Ta’lim muassasalarida chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fanini tashkil etish va amalga oshirish tartibi qanday?
18:33 / 04.02.2024
1.31k
Ta’lim muassasalarida chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fanini tashkil etish va amalga oshirish tartibi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 8-noyabrdagi 591-son qarori bilan tasdiqlangan “Ta’lim muassasalarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlikni tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi nizom bilan tartibga solinadi.
Tizimida ta’lim muassasalari bo‘lgan vazirlik va idoralar tomonidan chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘quv dasturi O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi hamda Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan hamkorlikda ta’lim turlari bo‘yicha uzviylik ta’minlangan holda ishlab chiqiladi. chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘quv dasturi bo‘yicha mashg‘ulotlar ta’lim muassasalarida ushbu fan uchun ajratilgan bir xil hajmdagi o‘quv soatlari doirasida o‘tkaziladi.
Ta’lim muassasalari o‘quvchilarining o‘quv mashg‘ulotlari vaqtida o‘zlashtirgan bilim, ko‘nikma va mahoratlari harbiy ish asoslarini o‘rganish to‘garaklari, sportning harbiy-amaliy turlari bo‘yicha seksiyalar va harbiy-sport musobaqalari davomida mustahkamlanadi.
Chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘quv-moddiy bazasi to‘liq mustahkamlanmagan ta’lim muassasalari tomonidan mashg‘ulotlar va harbiy-sport musobaqalarini o‘tkazishda o‘zlari biriktirilgan (eng yaqin joylashgan) harbiy qism va muassasalar yoki ushbu obyektlar mavjud bo‘lgan ta’lim muassasalari o‘quv-moddiy bazasidan foydalaniladi. Ushbu tadbirlar ta’lim muassasasi tomonidan tegishli komandirlar (rahbarlar) bilan kelishilgan holda amalga oshiriladi.
Ta’lim muassasalarida chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘quv dasturi bo‘yicha mashg‘ulotlar o‘g‘il va qiz bolalar bilan birgalikda o‘tkaziladi. Bitiruvchi sinf va kurslardagi o‘g‘il bolalar bilan harbiy poligonlarda bir kunlik amaliy mashg‘ulotlar o‘tkaziladigan kunda ta’lim muassasalarida qiz bolalar ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarga jalb etiladi.
Ta’lim muassasalarida chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik rejasi butun o‘quv yili uchun haftalarga taqsimlangan holda ishlab chiqiladi hamda mashg‘ulotlar umumiy dars jadvaliga kiritilgan holda o‘tkaziladi.
O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi tomonidan chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani mashg‘ulotlarida foydalanish uchun beriladigan o‘quv qurol-aslahalari, shuningdek, mahalliy budjet mablag‘lari hisobidan ta’minlanuvchi pnevmatik miltiq va ularning o‘q-dorilari, qurol saqlash xonalari O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi texnik qo‘riqlash punktlari qo‘riqloviga olingan mudofaa ishlari bo‘limlari va ta’lim muassasalarida (O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligining hisobidan chiqarilmagan holda) doimiy saqlanishiga ruxsat beriladi.
O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi texnik qo‘riqlash punktlari qo‘riqloviga olinmagan ta’lim muassasalari tomonidan mudofaa ishlari bo‘limlarida saqlanuvchi o‘quv qurol-aslahalaridan ish vaqti davomida chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani mashg‘ulotlarida foydalaniladi. Mudofaa ishlari bo‘limlari va ta’lim muassasalarining o‘quv qurol-aslahalaridan mashg‘ulotlar davomida foydalanish tartibi O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, tizimida ta’lim muassasalari bo‘lgan vazirlik va idoralar bilan kelishgan holda O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi tomonidan belgilanadi.
Mudofaa ishlari bo‘limlarida saqlanuvchi o‘quv qurol-aslahalaridan chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani mashg‘ulotlarida foydalanish ishlarining to‘g‘ri tashkil etilishi uchun ta’lim muassasasi va mudofaa ishlari bo‘limlari rahbarlari mas’ul hisoblanadi.
