Biz boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari vazir ustamasidan norozimiz
“Muallimdan maktub” loyihamizga bir guruh boshlang‘ich sinf o‘qituvchilaridan murojaat kelib tushdi. Ular asosan joriy yilning 19-fevral kuni vazir jamg‘armasi hisobidan 2024-yilda har oylik ustamaga daʼvogar pedagoglarning saralash imtihonlarida tushgan test savollaridan norozi bo‘lgan.
Men boshlang‘ich sinf o‘qituvchisiman. 19-fevral kuni vazir jamg‘armasi ustamasi uchun test sinovi o‘tkazildi. Respublikadan 80 ball olib o‘tdim degan boshlang‘ich sinf o‘qituvchisini eshitmadim. Bu degani boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari bilimsiz emas, shunchaki savollar darajasi yuqori. Axir qanday qilib 35 ta adabiyotni o‘zlashtirishsin ular?
Ona tili, tarix, geografiya fanlaridan yuqori ball olgan ustozlar bor yo‘g‘i 8 ta adabiyotni o‘qishgan. Bundan tashqari berilgan spetsifikatsiya bo‘yicha savollar tuzilmagan. Berilgan savollar fan doirasida emas. O‘z fanimizdan 30 ta berilgan, biz ham 80, 90 yoki 100 ball olardik. Attestatsiyada olishyaptiku toifani boshlang‘ichlar. Shaxsan men ham 1,5 yilda olganman oliy toifani.
Qani o‘qish, ona tili,matematika, tarbiya fanlaridan testlar? Bitta ham yo‘q. Kombinatorikadan bitta tushdi salomlashish haqidagi savol. Tabiiy fandan ham tushgan savollar boshlang‘ichga umuman aloqasi yo‘q.
Hurmatli masʼullar, respublika bo‘ylab o‘qituvchilar sonini hisoblasangiz boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari eng ko‘pini tashkil etadi. Qachon bizga imkoniyat beriladi? Milliy sertifikat olish uchun 2 ta fanni oliy darajada bilishimiz kerak. Olsak ham alohida-alohida fandan olib bor yo‘g‘i 12-13 soatga qo‘shimcha to‘lovlar olamiz.
Umumiy qilib aytsam boshlang‘ich sinf o‘quvchilariga alohida milliy sertifikat joriy etilishi kerak. Agar vazir ustamasi testlari shu darajada tuzilsa, umuman kerak emas boshlang‘ichlarni olib tashlang kvotadan. Natijani ko‘rib hech kimni asabi buzilmasin. Biz hali qanchadan-qancha bolaga harf tanitib, bilim berishimiz kerak.
Yana bir boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi test sinovida tushgan savollarni quyidagicha izohlaydi:
Test tuzishda boshlang‘ich mutaxassisi umuman qatnashmagan ko‘rinadi. Har bir fan ularning nazdida oson deb bilingan savollar terib olinganda, boshlang‘ich faniga kiritib yuborilgan bo‘lsa kerak.
Masalan, “paralel nima?” savoli 7-sinf geografiyasida bor, kavsh qaytaruvchilar haqidagi savol 6-sinf zoologiyasidagi maʼlumot. Buni bir qanchasini davom ettirish mumkin. Savol tuzgan odamni o‘tkazib, biz uchun tuzilgan savollar kabi shunday savol tuzib bersak 50 % ham yecholmasligi aniq. Boshqa fan o‘qituvchilarining oson olishi ham shundan. O‘zining fanidan 30 ta savol bo‘lgandan keyin oladida.
Boshqa bir boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi quyidagicha murojaat qoldirgan:
Men 34 yildan buyon boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi bo‘lib faoliyat olib bormoqdaman. Bu yil vazir ustamasiga nomzodim qo‘yilgan edi. Testga borib juda xafa bo‘ldim. Test umuman boshqacha edi. O‘z sohamizdan savollar tushmadi. 65 ball olibman.
O‘zi boshlang‘ich sinf o‘qituvchilariga eʼtibor yo‘q edi. Aslida hamma mashaqqat, hamma mas'uliyat bizning zimmamizda. Men 40 nafar o‘quvchiga harf tanitib, savodini chiqarib bu darajada qiynalmagan edim. Test topshirib, savolliklarini ko‘rib bunchalik nohaqlikka chiday olmadim.
Shuncha yil ishlab testda berilgan savollarga duch kelmagan edim. Bunday qilib test tuzgandan ko‘ra bizni umuman nomzodimizni qo‘ymay qo‘yaqolinglar.
