification of employees;
➖drawing up a schedule of training sessions and other types of educational activities, ensuring that the lessons of non-temporary teachers are replaced on time, keeping a journal of missed lessons and classes taken in place of another teacher;
➖Grouping students into one class on the basis of established norms, i.e. forming a set of classes;
➖Preparation of a list of lesson hours based on the basic curriculum of general secondary education (total lesson hours for all subjects, taking into account the number of classes, the number of students in the class set, and the availability of teachers in the relevant specialty);
➖Entering or removing students from other general education institutions to the list (enumeration) based on the order of the director of the educational institution (erp base);
➖Participation in the development of the annual work plan of the institution and supervision of the holding of methodical meetings on disciplines;
➖Ensuring the organization of model lessons by teachers;
➖Conducting a pedagogical council in cases where the director of the general secondary educational institution is temporarily absent;
➖participating in encouraging teachers, assigning and rewarding them with monthly allowances, and providing financial support;
➖leading the work of psychologists and teachers to attract school-aged children to education, guide students to the profession, and prepare graduates for vocational training;
➖control the activities of the method associations for the organization of internal control over educational efficiency;
➖Keeping records of the working hours of the employees assigned to him in relation to the direction;
➖Organization of august councils (national forums) in the institution, Participation in pedagogical council, educational seminar, open classes;
➖Respecting the honor, dignity and professional reputation of the participants of the educational process;
➖not to distribute information that may harm the reputation and honor of the educational institution, and to comply with the requirements of legislation when working with state secret information and confidential information;
➖Compliance with the requirements of the charter of the educational institution, rules of professional ethics, sanitary-hygiene, internal work order, labor protection, technical and fire safety rules;
➖Ensuring that the furniture, room equipment, organizational and household appliances entrusted to him for use are used and kept properly, and fire safety requirements are observed in the room where he works;
Deputy directors for educational affairs may perform other functions in accordance with the legislation.
21:00 / 10.01.2024
Does the employee performing the duties of the director in the absence of the director receive an additional salary?
This depends on how long the director is out of office
21:41 / 14.11.2024
The appointment of school principals is now carried out based on the recommendation of the "Council of Directors", and candidates for the position of principal are required to have a management certificate.