Ta’lim muassasalarida o‘q otishni o‘rgatish bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlar ta’lim muassasasi ixtiyoridagi ko‘chmas tirda, sport tashkilotlari, ta’lim muassasasi biriktirilgan harbiy qism va muassasalar tirlarida pnevmatik miltiqlardan foydalangan holda o‘tkaziladi. Bunday mashg‘ulotlarda qatnashishga o‘q otish mashqlarining shartlari va xavfsizlik qoidalariga oid sinovdan muvaffaqiyatli o‘tgan o‘quvchilarga ruxsat beriladi. O‘q otish mashqlarining shartlari va xavfsizlik qoidalariga oid sinovdan o‘tolmagan o‘quvchilarga ushbu sinovni navbatdagi ish kunida qayta topshirishga ruxsat beriladi, qayta sinovdan o‘tolmagan o‘quvchilar amaliy otish mashqlariga qo‘yilmaydi.
O‘quvchilarning nazariy bilimlarini mustahkamlash maqsadida chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fanining yakuniy bosqichida ushbu fan uchun ajratilgan o‘quv soatlari hisobidan ta’lim muassasalarining bitiruvchi sinf va kurslarida o‘qiyotgan o‘quvchilar bilan o‘quv dasturiga asosan amaliy mashg‘ulotlar o‘tkaziladi.
Bunda ta’lim muassasalari o‘quvchilarining ushbu fan bo‘limlariga oid nazorat me’yorlarini bajarish bo‘yicha ko‘nikmalari sinovdan o‘tkaziladi.
Chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani bo‘yicha nazorat me’yorlarini qiz bolalar ommaviy qirg‘in qurolidan individual himoya vositalarini turli usullarda kiyish hamda birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha topshiradi.
O‘quv yilining yakuniy choragida (mart-may oylarida) harbiy okruglarga qarashli poligonlarda ta’lim muassasalarining bitiruvchilari (o‘g‘il bolalar) bilan o‘qotar quroldan amaliy otish mashg‘ulotlari mahalliy budjet mablag‘lari hisobidan moliyalashtirilgan holda quyidagi tartibda o‘tkaziladi:
➖har yili 20-dekabrga qadar mudofaa ishlari boshqarmalari tomonidan tizimida ta’lim muassasalari bo‘lgan vazirlik va idoralarning hududiy boshqarmalari bilan kelishilgan holda, bitiruvchi sinf va kurslarda o‘qiyotgan o‘g‘il bolalar soni to‘g‘risida ma’lumotlar tegishli hokimliklar hamda harbiy okruglarga taqdim etiladi;
➖har yili 20-yanvarga qadar harbiy okruglarda o‘quvchilar bilan harbiy poligonlarda amaliy otish mashg‘ulotlari o‘tkazish bo‘yicha reja-jadval va ushbu mashg‘ulotlarni tashkil etishga oid harbiy okrug qo‘shinlari qo‘mondonining buyrug‘i tayyorlanadi;
➖harbiy okrugda o‘quvchilarni poligonlarga olib chiqishda ta’lim muassasalarining tegishli mahalliy budjet mablag‘lari hisobidan transport bilan ta’minlanishi, transport kolonnalarining harakatlanish vaqtida yo‘l harakati xavfsizligini tashkil etish hamda mashg‘ulotlar davomida sarflanadigan o‘q-dori va nishonlar uchun xarajatlarni O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligiga qoplash, o‘quvchilar uchun tushlik tashkil etish yuzasidan mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarining qarori loyihasi ishlab chiqiladi;
➖har yili 10-fevralga qadar Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari tomonidan o‘quvchilar bilan harbiy poligonlarda amaliy otish mashg‘ulotlarini tashkil etish bo‘yicha tegishli qaror harbiy okruglar tomonidan taqdim etilgan reja-jadval asosida ishlab chiqiladi va tasdiqlanadi;
➖o‘quvchilar bilan harbiy poligonlarda o‘tkaziladigan mashg‘ulotlar davomida sarflanadigan o‘q-dori va nishonlar uchun xarajatlarni qoplash yuzasidan 20-fevralga qadar Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi Ta’minot departamenti bilan belgilangan tartibda shartnoma tuziladi.
Harbiy poligonlardagi otish maydoni hamda harbiy qism va oliy harbiy ta’lim muassasasi ixtiyoridagi tirlarda o‘quvchilar bilan o‘tkaziladigan amaliy otish mashg‘ulotlari harbiy qism komandiri yoki oliy harbiy ta’lim muassasasi boshlig‘i tomonidan “Otish kursi” talablari asosida tashkil etiladi. Bunda harbiy okrug tomonidan har bir o‘quvchiga 3 dona o‘q-dori ajratiladi.
