Chet tili fani uchun ajratilgan haftalik oʻquv soatlari qanday taqsimlanadi?
Xabaringiz bor, Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirining 2024-yil 3-martdagi 94-sonli buyrug‘i bilan umumiy oʻrta taʼlim maktablari uchun 2024-2025-oʻquv yiliga moʻljallangan tayanch oʻquv reja tasdiqlandi.
Unga ko‘ra chet tili fani uchun ajratilgan haftalik oʻquv soatlari quyidagicha taqsimlanadi:
- 1-sinfda 1 soatdan;
- 2-4-sinflarda 2 soatdan;
- 5-6-sinflarda 4 soatdan;
- 7-10-sinflarda 3 soatdan;
- 11-sinfda 2 soatdan oʻqitiladi.
2024-2025-oʻquv yilidan boshlab bosqichma-bosqich chet tili fani 5-9-sinflarda intensivlikni oshirish orqali oʻquvchilarda bazaviy bilim va nutqiy koʻnikmalar shakllantirish hamda 10-11-sinflarda akademik yozuv va soʻzlashish koʻnikmalarini rivojlantirishga qaratiladi.
Umumiy oʻrta taʼlim muassasalarida xorijiy (ingliz, nemis, fransuz va boshqa) tillardan birini chet tili fani sifatida oʻqitishda ota-onalarning talabi va oʻquvchilarning xohish-istaklari, shuningdek, taʼlim muassasasida ushbu fan boʻyicha malakali fanoʻqituvchisi mavjudligi inobatga olinishi lozim.
Bunda, umumiy oʻrta taʼlim muassasasining Kuzatuv kengashi 1-sinflarda ota-onalarning talabi va oʻquvchilarning xohish-istaklari asosida ular tomonidan tanlangan chet (ingliz, nemis, fransuz va boshqa) tillardan birini chet tili fani sifatida oʻqitish toʻgʻrisidagi iltimosnoma bilan taʼlim muassasasining Pedagogik kengashiga murojaat qiladi.
Ushbu murojaat taʼlim muassasasining Pedagogik kengashida muhokama qilinadi va kengashning ushbu fanni chet tili sifatida oʻqitilishi yoki asosli sabablari koʻrsatilgan holda oʻqitish imkoniyati yoʻqligi toʻgʻrisida qaror qabul qiladi.
Mazkur qaror asosida chet (ingliz, nemis, fransuz va boshqa) tillardan biri umumtaʼlim maktabida yoki maʼlum bir sinfida chet tili fani sifatida oʻqitiladi.

Как распределяются еженедельные учебные часы по предмету иностранный язык?
Как известно, приказом министра дошкольного и школьного образования № 94 от 3 марта 2024 года утверждена основная учебная программа на 2024-2025 учебный год для общеобразовательных средних школ.
Согласно ему, еженедельные учебные часы, отведенные на предмет иностранного языка, распределяются следующим образом:
• 1 час в 1 классе;
• 2 часа во 2-4 классах;
• 4 часа в 5-6 классах;
• 3 часа в 7-10 классах;
• В 11 классе этому учат 2 часа.
Начиная с 2024-2025 учебного года предмет «Иностранный язык» будет постепенно увеличивать интенсивность в 5-9 классах и ориентироваться на формирование у учащихся базовых знаний и навыков говорения, а в 10-м - развитие навыков академического письма и разговорной речи. 11 классы.
При обучении одному из иностранных (английскому, немецкому, французскому и другим) языкам как предмету иностранного языка в общеобразовательных средних учебных заведениях необходимо учитывать требования родителей и пожелания учащихся, а также наличие в образовательном учреждении квалифицированного преподавателя по данному предмету.
В этом случае Наблюдательный совет общего среднего образовательного учреждения обращается в Педагогический совет образовательного учреждения с просьбой о преподавании одного из иностранных языков (английского, немецкого, французского и других), выбранного им в качестве иностранного. языковой предмет исходя из требований родителей и пожеланий учащихся.
Данное обращение будет рассмотрено педагогическим советом образовательного учреждения, и совет примет решение о преподавании данного предмета как иностранного языка или не преподавании с учетом причин.
На основании этого решения один из иностранных языков (английский, немецкий, французский и другие) преподается как предмет иностранного языка в общеобразовательной школе или в определенном классе.