Endilikda milliy sertifikatga ustama olish uchun pedagoglar necha ball yig‘ishi kerak?
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentning 2022-yil 11-maydagi “2022-2026-yillarda xalq ta’limini rivojlantirish bo‘yicha milliy dasturni tasdiqlash to‘g‘risida”gi PF–134-sonli farmoniga ko‘ra, xalqaro tan olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga – ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz, Milliy sertifikatga ega bo‘lgan pedagoglarga esa 20 foiz miqdorida har oylik qo‘shimcha ustama to‘lanishi belgilangan.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligining 2023-yil 28-iyuldagi qo‘shma qarori bilan esa 2023-2024 o‘quv yili davomida umumta’lim maktablarining pedagoglariga 50 va 20 foiz ustama to‘lab beriladigan sertifikatlar ro‘yxati tasdiqlangan.
Vazirliklar tomonidan imzolangan mazkur qo‘shma qarorda Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan milliy sertifikat uchun bo‘lib o‘tadigan test sinovlarida fan o‘qituvchilari tomonidan kamida 80 ball (foiz), boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchilari esa 60 ball (foiz) to‘plagan taqdirda ularga 20 foizlik ustama to‘lab berilishi nazarda tutilgan.
Shuni ham alohida ta’kidlab o‘tish joizki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligining 2023-yil 28-iyuldagi qo‘shma qarorida ustama olish uchun sertifikatning eng kam darajasi milliy sertifikat uchun 80 foiz yoki 80 ball ekanligiga ham aniq to‘xtalib o‘tilmagan. Chunki, avvalgi tartib bo‘yicha milliy sertifikatda yig‘ilgan ball, sertifikatdagi foiz ko‘rsatgichi bilan bir xil bo‘lgan. Ya’ni, talabgor 80 ball yig‘sa, uning foiz ko‘rsatgichi ham 80 foizni tashkil qilardi.
Hozirgi kunda Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 10-yanvardagi 17-son qarori bilan endilikda umumta’lim fanlarini bilish darajasini aniqlash bo‘yicha A+, A, B+, B, C+, C, darajali sertifikatlar berilishi belgilandi.
Shuningdek, endilikda test natijalari xalqaro metodika — Rash modeli asosida hisoblanishi belgilanib, unga ko‘ra:
- 46 — 49,9 ball olgan talabgorga C darajali sertifikat beriladi.
Endilikda pedagoglarda haqli savol tug‘ilmoqda: Endilikda milliy sertifikatga ustama olish uchun endi pedagoglar necha ball yig‘ishi kerak? Chunki, yangi tartib bo‘yicha Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan berilayotgan sertifikatda talabgor tomonidan yig‘ilgan ball va foiz ko‘rsatgichi bir-biridan farq qilmoqda va eng asosiysi endilikda sertifikat uchun darajalar belgilandi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligining qo‘shma qarorida faqat 80 ball haqida so‘z borgan xolos. Demak, bu norma hozirgacha Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 10-yanvardagi 17-son qaroriga muvofiqlashtirilmagan.
Shu sababli, qachonki Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi 2023-yil 28-iyuldagi qo‘shma qarorga o‘zgartirish kiritib, o‘qituvchilarga qaysi darajadagi (A+, A, B+, B, C+, C) milliy sertifikatga 20 foizlik ustama to‘lanishi mumkinligi haqidagi hujjatni imzolasa, faqat shundagina tegishli darajadagi milliy sertifikatga ega bo‘lgan pedagoglarga qo‘shimcha ustamalar to‘lab berilishi mumkin deb hisoblaymiz.
O‘ylaymizki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi va Iqtisodiyot va moliya vazirligi bu masala bo‘yicha tezkor qaror qabul qiladilar.

Сколько баллов необходимо набрать педагогам, чтобы получить продление национального сертификата?
Известно, что согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 11 мая 2022 года «Об утверждении Национальной программы развития народного образования на 2022-2026 годы» №ПФ-134, педагоги международного уровня с признанным сертификат - 50% их тарифной ставки, а для педагогов, имеющих национальный сертификат, - 20%.
Совместным решением Министерства дошкольного и школьного образования и Министерства экономики и финансов от 28 июля 2023 года утвержден перечень аттестатов педагогов общеобразовательных школ на 2023-2024 учебный год.
В этом совместном решении, подписанном министерствами, предусмотрено, что преподаватели естественных наук наберут не менее 80 баллов, а учителя начального образования - не менее 60 баллов на национальных сертификационных тестах, проводимых Агентством по оценке знаний и навыков. заплатил 20-процентную премию.
Однако решением Кабинета Министров № 17 от 10 января 2024 года было решено выдавать сертификаты уровня А+, А, В+, В, С+, С, для определения уровня знаний общеобразовательных предметов.
Также сейчас определено, что результаты тестирования будут рассчитываться по международной методике – модели Раша, согласно которой:
• Оценка А+ для кандидата, набравшего более 70 баллов;
• 65 – 69,9 баллов для претендента уровня А;
• Оценка B+ для кандидата, набравшего 60 — 64,9 балла;
• 55 — 59,9 баллов претенденту уровня B;
• Оценка C+ для кандидата, набравшего 50 — 54,9 балла;
• Сертификат уровня C будет вручен претенденту, набравшему 46–49,9 баллов.
Теперь у педагогов возникает актуальный вопрос: будут ли им повышать зарплату, даже если учителя естественных наук наберут более 70 баллов, а учителя начальных классов - 60 баллов по национальному аттестату? Потому что этот балл равен уровню А+ для учителей естественных наук и уровню В+ для учителей начальных классов при расчете по новой системе.
В совместном решении Миндошкольного и школьного образования и Минэкономики упоминается всего 80 пунктов. Поэтому данная норма пока не согласована с решением Кабинета Министров №17 от 10 января 2024 года.
Таким образом, когда Министерство дошкольного и школьного образования и Министерство экономики и финансов внесли изменения в совместное решение от 28 июля 2023 года, уровень А+ (оценка выше 70 баллов) для учителей естественных наук, учителей начального образования может быть оплачен 20 процентная надбавка за уровень В+ (набранные баллы выше 60 баллов), мы считаем, что дополнительные премии могут выплачиваться только педагогам, имеющим национальный сертификат соответствующего уровня.
Мы думаем, что Министерство дошкольного и школьного образования и Министерство экономики и финансов быстро примут решение по этому вопросу.