Harbiy okrug qo‘shinlari qo‘mondonlari ta’lim muassasalari bitiruvchilari bilan harbiy poligonlarda amaliy otish mashg‘ulotlari xavfsizlik qoidalariga rioya etilgan holda o‘tkazilishi uchun mas’ul hisoblanadilar. Harbiy poligonlarda o‘tkaziladigan mashg‘ulotlar vaqtida o‘quvchilar oziq-ovqat bilan mahalliy budjet mablag‘lari hisobidan ta’minlanadi.
O‘quvchilarning chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani bo‘yicha egallagan nazariy bilim va amaliy ko‘nikmalari boshqa umumta’lim fanlari uchun belgilangan me’yoriy baholash tizimiga muvofiq baholanadi. O‘quvchining amaliy mashg‘ulotlar davomida olgan umumiy bahosi chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani bo‘yicha yakuniy baho chiqarilishida inobatga olinadi.
Chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘quv mashg‘ulotlari yakunida ta’lim muassasasi pedagogik kengashi tomonidan o‘quv yilida chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fanining o‘qitilishiga baho beriladi va o‘quv yiliga yakun yasaladi. Ta’lim muassasalarida o‘quvchilarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash ishlari chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani mashg‘ulotlari bilan uyg‘unlashtirilgan holda tashkil etiladi.
Ta’lim muassasalari bilan harbiy qismlar, harbiy ta’lim muassasalari o‘rtasida mustahkam aloqa o‘rnatiladi, ta’lim muassasalari o‘quvchilari orasida harbiy kasbni targ‘ib etishga doir tashviqot ishlari hamkorlikda olib boriladi. O‘quvchilarda Vatan himoyasiga shaylik hamda ona yurtga sadoqat tuyg‘ularini shakllantirish maqsadida ta’lim muassasalarida urush va jangovar harakatlar ishtirokchilari fotosuratlari qo‘yilgan “Jasorat burchagi” tashkil etiladi.

Каков порядок организации и реализации предмета начальной подготовки до призыва в образовательных учреждениях?
18:33 / 04.02.2024 1.31k
Порядок организации и реализации предмета начального обучения до призыва в образовательных учреждениях утвержден постановлением Кабинета Министров от 8 ноября 2023 года № 591 «О порядке организации начального обучения до призыва в образовательных учреждениях» регулируется Положением.
Образовательная программа начальной подготовки подлежит созыву министерствами и ведомствами, имеющими в своей системе образовательные учреждения, во взаимодействии с Министерством обороны Республики Узбекистан, Министерством по чрезвычайным ситуациям, Министерством здравоохранения. по видам образования. До созыва занятия по учебной программе предмета начальной подготовки проводятся в образовательных организациях в пределах того же количества учебных часов, отведенного на этот предмет.
Знания, умения и навыки, приобретенные обучающимися образовательных учреждений в ходе учебных занятий, закрепляются на занятиях в кружках основ военного дела, секциях по военно-практическим видам спорта и военно-спортивных соревнованиях. Тренировки и военно-спортивные соревнования проводятся учебными заведениями, учебно-материальная база начальной подготовки которых не полностью укреплена к моменту призыва. Указанная деятельность осуществляется образовательным учреждением по согласованию с соответствующими командирами (руководителями).
В образовательных учреждениях занятия по программе начальных наук проводятся совместно с мальчиками и девочками. В образовательных учреждениях девушки привлекаются к духовно-просветительской деятельности в день однодневной практики на военных полигонах с юношами выпускных классов и курсов. В образовательных учреждениях план первоначальной подготовки перед призывом разрабатывается на весь учебный год, разбитый на недели, и обучение включается в общий график занятий.
Учебное оружие, предоставляемое Министерством обороны Республики Узбекистан для использования при обучении базовой учебной науке, а также пневматические винтовки и боеприпасы к ним, предоставляемые за счет средств местного бюджета, склады оружия допускается постоянно хранить в помещениях в управлениях оборонных работ и учебных заведениях, находящихся под охраной пунктов технической охраны Национальной гвардии Республики Узбекистан (без списания со счета Министерства обороны Республики Узбекистан).
Учебное оружие, хранящееся в подразделениях оборонных работ образовательных учреждений, не находящихся под охраной пунктов технической охраны Национальной гвардии Республики Узбекистан, используется в рабочее время до момента призыва на базовую подготовку. Оборонные работы Порядок применения учебного оружия ведомств и учебных заведений при обучении определяется Министерством обороны Республики Узбекистан по согласованию с МВД Республики Узбекистан, министерствами и ведомствами, имеющими в своей системе учебные заведения.
