16:00 / 31.03.2024 57.93k
Umumta’lim muassasalaridagi ayrim lavozimlar qisqarishi mumkinligi haqida ijtimoiy tarmoqlarda xabar tarqalmoqda. Qisqartirishlar qaysi normativ hujjatda taklif etilgani va u aynan qaysi vazirlik yoki idora tomonidan ishlab chiqilgani haqida aniq ma’lumotlar mavjud emas. Ammo ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan xabarga kora bu taklif Iqtisodiyot va moliya vazirligidan chiqqanligi haqida xabarlar bor.
Bu masalada xalqtaliminfo.uz tahririyati Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Axborot xizmati rahbari Dilfuza Sobirova bilan ham bog‘landi. Dilfuza Sobirova bu taklif vazirlik tomonidan tayyorlanmaganligini va bugungi kunda shtatlar qisqartirilishi boyicha hech qanday me’yoriy hujjatlarga ozgartirish kiritilmaganligini ma’lum qildi. Demak, ushbu taklif boshqa bir vazirlik yoki idora tomonidan ilgari surilgan bolishi mumkin.
Ayni vaqtda ta’lim muassasalarida quyidagi lavozimlarni qisqartirish taklif etilgan:
• Laborant lavozimi
Ushbu lavozimni qisqartirishga sabab qilib, ularning tegishli malaka toifasiga ega emasligi va hech qanday vazifa bajarmayotganligi asos qilib ko‘rsatilgan.
Masalan, Andijon tumanidagi 47-sonli maktabda laboratoriya xodimi mavjud bo‘lmasa-da, shtat ajratilgan holda maktab farroshiga biriktirilgan”, deyiladi aniq manbasi korsatilmagan hujjatda.
Laborant lavozimini qisqartirish evaziga quyidagi taklif bildirilmoqda:
Jihozlangan laboratoriya xonalari mavjud bo‘lgan maktablarga fizika va kimyo fani o‘qituvchilaridan bir nafariga mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 17.6 foiz miqdorida (185 ming so‘m) kabinet mudirligi uchun to‘lovlarni kiritish orqali barcha laborant shtatlarini qisqartirish taklif etilgan.
Ma’lumot uchun, kabinet mudirligi lavozimi hozirgi kunda informatika fani o‘qituvchilari uchun joriy qilingan.
• Psixolog lavozimi
Hujjatda maktablardagi psixolog lavozimini qisqartirish ham taklif qilingan. Unda aytilishicha, maktablarda vazifalari o‘xshash va bir-birini takrorlovchi “Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari” va “Yoshlarni vatanparvarlik ruhida tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosari” shtatlari mavjud.
Bundan tashqari, Milliy gvardiya tizimida 2 ming nafar inspektor-psixolog lavozimi mavjud. Shuningdek, psixolog lavozimi uchun malakali mutaxassislar yetishmaydi. Birgina Andijon tumanida 88 ta shtatdan 9 tasi (10 foizi) bugungi kunda vakant.
Shu sababli psixolog lavozimini har bir muassasaga o‘quvchi sonidan qat’i nazar 1 shtat ajratish taklif qilingan. Amalda 500 nafargacha bo‘lganda 1,0 birlik, 500 nafardan 1000 nafargacha bo‘lganda 1,5 birlik, 1000 nafardan 1500 nafargacha bo‘lganda 2,0 birlik, 1500 nafardan 2000 nafargacha bo‘lganda 2,5 birlik, 2000 nafar va undan ortiq bo‘lganda esa 3,0 birlik psixolog lavozimi ajratilgan.
• Ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimi
Ushbu lavozim shtatlarini ham maqbullashtirish taklif qilingan. Hujjatda aytilishicha, maktablarda vazifalari o‘xshash va bir-birini takrorlovchi “Yoshlarni vatanparvarlik ruhida tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosari” va “Psixolog” shtatlari mavjud.
Holat tahlil qilinganda Andijon tumanidagi maktab direktorlari mazkur lavozimga umumiy bitta shtat birligi ajratilsa-da, ta’lim-tarbiya sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmadi degan fikrni bildirgan.
Shu sababli ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimiga sinflar sonidan kelib chiqib, 0.5-1 shtat ajratish taklif qilingan.
Amalda 6 tagacha sinf uchun shtat birligi ajratilmaydi. 7-10 tagacha sinf uchun – 0.5 shtat, 11-22 tagacha sinf uchun – 1 shtat, 23-29 tagacha sinf uchun – 1.5 shtat birlikda direktor o‘rinbosari lavozimi ajratilgan.
• Kutubxonachi lavozimi
Mazkur lavozimni ish yuklamasidan kelib chiqib maqbullashtirish taklif qilingan. Bunda sinflar sonidan kelib chiqib, 0.5-1 shtat ajratish taklif qilingan. Amalda 1-10 tagacha sinf komplektlari bo‘lganda 0,5 shtat birlik, 11-16 tagacha sinf komplektlari bo‘lganda 1 shtat birlik kutubxonachi lavozimi ajratib kelinmoqda.
Hujjatda hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limidagi ayrim shtat birliklarni ham qisqartirish taklif qilingan.
• Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida sog‘lom ovqatlanishni tashkil etish bo‘yicha metodist lavozimi
“Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida sog‘lom ovqatlanishni tashkil etish bo‘yicha metodist” lavozimini ayni vaqtda maktablarda ovqatlanish tashkil etilmaganligini hisobga olib butunlay qisqartirish taklif qilingan.
Hozirgi kunda ushbu lavozimga hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlarida 1 shtat birlik lavozim ajratilgan.
