Endilikda milliy sertifikatga ustama olish uchun pedagoglar necha ball yig‘ishi kerak?
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentning 2022-yil 11-maydagi “2022-2026-yillarda xalq ta’limini rivojlantirish bo‘yicha milliy dasturni tasdiqlash to‘g‘risida”gi PF–134-sonli farmoniga ko‘ra, xalqaro tan olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga – ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz, Milliy sertifikatga ega bo‘lgan pedagoglarga esa 20 foiz miqdorida har oylik qo‘shimcha ustama to‘lanishi belgilangan.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligining 2023-yil 28-iyuldagi qo‘shma qarori bilan esa 2023-2024 o‘quv yili davomida umumta’lim maktablarining pedagoglariga 50 va 20 foiz ustama to‘lab beriladigan sertifikatlar ro‘yxati tasdiqlangan.
Vazirliklar tomonidan imzolangan mazkur qo‘shma qarorda Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan milliy sertifikat uchun bo‘lib o‘tadigan test sinovlarida fan o‘qituvchilari tomonidan kamida 80 ball (foiz), boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchilari esa 60 ball (foiz) to‘plagan taqdirda ularga 20 foizlik ustama to‘lab berilishi nazarda tutilgan.
Shuni ham alohida ta’kidlab o‘tish joizki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligining 2023-yil 28-iyuldagi qo‘shma qarorida ustama olish uchun sertifikatning eng kam darajasi milliy sertifikat uchun 80 foiz yoki 80 ball ekanligiga ham aniq to‘xtalib o‘tilmagan. Chunki, avvalgi tartib bo‘yicha milliy sertifikatda yig‘ilgan ball, sertifikatdagi foiz ko‘rsatgichi bilan bir xil bo‘lgan. Ya’ni, talabgor 80 ball yig‘sa, uning foiz ko‘rsatgichi ham 80 foizni tashkil qilardi.
Hozirgi kunda Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 10-yanvardagi 17-son qarori bilan endilikda umumta’lim fanlarini bilish darajasini aniqlash bo‘yicha A+, A, B+, B, C+, C, darajali sertifikatlar berilishi belgilandi.
Shuningdek, endilikda test natijalari xalqaro metodika — Rash modeli asosida hisoblanishi belgilanib, unga ko‘ra:
- 46 — 49,9 ball olgan talabgorga C darajali sertifikat beriladi.
Endilikda pedagoglarda haqli savol tug‘ilmoqda: Endilikda milliy sertifikatga ustama olish uchun endi pedagoglar necha ball yig‘ishi kerak? Chunki, yangi tartib bo‘yicha Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan berilayotgan sertifikatda talabgor tomonidan yig‘ilgan ball va foiz ko‘rsatgichi bir-biridan farq qilmoqda va eng asosiysi endilikda sertifikat uchun darajalar belgilandi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligining qo‘shma qarorida faqat 80 ball haqida so‘z borgan xolos. Demak, bu norma hozirgacha Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 10-yanvardagi 17-son qaroriga muvofiqlashtirilmagan.
Shu sababli, qachonki Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi 2023-yil 28-iyuldagi qo‘shma qarorga o‘zgartirish kiritib, o‘qituvchilarga qaysi darajadagi (A+, A, B+, B, C+, C) milliy sertifikatga 20 foizlik ustama to‘lanishi mumkinligi haqidagi hujjatni imzolasa, faqat shundagina tegishli darajadagi milliy sertifikatga ega bo‘lgan pedagoglarga qo‘shimcha ustamalar to‘lab berilishi mumkin deb hisoblaymiz.
O‘ylaymizki, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi va Iqtisodiyot va moliya vazirligi bu masala bo‘yicha tezkor qaror qabul qiladilar.

How many points do pedagogues have to collect in order to get an extension to the national certificate?
12:20 / 21.04.2024
80.28k
It is known that according to the decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated May 11, 2022 "On approval of the national program for the development of public education in 2022-2026" No. PF-134, international pedagogues with a recognized certificate - 50% of their tariff rate, and 20% for pedagogues with a national certificate.
By the joint decision of the Ministry of Preschool and School Education and the Ministry of Economy and Finance dated July 28, 2023, the list of certificates for the pedagogues of general education schools during the 2023-2024 academic year was approved. .
In this joint decision signed by the ministries, in the case that science teachers score at least 80 points and primary education teachers score at least 60 points in the national certification tests conducted by the Knowledge and Skills Assessment Agency. it is envisaged that they will be paid a 20 percent premium.
However, with the decision of the Cabinet of Ministers No. 17 dated January 10, 2024, it was decided to issue certificates of A+, A, B+, B, C+, C, level for determining the level of knowledge of general education subjects.
Also, now it is determined that the test results will be calculated based on the international methodology - the Rash model, according to which:
- 55 — 59.9 points to the applicant B level;
- A C-level certificate will be awarded to an applicant who has obtained 46 - 49.9 points.
Now, pedagogues have a valid question: will they be given a raise even if science teachers get more than 70 points and primary education teachers get 60 points from the national certificate? Because this score is equal to A+ level for science teachers and B+ level for primary education teachers when calculated according to the new system.
The joint decision of the Ministry of Pre-School and School Education and the Ministry of Economy and Finance mentions only 80 points. Therefore, this norm has not yet been harmonized with the decision of the Cabinet of Ministers No. 17 of January 10, 2024.
Therefore, when the Ministry of Pre-School and School Education and the Ministry of Economy and Finance amended the joint decision of July 28, 2023, A+ level (scores above 70 points) for science teachers, primary education lim teachers can be paid a 20 percent bonus for the B+ level (scores above 60 points), we believe that additional bonuses can be paid only to pedagogues who have a national certificate of the appropriate level.
We think that the Ministry of Preschool and School Education and the Ministry of Economy and Finance will make a quick decision on this issue.