17:00 / 02.04.2024 6.12k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2024-yil 22-fevraldagi 51-son buyrug‘iga ko‘ra ta’lim tashkilotlarida pedagog kasbiga birinchi marta ishga qabul qilingan stajyor-o‘qituvchilar kasbiy sertifikatlash sinovlariga jalb qilinadi.
Talabgor nazorat sinovida qatnashish uchun so‘rovnomani davlat xizmatlari markazlariga shaxsan borib yoki YAIDXP (my.gov.uz)da to‘ldirgan holda ro‘yxatdan o‘tadi. Ta’lim muassasalari rahbarlari davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotida pedagogik kasbga birinchi marta ishga qabul qilingan oliy ma’lumotli pedagog kadrlarni o‘z vaqtida kasbiy sertifikatlash va nazorat sinovlariga jalb etish choralarini ko‘radi.
Nazorat sinovlari matematika, fizika, kimyo, biologiya, informatika va axborot texnologiyalari fanlari va pedagogik mahorat uchun 120 daqiqa hamda gumanitar fanlari va pedagogik mahorat uchun 90 daqiqa vaqt beriladi.
Hukumatning “Davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini kasbiy sertifikatlash bo‘yicha davlat xizmatlarini ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti”ga ko‘ra, pedagogik kasbga birinchi marta ishga qabul qilinadigan oliy ma’lumotli talabgorlar stajyor-o‘qituvchi sifatida faoliyat yuritadi va ular ishga qabul qilingan vaqtdan boshlab 1 yil muddat davomida kasbiy sertifikatga ega bo‘lishi talab etiladi.
Kasbiy sertifikatlash jarayoniga talabgor o‘z muddatida jalb etilishi uchun u faoliyat ko‘rsatayotgan davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotining rahbari mas’ul hisoblanadi. Birinchi marta kasbiy sertifikat olish bo‘yicha nazorat sinovida ishtirok etish uchun talabgordan to‘lov undirilmaydi.
Nazorat sinovi natijasi bo‘yicha 56 va undan yuqori ball to‘plagan talabgor nazorat sinovidan o‘tgan hisoblanadi va elektron shakldagi sertifikat uning shaxsiy kabinetiga yuboriladi. Navbatdan tashqari nazorat sinovida ishtirok etib, yetarli ball to‘play olmagan talabgor bilan tuzilgan mehnat shartnomasi mehnat qonunchiligida belgilangan tartibda bekor qilinadi.

Преподаватели-стажеры, впервые принятые на работу до мая, будут привлечены к сдаче профессиональных аттестационных испытаний.
17:00 / 02.04.2024
6.23k
Согласно приказу министра дошкольного и школьного образования № 51 от 22 февраля 2024 года педагоги-стажеры, впервые принятые на работу педагогами в организации образования, будут привлечены к сдаче профессиональных аттестационных испытаний.
Кандидат регистрируется для участия в контрольном тестировании, обратившись в центры государственных услуг лично или заполнив анкету на сайте YAIDXP (my.gov.uz). Руководителями образовательных учреждений будут приняты меры по своевременному привлечению к профессиональной аттестации и контрольным испытаниям высококвалифицированных педагогических кадров, впервые принятых на педагогическую деятельность в государственную организацию среднего общего образования.
Контрольные тесты отводятся по 120 минут на математику, физику, химию, биологию, информатику и информационные технологии и педагогические навыки и 90 минут на гуманитарные науки и педагогические навыки.
В соответствии с «Административным регламентом оказания государственных услуг по профессиональной аттестации педагогических кадров государственных организаций общего среднего образования» Правительством Российской Федерации к кандидатам с высшим образованием, впервые трудоустроенным по педагогической профессии, относятся стажеры-педагоги. иметь профессиональный сертификат сроком на 1 год с момента трудоустройства.
Руководитель государственной организации общего среднего образования, в которой он работает, несет ответственность за своевременное вовлечение поступающего в процесс профессиональной аттестации. За участие в контрольном тесте для получения профессионального сертификата впервые с заявителя не взимается плата.
Абитуриент, набравший по результату контрольного испытания 56 и более баллов, считается сдавшим контрольное испытание, и в его личный кабинет направляется электронный сертификат.