Руководители учебных заведений и оборонных ведомств несут ответственность за правильную организацию использования учебного оружия, хранящегося в оборонных ведомствах, при обучении предметов начальной подготовки до призыва.
Практическая стрельба в образовательных учреждениях проводится из пневматической винтовки на фиксированном полигоне, находящемся в распоряжении образовательного учреждения, на полигонах спортивных организаций, воинских частей и учреждений, которым прикреплено образовательное учреждение. К участию в таких тренировках допускаются студенты, успешно прошедшие тестирование по условиям и правилам безопасности стрельбы. Студентам, не прошедшим тест по условиям стрельбы и безопасности, будет разрешено пересдать тест на следующий рабочий день.
В целях закрепления теоретических знаний студентов на завершающем этапе предмета начальной подготовки до проведения созыва со студентами, обучающимися в аспирантуре и курсах образовательных учреждений, проводятся практические занятия на основе учебной программы. При этом проверяются умения студентов образовательных учреждений выполнять контрольные нормы по этим предметам. Перед призывом девушки пройдут проверку нормативов по науке начальной подготовки по ношению средств индивидуальной защиты от оружия массового поражения различными способами и оказанию первой медицинской помощи.
В заключительной четверти учебного года (март-май) будут организованы практические занятия по стрельбе с выпускниками учебных заведений (мальчиками) на полигонах, принадлежащих военным округам, в следующем порядке, финансируемые за счет средств местных бюджетов держал:
Ежегодно до 20 декабря управлениями по делам обороны по согласованию с региональными управлениями министерств и ведомств, имеющих в своей системе образовательные учреждения, предоставляются сведения о количестве мальчиков, обучающихся в выпускных классах и курсах, представляемые губернаторам и военные округа;
ежегодно к 20 января подготавливается план проведения практических занятий по стрельбе с курсантами на военных полигонах и приказ командующего военным округом об организации этих учений;
в военном округе обеспечение подвозом к учебным заведениям за счет соответствующих средств местного бюджета для доставки курсантов на полигоны, организацию безопасности дорожного движения при движении транспортных колонн, а также боеприпасов, используемых при обучении и будет разработан проект решения местных исполнительных органов о возмещении расходов на нагрудные знаки Министерству обороны Республики Узбекистан, организации обеда для обучающихся;
Ежегодно до 10 февраля Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, акимами областей и города Ташкента будет разрабатываться соответствующее решение об организации практических занятий по стрельбе со студентами на военных полигонах на основе плана и график представлен военными округами и утвержден;
Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, акимам областей и города Ташкента, Министерству обороны Республики Узбекистан до 20 февраля в целях покрытия расходов на израсходованные боеприпасы и мишени при обучении с курсантами на военных полигонах с отделом снабжения заключается договор в установленном порядке.
Практические занятия по стрельбе с курсантами на стрельбище на военных полигонах и на полигонах, принадлежащих воинской части и высшему военному учебному заведению, организуются командиром воинской части или начальником высшего военного образовательного учреждения исходя из требований «Курс стрельбы». Военный округ выделит каждому курсанту по 3 единицы боеприпасов.
На командующих войсками военных округов возлагается ответственность за проведение практических занятий по стрельбе с выпускниками учебных заведений на военных полигонах с соблюдением правил безопасности. Во время обучения на военных полигонах курсанты обеспечиваются питанием за счет средств местного бюджета.
Теоретические знания и практические навыки, приобретенные обучающимися по предмету начальной подготовки до созыва, оцениваются в соответствии со стандартной системой оценивания, установленной для других общеобразовательных предметов. Общая оценка обучающегося за время прохождения практики учитывается в итоговой оценке по предмету начальной подготовки до созыва.
По окончании допризывной подготовки педагогический совет образовательного учреждения оценивает подготовку предпризывного предмета в учебном году и заключает учебный год. Воспитание учащихся в военно-патриотическом духе в учебных заведениях организуется в гармонии с обучением начальным наукам до призыва.
Установлена ​​прочная связь между учебными заведениями и воинскими частями, военно-учебными заведениями, во взаимодействии проводится пропагандистская работа по пропаганде военной профессии среди учащихся учебных заведений. «Уголок мужества» с фотографиями участников войны и боевых действий организуется в образовательных учреждениях с целью формирования у учащихся чувства верности Родине и готовности защищать Родину.