Maʼlumki, boshqa fan o‘qituvchilariga vazir jamg‘armasi hisobidan ustamaga daʼvogarlik qilishi uchun imkoniyat kengroq bo‘lib, ularning o‘quvchilari oliy taʼlim muassasalariga yoki Ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalari agentligi tizimidagi maktablarga kirish imtihonlarida eng yuqori natija ko‘rsatgan yoki xalqaro yoki respublika miqyosidagi musobaqa va tanlovlarda sovrinli o‘rinlarni qo‘lga kiritgan bo‘lishi belgilangan.
“Boshlang‘ich taʼlim” yo‘nalishi bo‘yicha nomzod sifatida esa o‘quvchilari Ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalari agentligi tizimidagi maktablarga kirish imtihonlarida eng yuqori natijalarni ko‘rsatgan boshlang‘ich sinf pedagog kadrlari taqdim etilishi mumkin xolos.
Yaʼni, boshlang‘ich sinf o‘qituvchilarining o‘quvchilari musobaqa va tanlovlarda sovrinli o‘rinlarni qo‘lga kiritsa ham ular vazir ustamasiga nomzodlik qilolmaydi. Ular faqat 4 yilda bir marotaba, yaʼni o‘quvchisini tayyorlab, Ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalari agentligi tizimidagi maktablarga kiritishi kerak bo‘ladi.
Maʼlumot uchun, amaldagi tartibga ko‘ra vazir jamg‘armasi hisobidan 2024-yilda har oylik ustamaga daʼvogar pedagoglarning saralash imtihonlarida foydalanadigan nazorat materiallari Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan tayyorlangan.

We, primary school teachers, are dissatisfied with the minister's increase
We received an application from a group of primary school teachers for our "Letter from a teacher" project. They were mainly dissatisfied with the test questions that appeared on February 19 of this year in the qualifying exams of pedagogues applying for a monthly bonus in 2024 at the expense of the minister's fund.
I am a primary school teacher. On February 19, a test was held for the minister's fund bonus. I did not hear the elementary school teacher who said that I passed the republic with 80 points. This does not mean that primary school teachers are uneducated, just that the level of questions is high. After all, how can they master 35 pieces of literature.
Teachers who got high marks in the subjects of mother tongue, history, and geography read only 8 literatures. In addition, no questions were made according to the given specification. The questions asked are not in the field of science. 30 points were given in our subject, we used to get 80, 90 or 100 points. They are taking the attestation and started the category. Personally, I also received the higher category in 1.5 years.
Where are the tests for reading, mother tongue, mathematics, education? There is not one. One question from combinatorics is greetings. Questions from natural science have nothing to do with the beginning.
Dear managers, if you count the largest number of teachers across the country, primary school teachers will come out. When we get the chance. To get a national certificate, we need to know 2 subjects at a high level. Even if we take it separately, we will receive additional fees for only 12-13 hours.
In general, a separate national certificate should be issued to primary school students. If the minister's allowance tests are made at this level, remove unnecessary starters from the quota. Don't let anyone get upset after seeing the result. How many children we still need to teach and teach.
Another elementary school teacher explains the questions in the test as follows:
It seems that the beginning specialist did not participate in the preparation of the test. Each subject must have been included in the primary subject when the questions considered easy for them were selected.
For example, "What is parallel?" the question is in 7th grade geography, the question about ruminants is information in 6th grade zoology. This could go on and on. It is clear that even 50% of the questions will not be solved if we send the person who created the questions and create questions like the ones created for us.
That's why it's easy for teachers of other subjects. After 30 questions from his subject, he gets it.
Another primary school teacher wrote:
I have been working as a primary school teacher for 34 years. This year, I was nominated for the post of minister. I was very sad when I went to the test. The test was completely different. There were no questions from our field. I got 65 points.
There was no attention paid to primary school teachers. In fact, all the effort, all the responsibility is on us. I had never had such a hard time teaching 40 students the alphabet and making them literate. I couldn't bear such unfairness after taking the test and seeing the questions. After working for so many years, I had never come across the questions asked in the test. Instead of creating a test like this, don't put us as a candidate at all.
It is known that teachers of other subjects have a wider opportunity to claim a bonus from the minister's fund, whose students have achieved the highest results in the entrance exams to higher education institutions or schools of the Agency of Specialized Education, or international or national level competition. and it is determined to have won prizes in contests.
As a candidate for the field of "Primary Education", only elementary school pedagogues whose students have shown the highest results in the entrance exams to schools of the Agency of Specialized Educational Institutions can be submitted. That is, even if students of primary school teachers win prizes in competitions and contests, they cannot be candidates for the post of minister.
They will have to prepare their students only once every 4 years and enroll them in the schools of the Agency of Specialized Educational Institutions.
For your information, according to the current regulations, the control materials used in the selection exams of teachers applying for a monthly bonus in 2024 will be prepared by the Knowledge and Skills Assessment Agency at the expense of the minister's fund.