Direktor o‘rinbosarlarini qog‘ozbozlikdan qutqarish kerakmi?
Kuni-kecha, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari uchun tashkil qilingan seminarda  surxondaryolik direktor o‘rinbosari “ma’naviyatchilar”ning ko‘p vaqti qog‘ozbozlik bilan o‘tib ketayotganini aytib, vazir Hilola Umarovadan bunga amaliy yordam berishini so‘radi.
Vazir esa direktor o‘rinbosarlaridan kimlar bu taklifni ma’qullashini so‘raganda hamma birdan qarsak chalib, bu taklifni qo‘llab-quvvatlashlarini bildirdi.
Xo‘sh, ularning bu taklifi o‘rinlimi?
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 27-iyundagi 190-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasining ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarining lavozim yo‘riqnomasi” hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 20-dekabrdagi 565-sonli buyrugʻi bilan tasdiqlangan “Umumiy oʻrta taʼlim muassasalari (ayrim fanlar chuqur oʻrganiladigan ixtisoslashtirilgan muassasalar) xodimlarining lavozim majburiyatlari”da ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari tomonidan qanday turdagi hujjatlar yuritilishi lozimligi belgilangan.
Direktor oʻrinbosari qanday hujjatlar yuritmoqda?
1.Yillik ish reja va ijrosi yuzasidan hujjatlar toʻplami
Yuqori tashkilotlar rejasi, 5 ta muhim tashabbuslar va taʼlim muassasasi umumiy rejasiga muvofiq ishlab chiqilgan (tasdiqlangan) ish rejasi, undagi tadbirlarning bajarilishi yuzasidan tegishli hujjatlar.
2.Voyaga yetmaganlar oʻrtasida nazoratsizlik va huquqbuzarliklarning profilaktikasiga doir hujjatlar toʻplami
Bolalar masalalari boʻyicha idoralararo milliy komissiyasi bilan ishlash hujjatlari, ichki ishlarning profilaktik hisobida turuvchi oʻquvchilar yigʻma jildlari, odam savdosiga, giyohvandlikka, diniy ekstremizm va aqidaparastlikka, OITSga qarshi kurash, yoʻl harakati va yongʻin xavfsizligi yoʻnalishiga oid yuqori tashkilotlar rejasiga muvofiq ishlab chiqilgan (tasdiqlangan) taʼlim muassasasining tadbirlar rejasi, undagi tadbirlarning bajarilishi yuzasidan tegishli hujjatlar.
3.“Oila – mahalla — taʼlim muassasasi” hamkorligi Jamoat kengashi faoliyatiga doir hujjatlar toʻplami
Yuqori tashkilotlarning, shu jumladan xotin-qizlar bilan ishlash boshlangʻich tashkiloti, hamkorlik rejasiga muvofiq ishlab chiqilgan (tasdiqlangan) taʼlim muassasasining tadbirlar rejasi, undagi tadbirlarning bajarilish yuzasidan tegishli hujjatlar.
4.Oʻquvchilar davomati va boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazishga doir hujjatlar toʻplami
Direktor oʻrinbosari tomonidan umumlashtirilgan va tuman (shahar) maktabgacha va maktab taʼlimi tuman boʻlimiga taqdim etilgan davomat boʻyicha maʼlumotlar, muntazam va surunkali dars qoldiruvchi oʻquvchilar va noqobil oila farzandlari bilan olib boriladigan tadbirlar rejasi, undagi tadbirlarning ijrosi yuzasidan hamda oʻquvchilarning boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, toʻgaraklar faoliyati va taʼtil kunlariga doir hujjatlar.
Ko‘pchilik direktor o‘rinbosarlari atigi 4 ta hujjat yuritadi-ku deyishi ham mumkin. Lekin har bir yo‘nalish bo‘yicha ish reja, hisobot hamda yig‘ilish bayonnomalarini sanab sanog‘iga yetish qiyin. Undan tashqari direktor o‘rinbosarlariga tez-tez ichki ishlar hamda prokuratura organlari tomonidan ham aslida maktabga borib uchrashuv o‘tkazmagan mazkur organ xodimlari nomiga bayonnoma rasmiylashtirib berish ham talab qilib turiladi.
Maktabda biron-bir tadbir o‘tkazilishi bilan direktor o‘rinbosari maktabdagi ishlarini ortga surib bo‘lsa-da, hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limiga tadbir bayonnomasini yetkazishi kerak bo‘ladi. Hozirgi kunda ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlaridan o‘z lavozim vazifalariga kirmaydigan hujjatlarni talab qilish holatlari ham uchrab turadi.
