Pedagog xodimga moddiy yordam kalendar yil bo‘yicha berilishi kerakmi?
Bir o‘qituvchimizning turumush o‘rtog‘i 26.11.2023 yil vafot etgan, lekin 28.02.2024 yilda moddiy yordam so‘rab ariza berayapti shu xodimga moddiy yordam berish qanchalik to‘g‘ri javobingiz uchun oldindan  rahmat. Chunki, moddiy yordam kalendar yil bo‘yicha berilishi kerak deyilmoqda.
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida nizomning 33-bandida “umumta’lim muassasalari xodimlariga moddiy yordam kalendar yil davomida ikki lavozim maoshi (o‘qituvchining tarif stavkasi) miqdorigacha xodimning o‘zi va yaqin qarindoshi (otasi, onasi, turmush o‘rtog‘i, farzandi) vafot etganda, og‘ir kasallikka chalinganda, xodim tabiiy ofatdan zarar ko‘rganda ko‘rsatiladi.” deb belgilangan.
Bunda, bir kalendar yil davomida moddiy yordamning cheklangan miqdori belgilab berilgan xolos, moddiy yordam olish yangi kalendar yiliga o‘tganda uni bermaslik kerak degan xulosa kelib chiqmasligi kerak.
Ushbu normaga quyidagi ikki variantda o‘z fikrimni bildirishim mumkin:
birinchisi: moddiy yordam faqat kalendar yil davomida beriladi, yangi yilga o‘tib ketsa berilmaydi deb tushunadigan bo‘lsak, masalan 30.12.2023 yilda yaqin qarindoshining vafoti munosabati bilan 05.01.2024 yilda moddiy yordam olish huquqi bo‘lmaydi degan gap kelib chiqadi, bu mantiqan noto‘g‘ri;
ikkinchisi: bir xodim bir kalendar yil davomida muayyan sabablar tufayli moddiy yordam olishga ehtiyoji bo‘lsa, unga faqat ikki lavozim maoshidan oshmaydigan miqdorda moddiy yordam berilishi kerak va bu to‘g‘ri bo‘ladi.
Xulosa qiladigan bo‘lsak, 26.11.2023 yilda turmush o‘rtog‘ining vafoti tufayli 2024-yil yanvaridami, fevralidami moddiy yordam so‘rayotgan bo‘lsa, unga kalendar yil yangi boshlandi degan vaj bilan rad etilishi xodimning bu huquqini ta’minlashga to‘siq bo‘lishi mumkin.

12:30 / 03.03.2024 9.64k
Супруга одного из наших учителей умерла 26 ноября 2023 года, но заявку на материальную помощь он подает 28 февраля 2024 года. Заранее благодарим за ответ. Потому что сказано, что финансовая помощь должна предоставляться по календарному году.
О порядке организации директорского фонда поощрения образцовых работников общеобразовательных учреждений среднего образования и порядке использования его средств, утвержденном постановлением Кабинета Министров № 823 от 30 сентября 2019 года в статье 33 положения указано что «материальная помощь работникам общеобразовательных учреждений осуществляется в размере двух должностей оклада (тарифной ставки учителя) в течение календарного года в случае смерти самого работника и близкого родственника (отца, матери, супруга, ребенка). показано, когда работник страдает тяжелым заболеванием, пострадал в результате стихийного бедствия. отмечен как
При этом не следует делать вывод, что если ограниченный размер финансовой помощи определен в течение одного календарного года, то он не должен предоставляться при переносе финансовой помощи на новый календарный год.
Свое мнение по поводу этой нормы я могу выразить двумя способами:
первое: если мы понимаем, что финансовая помощь оказывается только в течение календарного года, она не будет оказана, если она перейдет на новый год, например, в связи со смертью близкого родственника 30.12.2023, то отсюда следует, что права на получение финансовой помощи не будет с 01.05.2024, это логически неверно;
второе: если работнику по определенным причинам необходимо получить материальную помощь в течение одного календарного года, ему должна быть оказана материальная помощь только в размере, не превышающем заработную плату двух должностей, и это правильно.
Таким образом, если лицо обращается за материальной помощью в январе или феврале 2024 года в связи со смертью супруга 26.11.2023 года, то его отказ под предлогом начала календарного года является препятствием для обеспечения этого права работника. может.