Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarga yanada katta imkoniyatlar taqdim qilinmoqda
Joriy yil 1-aprel kuni Prezidentning “Ixtisoslashtirilgan maktablar tarmog‘ini kengaytirish va ularning faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-55-son Farmoni imzolandi. Mazkur farmon bilan Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarga yanada kattaroq imkoniyatlar paketi berilganligini ko‘rishimiz mumkin.
Prezident farmonida quyidagilar nazarda tutilmoqda:
2024/2025 o‘quv yilidan Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tizimidagi maktablarda Fanlar akademiyasi akademiklari ishtirokida dars o‘tish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, mazkur maktablarda:
- o‘quvchilarning yaratuvchanlik ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan darslar tashkil etiladi;
- o‘quvchilarga amaliy loyihalarni ishlab chiqish va ularni hayotga tatbiq etish masalalarida ko‘mak ko‘rsatiladi;
- o‘quvchilar ishlab chiqarish jarayonlariga faol jalb etiladi hamda Fanlar akademiyasi tizimidagi ilmiy laboratoriyalarda olib borilayotgan loyihalar bilan tanishtiriladi;
- o‘quvchilarning innovatsion g‘oyalari va ishlanmalarini rivojlantirish maqsadida “Yosh akademiklar” klublari tashkil etiladi.
Har yili umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘quvchilari o‘rtasida ta’lim, axborot texnologiyalari, yashil energiya, ekologiya, iqlim o‘zgarishi va qishloq xo‘jaligi kabi yo‘nalishlarda yangi mahsulot yoki xizmat turini yaratishni nazarda tutuvchi “Ixtirochilikka qadam” tanlovi o‘tkaziladi.
Mirzo Ulug‘bek nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabda o‘quv jarayoni STEM modeli bo‘yicha tashkil etiladi
Farmonga ko‘ra, 2025/2026 o‘quv yilidan Mirzo Ulug‘bek nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabda tajriba-sinov tariqasida “Yangi O‘zbekiston” universiteti bilan o‘zaro integratsiyalashgan o‘quvchilarni muhandislik asoslariga o‘rgatish bo‘yicha ta’lim dasturlari joriy qilinadi.
Bunda:
- Mirzo Ulug‘bek nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabning o‘quv jarayoni 5 yillik dasturlar asosida STEM modeli bo‘yicha tashkil etiladi;
- muhandislik dasturlariga tanlov umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining matematika, mantiqiy fikrlash, informatika va muhandislik yo‘nalishlari bo‘yicha qobiliyati bor 6-sinf bitiruvchilari orasidan amalga oshiriladi;
- muhandislik ta’lim dasturlari “Yangi O‘zbekiston” universiteti bakalavriat ta’lim dasturlari bilan o‘zaro integratsiya qilinadi;
- muhandislik ta’lim dasturlarini lozim darajada o‘zlashtirgan bitiruvchilarga o‘z o‘qishini “Yangi O‘zbekiston” universiteti tegishli bakalavriat ta’lim yo‘nalishining 2-bosqichidan davom ettirish huquqi beriladi.
Farmonga ko‘ra, 2024/2025 o‘quv yilidan Agentlik tizimidagi ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarda:
- chet tilini bilish bo‘yicha kamida B2 darajadagi sertifikatga ega bo‘lgan o‘qituvchilar tomonidan fanlarni chet tilida o‘qitish amaliyoti joriy etiladi;
- matematika, fizika, kimyo, biologiya, tabiiy fanlar (science), informatika va axborot texnologiyalari fanlaridan darslarni chet tilida olib borgan o‘qituvchilarga tarif stavkasiga nisbatan 100 foiz miqdorida har oylik qo‘shimcha ustama to‘lanadi;
- Prezident maktablarining mahalliy o‘qituvchilariga ularning tarif stavkasiga nisbatan 350 foiz miqdorida har oylik qo‘shimcha ustama to‘lash tartibi joriy etiladi.
Bunda, ustama pedagoglar tomonidan quyidagi shartlarning barchasi bajarilgan taqdirda to‘lanadi:
- Kembridj (Cambridge Assessment International Education) xalqaro ta’lim dasturlari asosida dars beriladigan fanlarni o‘qitish bo‘yicha 3 ta (Introductory, Extension, Marking) kursni muvaffaqiyatli tugatish va bu haqida tegishli sertifikat olish;
- Prezident maktablarida kamida 1 yillik ish stajiga va chet tilini bilish bo‘yicha kamida S1 darajadagi yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lish.