• Markazlashgan moliya-buxgalteriya xizmati xodimlari
Bugungi kunda oylik ish haqi va unga tenglashtirilgan to‘lovlarni to‘lash jarayoni to‘liq raqamlashtirilmoqda. Raqamlashtirish natijasida ish haqini hisoblash bo‘yicha buxgalterlarda ish yuklamasi kamayganligi aytilgan.
Buni hisobga olib, tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi Markazlashgan buxgalteriyada hisob-kitoblar bo‘yicha buxgalter lavozimini kiritish me’yorlarini maktabda har 500 xodimga bitta (amalda 400 xodimga bitta), bog‘chada har 600 xodimga bitta (amalda har 500 xodimga bitta) etib belgilash taklif etilgan.
Ayni vaqtda xalqtaliminfo.uz tahririyati tegishli vazirlik va idoralar matbuot xizmati rahbarlari bilan bog‘lanib, ushbu ma’lumotga to

Некоторые должности в школах предлагалось сократить (или?)
В социальных сетях распространяется новость о том, что некоторые должности в общеобразовательных учреждениях могут быть сокращены. Конкретной информации о том, какой нормативный документ предлагал сокращения и какое министерство или ведомство его разработало, нет.
По этому поводу редакция kholktaliminfo.uz связалась с руководителем информационной службы Министерства дошкольного и школьного образования Дилфузой Собировой. Дилфуза Собирова сообщила, что информация будет предоставлена ​​редакции khoktaliminfo.uz после выяснения этого вопроса.
При этом в образовательных учреждениях предлагается сократить следующие должности:
• Должность лаборанта
Причиной сокращения данной должности является то, что они не имеют соответствующей квалификационной категории и не выполняют никаких обязанностей.
Например, в школе № 47 Андижанского района нет лабораторного работника, но за ней отдельно закреплен школьный уборщик.
В обмен на сокращение должности лаборанта предлагается следующее:
В школах, имеющих оборудованные лабораторные кабинеты, предложено сократить штат всех лаборантов путем введения платы за заведующего кабинетом в размере 17,6 процентов от минимальной заработной платы одного из учителей физики и химии (185 тысяч сумов).
Для информации, для учителей информатики теперь вводится должность руководителя кабинета.
• Должность психолога
В документе также предлагалось сократить должности психологов в школах. Согласно документу, в школах предусмотрены должности «Заместитель директора по духовно-воспитательной работе» и «Заместитель директора по подготовке молодежи в духе патриотизма», задачи которых схожи и дублируют друг друга.
Кроме того, в системе Национальной гвардии имеется 2000 должностей инспекторов-психологов. Также ощущается нехватка квалифицированных специалистов на должность психолога. Только в Андижанской области сегодня пустуют 9 из 88 штатов (10 процентов).
По этой причине было предложено выделить в каждое учреждение по 1 должности психолога независимо от количества студентов. На практике 1,0 ед. для численности до 500 человек, 1,5 ед. для 500–1000 чел., 2,0 ед. для 1000–1500 чел., 2,5 ед. для 1500–2000 чел., 2000 чел., а если и больше, 3,0 ед. выделены должности психолога.
• Должность заместителя директора по духовно-просветительской работе
Предлагается оптимизировать эти посты. Согласно документу, в школах предусмотрены должности "Заместитель директора по подготовке молодежи в духе патриотизма" и "Психолог", задачи которых схожи и дублируют друг друга.
Анализируя ситуацию, директора школ Андижанского района выразили мнение, что выделение на эту должность 1 государственной единицы не оказало негативного влияния на качество образования.
По этой причине на должность заместителя директора по духовно-просветительской работе предлагалось выделить 0,5-1 штат в зависимости от количества классов.
На практике штатная единица не выделяется до 6 классов. Для 7-10 классов - 0,5 должности, для 11-22 классов - 1 должность, для 23-29 классов - 1,5 должности, в подразделении выделяется должность заместителя директора.
• Должность библиотекаря
Предлагается оптимизировать эту должность исходя из рабочей нагрузки. По числу классов предлагалось выделять 0,5-1 гос. На практике должность библиотекаря выделяется на 0,5 штатной единицы при наличии комплектов 1-10 классов и на 1 штатную единицу при наличии комплектов 11-16 классов.
В документе также предлагалось сократить некоторые государственные подразделения в составе областного управления дошкольного и школьного образования.
• Положение методиста по организации здорового питания в общеобразовательных учреждениях
Должность «Методиста по организации здорового питания в общеобразовательных средних общеобразовательных учреждениях» предлагалось полностью сократить с учетом того, что в школах одновременно питание не организовывалось.
В настоящее время на данную должность в областных управлениях дошкольного и школьного образования выделено 1 штатное место.
• Сотрудники централизованной финансово-бухгалтерской службы
Сегодня процесс выплаты ежемесячной заработной платы и приравненных к ней выплат полностью оцифрован. Было сказано, что в результате цифровизации снизилась нагрузка на бухгалтеров по расчету заработной платы.
Учитывая это, районным (городским) отделом дошкольного и школьного образования установлены нормы поступления на должность бухгалтера-бухгалтера в централизованном учете: один на каждые 500 работников школы (фактически один на каждые 400 работников), один на каждые 600 работников. сотрудников детского сада (практически один на каждые 500 сотрудников).
В то же время редакция khoktaliminfo.uz связывается с руководителями пресс-служб профильных министерств и ведомств для уточнения данной информации. Более подробная информация будет позже.