17:00 / 02.04.2024 6.12k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2024-yil 22-fevraldagi 51-son buyrug‘iga ko‘ra ta’lim tashkilotlarida pedagog kasbiga birinchi marta ishga qabul qilingan stajyor-o‘qituvchilar kasbiy sertifikatlash sinovlariga jalb qilinadi.
Talabgor nazorat sinovida qatnashish uchun so‘rovnomani davlat xizmatlari markazlariga shaxsan borib yoki YAIDXP (my.gov.uz)da to‘ldirgan holda ro‘yxatdan o‘tadi. Ta’lim muassasalari rahbarlari davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotida pedagogik kasbga birinchi marta ishga qabul qilingan oliy ma’lumotli pedagog kadrlarni o‘z vaqtida kasbiy sertifikatlash va nazorat sinovlariga jalb etish choralarini ko‘radi.
Nazorat sinovlari matematika, fizika, kimyo, biologiya, informatika va axborot texnologiyalari fanlari va pedagogik mahorat uchun 120 daqiqa hamda gumanitar fanlari va pedagogik mahorat uchun 90 daqiqa vaqt beriladi.
Hukumatning “Davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini kasbiy sertifikatlash bo‘yicha davlat xizmatlarini ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti”ga ko‘ra, pedagogik kasbga birinchi marta ishga qabul qilinadigan oliy ma’lumotli talabgorlar stajyor-o‘qituvchi sifatida faoliyat yuritadi va ular ishga qabul qilingan vaqtdan boshlab 1 yil muddat davomida kasbiy sertifikatga ega bo‘lishi talab etiladi.
Kasbiy sertifikatlash jarayoniga talabgor o‘z muddatida jalb etilishi uchun u faoliyat ko‘rsatayotgan davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotining rahbari mas’ul hisoblanadi. Birinchi marta kasbiy sertifikat olish bo‘yicha nazorat sinovida ishtirok etish uchun talabgordan to‘lov undirilmaydi.
Nazorat sinovi natijasi bo‘yicha 56 va undan yuqori ball to‘plagan talabgor nazorat sinovidan o‘tgan hisoblanadi va elektron shakldagi sertifikat uning shaxsiy kabinetiga yuboriladi. Navbatdan tashqari nazorat sinovida ishtirok etib, yetarli ball to‘play olmagan talabgor bilan tuzilgan mehnat shartnomasi mehnat qonunchiligida belgilangan tartibda bekor qilinadi.

Trainee-teachers who have been employed for the first time until May will be involved in professional certification tests
17:00 / 02.04.2024 6.23k
According to the order of the Minister of Pre-School and School Education No. 51 dated February 22, 2024, trainee teachers who were hired for the first time as pedagogues in educational organizations will be involved in professional certification tests.
The candidate registers to participate in the control test by going to the state service centers in person or by filling out the questionnaire at YAIDXP (my.gov.uz). Heads of educational institutions will take measures to attract highly educated pedagogic personnel who are employed for the first time to the teaching profession in the state general secondary education organization to professional certification and control tests in time.
Control tests are given 120 minutes for mathematics, physics, chemistry, biology, informatics and information technology sciences and pedagogical skills, and 90 minutes for humanitarian sciences and pedagogical skills.
According to the Government's "Administrative Regulation of the Provision of State Services on Professional Certification of Pedagogical Personnel of State General Secondary Education Organizations", applicants with higher education who are employed for the first time in the teaching profession are trainee teachers. and they are required to have a professional certificate for a period of 1 year from the time of employment.
The head of the state general secondary education organization in which he operates is responsible for the timely involvement of the applicant in the process of professional certification. The applicant will not be charged a fee for participating in the control test for obtaining a professional certificate for the first time.
An applicant who has scored 56 or more points according to the result of the control test is considered to have passed the control test, and an electronic certificate is sent to his personal office. An employment contract concluded with an applicant who failed to get enough points after participating in the extra-ordinary control test will be canceled in accordance with the procedure established by the labor legislation.