Farmonga ko‘ra, 2024/2025 o‘quv yilidan Agentlik tizimidagi maktablarda o‘quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalashning yangi tizimini joriy qilish maqsadida darsdan tashqari mashg‘ulotlar sifatida quyidagi mashg‘ulotlar tashkil etiladi:
- 5–8-sinflarda Amir Temur, Jaloliddin Manguberdi, Zahiriddin Muhammad Bobur kabi buyuk sarkardalarimizning ibratli hayotini bugungi harbiylarimiz jasorati bilan bog‘lab, Vatan himoyachisi ko‘nikmalarini shakllantirishga yo‘naltirilgan;
- 9–11-sinflarda harbiy o‘yinlar va sport musobaqalarini o‘tkazish, o‘quvchilarning harbiylar bilan bevosita uchrashuvlarini tashkil etish orqali harbiy-vatanparvarlik tuyg‘ularini oshirish va harbiy xizmatga tayyorgarlik bosqichini o‘tashga yo‘naltirilgan;
- har yili o‘quvchilar o‘rtasida “Turon yo‘lbarslari” harbiy sport (“Temur tuzuklari” bilimdoni, kamondan o‘q otish, qurolni to‘liq bo‘lmagan qismlarga ajratish va yig‘ish, sport qurolidan o‘q otish, birinchi tibbiy yordamni ko‘rsatish) musobaqalari o‘tkaziladi;
- milliy an’ana va qadriyatlarni aks ettiradigan namunaviy maktab burchaklari tashkil etiladi;
- o‘quvchilarda axloqiy, ijtimoiy-hissiy va estetik didni rivojlantirish, tarixiy siymolar hayotini badiiy talqinda aks ettirish, milliy qadriyatlarni ulug‘lashga yo‘naltirilgan “Turon” teatr studiyasi faoliyati tajriba-sinov tariqasida yo‘lga qo‘yiladi.
2024/2025 o‘quv yilidan Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tizimidagi ijod maktablarida:
- ijtimoiy va ijodiy faol, keng jamoatchilik o‘rtasida obro‘-e’tibor qozongan adiblar va jamoat arboblari ishtirokida mahorat darslari o‘tkaziladi;
- “Yosh tarjimonlar” klublari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi;
- “Matnshunoslik” darslari tashkil etiladi;
- har yili 2 marotaba o‘quvchilarning “Ijod bog‘idan guldasta” nomli to‘plamlarini nashr etish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi;
- “Tasviriy san’at va chizmachilik” fani negizida “San’at” (ART) fani kiritiladi;
- 7–9-sinflarning “Texnologiya” fani doirasida robototexnika asoslari o‘rgatiladi.
- 2024/2025 o‘quv yilidan umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘quvchilari o‘rtasida badiiy adabiyot va san’at sohasida iqtidorli yoshlarni saralashga qaratilgan ko‘rik-tanlov o‘tkaziladi.
Har yili:
- “Mening birinchi kitobim” loyihasi doirasida har bir ijod maktabidan kamida ikki nafar o‘quvchining ijodiy ishlar to‘plami nashr etiladi;
- an’anaviy “Zomin seminari”da har bir ijod maktabidan kamida 5 nafardan ijodkor o‘quvchilarning ishtiroki ta’minlanadi.
- Har bir ijod maktabi “Turkiy adabiyot durdonalari” nomli 100 jilddan iborat kitoblar majmuasi bilan ta’minlanadi.
- Ijod maktablari oliy ta’lim muassasalari va O‘zbekistonning xorijiy davlatlardagi elchixonalariga biriktiriladi.

Президент, творческие и профильные школы получили больший пакет возможностей
1 апреля текущего года подписан Указ Президента №ПФ-55 «О мерах по расширению сети специализированных школ и дальнейшему совершенствованию их деятельности». Благодаря этому указу мы видим, что Президенту, творческим и профильным школам предоставлен больший пакет возможностей.
Указ президента предусматривает следующее:
С 2024/2025 учебного года в школах Агентства специальных образовательных учреждений будет установлена ​​практика проведения занятий с участием академиков Академии наук.
Также в этих школах:
организуются занятия, направленные на развитие творческих способностей студентов;
студентам оказывается помощь в разработке практических проектов и их реализации;
студенты активно участвуют в производственных процессах и знакомятся с проектами, реализуемыми в научных лабораториях Академии наук;
В целях развития инновационных идей и разработок студентов создаются клубы «Молодые академики».
