16:00 / 31.03.2024 57.93k
Umumta’lim muassasalaridagi ayrim lavozimlar qisqarishi mumkinligi haqida ijtimoiy tarmoqlarda xabar tarqalmoqda. Qisqartirishlar qaysi normativ hujjatda taklif etilgani va u aynan qaysi vazirlik yoki idora tomonidan ishlab chiqilgani haqida aniq ma’lumotlar mavjud emas. Ammo ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan xabarga kora bu taklif Iqtisodiyot va moliya vazirligidan chiqqanligi haqida xabarlar bor.
Bu masalada xalqtaliminfo.uz tahririyati Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Axborot xizmati rahbari Dilfuza Sobirova bilan ham bog‘landi. Dilfuza Sobirova bu taklif vazirlik tomonidan tayyorlanmaganligini va bugungi kunda shtatlar qisqartirilishi boyicha hech qanday me’yoriy hujjatlarga ozgartirish kiritilmaganligini ma’lum qildi. Demak, ushbu taklif boshqa bir vazirlik yoki idora tomonidan ilgari surilgan bolishi mumkin.
Ayni vaqtda ta’lim muassasalarida quyidagi lavozimlarni qisqartirish taklif etilgan:
• Laborant lavozimi
Ushbu lavozimni qisqartirishga sabab qilib, ularning tegishli malaka toifasiga ega emasligi va hech qanday vazifa bajarmayotganligi asos qilib ko‘rsatilgan.
Masalan, Andijon tumanidagi 47-sonli maktabda laboratoriya xodimi mavjud bo‘lmasa-da, shtat ajratilgan holda maktab farroshiga biriktirilgan”, deyiladi aniq manbasi korsatilmagan hujjatda.
Laborant lavozimini qisqartirish evaziga quyidagi taklif bildirilmoqda:
Jihozlangan laboratoriya xonalari mavjud bo‘lgan maktablarga fizika va kimyo fani o‘qituvchilaridan bir nafariga mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 17.6 foiz miqdorida (185 ming so‘m) kabinet mudirligi uchun to‘lovlarni kiritish orqali barcha laborant shtatlarini qisqartirish taklif etilgan.
Ma’lumot uchun, kabinet mudirligi lavozimi hozirgi kunda informatika fani o‘qituvchilari uchun joriy qilingan.
• Psixolog lavozimi
Hujjatda maktablardagi psixolog lavozimini qisqartirish ham taklif qilingan. Unda aytilishicha, maktablarda vazifalari o‘xshash va bir-birini takrorlovchi “Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari” va “Yoshlarni vatanparvarlik ruhida tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosari” shtatlari mavjud.
Bundan tashqari, Milliy gvardiya tizimida 2 ming nafar inspektor-psixolog lavozimi mavjud. Shuningdek, psixolog lavozimi uchun malakali mutaxassislar yetishmaydi. Birgina Andijon tumanida 88 ta shtatdan 9 tasi (10 foizi) bugungi kunda vakant.
Shu sababli psixolog lavozimini har bir muassasaga o‘quvchi sonidan qat’i nazar 1 shtat ajratish taklif qilingan. Amalda 500 nafargacha bo‘lganda 1,0 birlik, 500 nafardan 1000 nafargacha bo‘lganda 1,5 birlik, 1000 nafardan 1500 nafargacha bo‘lganda 2,0 birlik, 1500 nafardan 2000 nafargacha bo‘lganda 2,5 birlik, 2000 nafar va undan ortiq bo‘lganda esa 3,0 birlik psixolog lavozimi ajratilgan.
• Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimi
Ushbu lavozim shtatlarini ham maqbullashtirish taklif qilingan. Hujjatda aytilishicha, maktablarda vazifalari o‘xshash va bir-birini takrorlovchi “Yoshlarni vatanparvarlik ruhida tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosari” va “Psixolog” shtatlari mavjud.
Holat tahlil qilinganda Andijon tumanidagi maktab direktorlari mazkur lavozimga umumiy bitta shtat birligi ajratilsa-da, ta’lim-tarbiya sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmadi degan fikrni bildirgan.
Shu sababli ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimiga sinflar sonidan kelib chiqib, 0.5-1 shtat ajratish taklif qilingan.
Amalda 6 tagacha sinf uchun shtat birligi ajratilmaydi. 7-10 tagacha sinf uchun – 0.5 shtat, 11-22 tagacha sinf uchun – 1 shtat, 23-29 tagacha sinf uchun – 1.5 shtat birlikda direktor o‘rinbosari lavozimi ajratilgan.
• Kutubxonachi lavozimi
Mazkur lavozimni ish yuklamasidan kelib chiqib maqbullashtirish taklif qilingan. Bunda sinflar sonidan kelib chiqib, 0.5-1 shtat ajratish taklif qilingan. Amalda 1-10 tagacha sinf komplektlari bo‘lganda 0,5 shtat birlik, 11-16 tagacha sinf komplektlari bo‘lganda 1 shtat birlik kutubxonachi lavozimi ajratib kelinmoqda.
Hujjatda hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limidagi ayrim shtat birliklarni ham qisqartirish taklif qilingan.
• Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida sog‘lom ovqatlanishni tashkil etish bo‘yicha metodist lavozimi
“Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida sog‘lom ovqatlanishni tashkil etish bo‘yicha metodist” lavozimini ayni vaqtda maktablarda ovqatlanish tashkil etilmaganligini hisobga olib butunlay qisqartirish taklif qilingan.
Hozirgi kunda ushbu lavozimga hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlarida 1 shtat birlik lavozim ajratilgan.
• Markazlashgan moliya-buxgalteriya xizmati xodimlari
Bugungi kunda oylik ish haqi va unga tenglashtirilgan to‘lovlarni to‘lash jarayoni to‘liq raqamlashtirilmoqda. Raqamlashtirish natijasida ish haqini hisoblash bo‘yicha buxgalterlarda ish yuklamasi kamayganligi aytilgan.
Buni hisobga olib, tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi Markazlashgan buxgalteriyada hisob-kitoblar bo‘yicha buxgalter lavozimini kiritish me’yorlarini maktabda har 500 xodimga bitta (amalda 400 xodimga bitta), bog‘chada har 600 xodimga bitta (amalda har 500 xodimga bitta) etib belgilash taklif etilgan.
Ayni vaqtda xalqtaliminfo.uz tahririyati tegishli vazirlik va idoralar matbuot xizmati rahbarlari bilan bog‘lanib, ushbu ma’lumotga to

Some positions in schools were proposed to be reduced (or?)
News is spreading on social networks that some positions in general education institutions may be reduced. There is no specific information about which regulatory document proposed the reductions and which ministry or agency developed it.
In this matter, the editorial staff of kholktaliminfo.uz contacted Dilfuza Sobirova, the head of the Information Service of the Ministry of Preschool and School Education. Dilfuza Sobirova informed that information will be provided to the editors of khoktaliminfo.uz after this issue is clarified.
At the same time, it is proposed to reduce the following positions in educational institutions:
The position of laboratory assistant
The reason for the reduction of this position is that they do not have the appropriate qualification category and do not perform any duties.
For example, school No. 47 in Andijan district does not have a laboratory worker, but a school cleaner is assigned to it separately.
In exchange for the reduction of the position of a laboratory assistant, the following offer is made:
In schools with equipped laboratory rooms, it was proposed to reduce the staff of all laboratory assistants by introducing fees for the head of the office in the amount of 17.6 percent of the minimum wage for one of the teachers of physics and chemistry (185 thousand soums).
For information, the position of head of the cabinet is now introduced for computer science teachers.
Psychologist position
The document also proposed reducing the position of psychologists in schools. According to the document, schools have the positions of "Deputy director for spiritual and educational affairs" and "Deputy director for preparing youth in the spirit of patriotism" whose tasks are similar and duplicate each other.
In addition, there are 2,000 inspector-psychologist positions in the National Guard system. Also, there is a shortage of qualified professionals for the position of psychologist. In Andijan district alone, 9 out of 88 states (10 percent) are vacant today.
For this reason, it was proposed to allocate 1 post of psychologist to each institution, regardless of the number of students. In practice, 1.0 units for up to 500 people, 1.5 units for 500 to 1000 people, 2.0 units for 1000 to 1500 people, 2.5 units for 1500 to 2000 people, 2000 people and and when it is more than that, 3.0 units of the position of psychologist are allocated.
The position of deputy director for spiritual and educational affairs
It is proposed to optimize these posts. According to the document, schools have the positions of "Deputy director for preparing youth in the spirit of patriotism" and "Psychologist" whose tasks are similar and duplicate each other.
When analyzing the situation, the school directors of Andijan district expressed the opinion that the allocation of 1 state unit to this position did not have a negative impact on the quality of education.
For this reason, it was proposed to allocate 0.5-1 staff for the position of deputy director for spiritual and educational affairs based on the number of classes.
In practice, staff unit is not allocated for up to 6 classes. For grades 7-10 - 0.5 posts, for grades 11-22 - 1 post, for grades 23-29 - 1.5 posts, the position of deputy director is allocated in the unit.
Librarian position
It is proposed to optimize this position based on the workload. Based on the number of classes, it was proposed to allocate 0.5-1 state. In practice, the position of librarian is allocated for 0.5 full-time units when there are sets of classes 1-10, and 1 full-time unit when there are sets of classes 11-16.
The document also proposed to reduce some state units in the regional pre-school and school education department.
Methodist position on the organization of healthy nutrition in general secondary educational institutions
It was proposed to completely reduce the position of "Methodist on the organization of healthy meals in general secondary educational institutions" taking into account the fact that meals were not organized in schools at the same time.
Currently, 1 full-time position is allocated to this position in the regional pre-school and school education departments.
Employees of the centralized financial and accounting service
Today, the process of paying monthly wages and equivalent payments is fully digitized. As a result of digitization, it was said that the workload of payroll accountants has decreased.
Taking this into account, the district (city) preschool and school education department set the standards for entering the position of accounting accountant in centralized accounting as one for every 500 employees in the school (actually one for every 400 employees), one for every 600 employees in the kindergarten (practically one for every 500 employees) is proposed.
At the same time, the editorial staff of khoktaliminfo.uz is contacting the heads of the press service of relevant ministries and agencies to clarify this information. More details will follow.