Masalan, bugungi kunda ham direktor o‘rinbosarlari tomonidan “Yil nomlari bo‘yicha Davlat dasturlarini amalga oshirish yuzasidan hujjatlar to‘plami” yuritilmaganligi, ta’lim muassasalarida mazkur yo‘nalish bo‘yicha hujjatlar yig‘ma jildi mavjud emasligi qo‘pol kamchilik sifatida sanab kelinadi.
Ammo ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlaridan “Yil nomlari bo‘yicha Davlat dasturlarini amalga oshirish yuzasidan hujjatlar to‘plami” yig‘ma jildi bo‘yicha hisobotlar yoki hujjatlar jamlanmasini talab qilish tartibi 2020-yilda rasman bekor qilingan.
To‘g‘ri, direktor o‘rinbosarlari avvalgidan ko‘ra ancha mustaqilroq bo‘lishdi. Chunki, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlarini lavozimga tayinlashda tuman (shahar) ma’naviyat
va ma’rifat markazi tomonidan tavsiya berish hamda o‘rinbosarlarning markazga hisobot berib borish amaliyoti to‘liq bekor qilindi.
Shuningdek, maktab direktoriga o‘z o‘rinbosarlarini ishga qabul qilish va ishdan bo‘shatish huquqi berildi. Bu esa direktor o‘rinbosarlarini lavozimga tayinlashda tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi hamda ma’naviyat-ma’rifat markazi xodimlarining aralashuvisiz amalga oshirishga imkon berdi.
Lekin hozirgi kunga qadar ayrim hududlarda tuman (shahar) ma’naviyat-ma’rifat kengashlari hali ham ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlardan hisobot talab qilib, ularning faoliyatiga aralashish hollari uchrab turgani hech kimga sir emas.
Jadval so‘rab charchamaydigan mas’ullar ham talaygina
Direktor o‘rinbosari uddaburon tadbirkorlarning yaxshigina biznesiga aylanishga ulgurgan hujjatlar namunasini sotib olib, bir amallab yuqoridagi ish reja, bayonnoma va dalolatnomalarni taxt qilib qo‘yishi mumkindir. Ammo ularni endi hisobotlarning zamonaviy ko‘rinishi bo‘lgan jadvallar qarshi olmoqda.
“Har kuni bitta jadval o‘ylab topiladi. U shunday murakkabki, uni ichini to‘ldirguncha tushlik vaqti bo‘ladi”, deydi kuzatuvchilarimizdan biri.
Direktor o‘rinbosari bu jadvalni to‘ldiradi, unga qadar yana yangisi keladi, keyin bu jadvallar hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limiga yuboradi, ular esa hamma ta’lim muassasalaridan kelgan jadvallarni jamlab kechga qadar viloyat boshqarmasiga yuboradi. Viloyat boshqarmasi esa uni vazirlikka yuboradi. Bu jarayon har kuni, qayta-qayta takrorlanadi.
Turli xil platformalar bilan ishlash
Hozrigi kunda tanlov, musobaqa va boshqa loyihalarda o‘quvchilar ma’lum bir platformaga kiritish odat tusiga kirib bormoqda. Masalan, direktor o‘rinbosarlariga ayni vaqtda o‘quvchilarni adm.sport.uz platformasiga kiritib, baholash kabi ishlarni amalga oshirish haqida ko‘rsatma berilgan.
“Barcha ta’lim muassasalari o‘quvchilarini hozirgi kunda sport sinovlari bo‘yicha onlayn ro‘yxatdan o‘tkazish, baholash kabi ishlarni amalga oshirmoqdalar. Bu maktablar uchun ixtiyoriy edi, majburiy emasdi. Lekin, majburlashlar bo‘layapti”, deydi murojaatchilardan biri.
Bu kabi platformalar juda ham ko‘p topiladi. Umuman olagnda direktor o‘rinbosarlarining ishi oson emas. Katta maktab kontingenti bilan ishlash, turli xil oiladan keladigan o‘quvchilar bilan muntazam ravishda shug‘ullanish ularni juda toliqtiradi.
Shu sababli direktor o‘rinbosarlarining ish faoliyatini qayta ko‘rib chiqib tartibga solish bugungi kunning dolzarb masalalaridan biridir.

Direktor o‘rinbosarlarini qog‘ozbozlikdan qutqarish kerakmi?
Днем и ночью на семинаре, организованном для заместителей директора по духовно-просветительской работе, замдиректора Сурхандарьинской области рассказал, что большую часть времени «спиритуалисты» проводят в делопроизводстве, и попросил министра обратиться за практической помощью.
Когда министр спросил заместителей директора, кто одобрит это предложение, они все аплодировали и сказали, что поддержат это предложение.
Итак, разумно ли их предложение?