Состоится конкурс «Шаг к изобретению».
В специализированной школе имени Мирзо Улугбека учебный процесс организован по модели STEM.
Согласно постановлению, с 2025/2026 учебного года в качестве эксперимента в специализированной школе имени Мирзо Улугбека будут интегрированы образовательные программы по подготовке студентов по основам инженерного дела.
Образовательный процесс специализированной школы имени Мирзо Улугбека организован по модели STEM на основе 5-летних программ;
отбор на инженерные программы осуществляется из числа выпускников 6 классов средних общеобразовательных учреждений, обладающих способностями к математике, логическому мышлению, информатике и инженерному делу;
инженерные образовательные программы взаимно интегрированы с образовательными программами бакалавриата Университета «Новый Узбекистан»;
Выпускникам, надлежащим образом освоившим инженерные образовательные программы, предоставляется право продолжить обучение со 2 ступени соответствующей образовательной программы бакалавриата Университета «Новый Узбекистан».
Согласно указу, с 2024/2025 учебного года творческие и специализированные школы в системе Агентства:
практику преподавания предметов на иностранном языке будут вводить преподаватели, имеющие сертификат о знании иностранного языка не ниже уровня В2;
учителям, ведущим занятия по математике, физике, химии, биологии, естественным наукам (наукам), информатике и информационным технологиям на иностранном языке, будет выплачиваться дополнительная ежемесячная премия в размере 100 процентов по сравнению с тарифной ставкой;
Будет введен порядок выплаты местным учителям президентских школ дополнительной ежемесячной премии в размере 350 процентов от их тарифной ставки.
В этом случае сверхурочная работа оплачивается педагогами при соблюдении всех следующих условий:
Успешное окончание 3-х (Вводный, Расширенный, Маркировочный) курсов по преподаванию предметов, преподаваемых на основе международных образовательных программ Кембриджа (Cambridge Assessment International Education) и получение соответствующего сертификата;
Наличие опыта работы в президентских школах не менее 1 года и международного сертификата не ниже уровня С1 или эквивалентного уровня владения иностранным языком.
Согласно указу, с 2024/2025 учебного года в целях внедрения новой системы воспитания учащихся в духе патриотизма в школах системы Агентства в качестве внеклассной работы будут организованы следующие мероприятия:
В 5-8 классах она направлена ​​на формирование навыков защитника Родины путем соединения образцовой жизни наших великих полководцев, таких как Амир Темур, Джалалуддин Мангуберди, Захириддин Мухаммад Бабур, с храбростью наших воинов сегодня;
В 9-11 классах проводятся военные игры и спортивные соревнования, направлено на повышение военно-патриотических чувств и подготовку к военной службе путем организации непосредственных встреч с военными.
Ежегодно среди студентов организуются военные виды спорта «Туранские тигры» (будут проводиться соревнования знатока «Тузуклари Тимура», стрельбы из лука, разборки и сборки оружия из некомплектных частей, стрельбы из спортивного оружия, оказания первой помощи).
Будут созданы образцовые школьные уголки, отражающие национальные традиции и ценности. В качестве эксперимента будет развернута деятельность театральной студии «Турон», направленная на развитие нравственного, социально-эмоционального и эстетического вкуса у студентов, отражение жизни исторических деятелей в художественной интерпретации, прославление национальных ценностей.
С 2024/2025 учебного года в школах творчества системы Агентства специальных образовательных учреждений:
проводятся мастер-классы с участием социально и творчески активных писателей и общественных деятелей, завоевавших репутацию среди широкой публики;
Будут созданы клубы «Юные переводчики»;
Организуются уроки «текстоведения»;
2 раза в год налажена практика издания сборников студентов «Букет из сада творчества»;
На базе предмета «Изобразительное искусство и рисунок» вводится предмет «Искусство» (ART);
Основы робототехники преподаются в рамках предмета «Технология» 7-9 классов.
С 2024/2025 учебного года среди учащихся общеобразовательных учреждений будет проводиться прослушивание, направленное на отбор талантливой молодежи в области художественной литературы и искусства.
Каждый год:
В рамках проекта «Моя первая книга» будет издан сборник творческих работ не менее двух учащихся от каждой творческой школы;
В традиционном «Семинаре Зомина» примут участие не менее 5 творческих студентов от каждой творческой школы.
Каждая творческая школа обеспечена комплектом из 100 томов книг «Шедевры турецкой литературы».
Творческие школы прикреплены к высшим учебным заведениям и посольствам Узбекистана в зарубежных странах.