22:00 / 21.02.2024 28.15k
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan “Maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 10-band, 2-xatboshiga ko‘ra magistr darajasiga ega mutaxassislarga — ikkinchi malaka toifasi (katta o‘qituvchi lavozimi) beriladi.
Ushbu imtiyozni qo‘lga kiritish uchun pedagog xodim magistratura diplomini asos qilgan holda to‘g‘ridan-to‘g‘ri (attestatsiyadan o‘tkazilmasdan) ikkinchi malaka toifasi olish uchun pedkadr.uzedu.uz platformasi orqali murojaat yuborib, ikkinchi toifa uchun sertifikat olishi lozim.
Ma’lumot uchun, magistr darajasiga ega bo‘lgan mutaxassislarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri (attestatsiyadan o‘tkazilmasdan) berilgan ikkinchi malaka toifa va sertifikatning amal qilish mudddati besh yildan so‘ng tugaydi. Besh yillik muddatdan so‘ng magistr darajasi uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri (attestatsiyadan o‘tkazilmasdan) ikkinchi toifa berilgan pedagoglar belgilangan tartibda navbatdagi majburiy attestatsiyaga jalb qilinadi.
Magistr darajasiga ega mutaxassislar kasbiy sertifikatlash test sinovlariga jalb qilinmaydi
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 12-fevral kungi 87-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini kasbiy sertifikatlash bo‘yicha davlat xizmatlarini ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti”ga ko‘ra 2023/2024-o‘quv yilidan boshlab pedagogik kasbga birinchi marta ishga qabul qilinadigan oliy ma’lumotli talabgorlar stajor-o‘qituvchi sifatida faoliyat yuritadi va ular ishga qabul qilingan vaqtdan boshlab 1 yil muddat davomida kasbiy sertifikatga ega bo‘lishi talab etiladi.

22:00 / 21.02.2024 28.15k
Положение «О порядке аттестации педагогических кадров дошкольных, общих средних, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных организаций», утвержденное постановлением Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года № 572 Согласно пункту 10 пункта 2 Специалистам, имеющим степень магистра, присваивается вторая квалификационная категория (должность старшего преподавателя).
Для получения данной привилегии работнику-педагогу необходимо напрямую (без аттестации) подать заявление на получение второй квалификационной категории на основании степени магистра, а также отправить сертификат на вторую категорию через платформу pedkadr.uzedu.uz.
Для справки, срок действия второй квалификационной категории и сертификата, выданного непосредственно (без аттестации) специалистам, имеющим степень магистра, истекает через пять лет. По истечении пятилетнего периода педагоги, которым присвоена вторая категория магистра непосредственно (без аттестации), будут привлечены к очередной обязательной аттестации в установленном порядке.
Специалисты со степенью магистра не участвуют в профессиональных сертификационных испытаниях.
2023/2024- Кандидаты с высшим образованием, впервые трудоустроенные по педагогической профессии с учебного года, работают преподавателями-стажерами и обязаны иметь профессиональный сертификат сроком на 1 год с момента трудоустройства.
Начиная с 2024/2025 учебного года к сдаче профессиональных аттестационных испытаний будут привлечены педагоги, работающие в школах, не имеющие соответствующей квалификационной категории. Специалисты со степенью магистра не участвуют в профессиональных сертификационных испытаниях.