Har bir maktabga mingta kitob berilmoqda
Surxondaryo viloyati hokimi Ulug‘bek Qosimov hududdagi har bir maktabga 1000 tadan kitob berish tashabbusi bilan chiqdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Surxondaryo viloyati hokimligi tomonidan Termiz shahrida o‘tkazilayotgan Ma’naviyat sektori faoliyatini Surxondaryo tajribasini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha surxon vohasidagi har bir maktabga, 1000 donadan jami 100 ming dona  kitob jamlanmasi ajratilgan.
Har bir maktabga berilayotgan jamlanmalardan ilmiy va badiiy kitoblar o‘rin olgan. “Kitoblar karvoning asosiy maqsadi yosh avlodni kitobxonlikka keng jalb etish va  maktablarni kerakli adabiyotlar bilan ta’minlash ko‘zda tutilgan, - deyiladi viloyat hokimligi bergan axborotda.
Malumot uchun, hozirgi kunda Surxondaryo viloyatida 960 ta maktablar faoliyat ko‘rsatmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, o‘tgan 2023-yilda ham “Kitob karvoni”da 7-15 yoshdagi o‘quvchilari uchun mo‘ljallangan 10 ming dona kitoblar umumiy o‘rta ta’lim muassasalariga yetkazilgan.

A thousand books are given to each school
Ulugbek Kasimov, governor of Surkhandarya region, took the initiative to give 1000 books to each school in the region.
According to the information, 1000 pieces of 1000 pieces will be given to each school in the Surkhan oasis for the implementation of the "Spiritual Sector" activity in the city of Termiz by the administration of the Surkhandarya region. the collection of books is separated.
"The main goal of the book fair is to attract the young generation to reading and to provide schools with the necessary literature," said the information provided by the regional administration.
According to our calculations, if 1000 books are given to each educational institution, 100 thousand books reach 100 schools. In the Surkhandarya region, 960 schools are operating in the 2023-2024 academic year.
According to information, 10,000 books were delivered to general secondary educational institutions intended for students aged 7-15 in "Book Caravan" in 2023.
The most active readers in schools will receive a prize of 10 million soums.
By the new academic year, a collection of the best 100 books will be prepared and distributed to all schools and technical schools. The most active readers in schools will receive a prize of 10 million soums each.
14:50 / 24.02.2026
8th-grade student Dilbarkhon Khaydarova took 1st place with 356.7 points and won the Chazor electric car.