«Должностная инструкция заместителя директора по духовно-просветительской работе общего среднего образовательного учреждения», утвержденная приказом Министра дошкольного и школьного образования № 190 от 27 июня 2023 года, и директора по духовно-просветительской работе в «Иов обязанности работников общеобразовательных учреждений (специализированных учреждений, в которых углубленно изучаются отдельные предметы)» утвержденным приказом Министра дошкольного и школьного образования №565 от 20 декабря 2023 года определено, какие документы должны храниться у депутатов.
Какие документы хранит заместитель директора?
1. Сбор документов, связанных с годовым планом работы и его исполнением.
План работы, разработанный (утвержденный) в соответствии с планом вышестоящей организации, 5 важных инициатив и генеральным планом образовательного учреждения, соответствующие документы, связанные с осуществлением деятельности в нем.
2. Сборник документов по профилактике бесконтрольности и правонарушений среди несовершеннолетних.
Документы по работе с Межведомственной национальной комиссией по делам детей, профилактическому учету обучающихся в органах внутренних дел, обучению разрабатываются (утверждаются) в соответствии с планом высших организаций по борьбе с торговлей людьми, наркоманией, религиозным экстремизмом и фанатизмом, план мероприятий по борьбе со СПИДом, дорожной и пожарной безопасности учреждения, соответствующие документы, связанные с проведением в нем мероприятий.
3. Сборник документов о деятельности Общественного совета сотрудничества «Семья – соседство – образовательное учреждение»
План деятельности образовательного учреждения разрабатывается (утверждается) в соответствии с планом сотрудничества высших организаций, включая первичную организацию по работе с женщинами, соответствующими документами относительно реализации мероприятий в ней.
4. Сбор документов о посещаемости студентов и значимом проведении свободного времени.
Сведения о посещаемости, обобщенные заместителем директора и представляемые в районный (городской) районный отдел дошкольного и школьного образования, план мероприятий для систематически и хронически прогуливающих учащихся и детей из семей-инвалидов, ход проведения мероприятий и смысл их организации. свободного времени студентов, документы клубов о мероприятиях и праздниках.
Большинство заместителей директора хранят только 4 документа. Но количество планов работы, отчетов и протоколов совещаний по каждому направлению подсчитать сложно. Кроме того, органы внутренних дел и прокуратуры часто требуют от заместителей директора составить протокол на имя сотрудников ведомства, которые фактически не явились в школу и не провели собрание.
Как только в школе проводится какое-либо мероприятие, заместитель директора обязан передать отчет о мероприятии в региональный отдел дошкольного и школьного образования, даже если он откладывает свою работу в школе. В настоящее время имеют место случаи истребования у заместителей директора по духовно-просветительской работе документов, не входящих в их обязанности.
Например, серьезным недостатком является то, что и сегодня заместители директора не ведут «Сборник документов по реализации Госпрограмм по именам лет», отсутствие сборника документов по этому направлению в образовательных учреждениях. . считается как
Однако в 2020 году будет официально объявлен порядок истребования отчетов или сбора документов у заместителей директора по духовно-просветительской работе по коллективному тому «Сбор документов по реализации Государственных программ по именам лет».
Правда, заместители директора стали гораздо более независимыми, чем раньше. Потому что при назначении заместителей директора по духовно-просветительской работе районное (городское) духовное управление а практика выдачи рекомендаций просветительским центром была полностью отменена.
Также директор школы получил право нанимать и увольнять своих заместителей. Это позволило назначать заместителей директора без вмешательства районного (городского) отдела дошкольного и школьного образования и сотрудников духовно-просветительского центра.
Но ни для кого не секрет, что до сих пор в некоторых регионах районные (городские) духовно-просветительские советы продолжают требовать отчеты от заместителей руководителей по духовно-просветительской работе и вмешиваться в их деятельность. Есть также много менеджеров, которые никогда не устают спрашивать график.
Заместитель директора может купить образец документов, ставших успешным бизнесом успешных предпринимателей, и положить на престол вышеуказанный план работы, отчет и документы. Но теперь их встречают таблицы, представляющие собой современный вид отчетов.
«Каждый день придумывается один график. Оно настолько сложное, что прежде чем вы его заполните, будет время обеда», — говорит один из наших наблюдателей.
Заместитель директора заполняет эту таблицу, до прихода новой, затем отправляет эти таблицы в областной отдел дошкольного и школьного образования, который собирает таблицы со всех образовательных учреждений и к вечеру отправляет их в областное управление. Администрация области направляет его в министерство. Этот процесс повторяется каждый день, снова и снова.
Работайте с разными платформами
В настоящее время становится привычкой включать студентов на определенной площадке в конкурсы, конкурсы и другие проекты. Например, заместителям директора было поручено одновременно вводить студентов на платформу adm.sport.uz и проводить аттестации.
«Все учебные заведения сейчас проводят онлайн-регистрацию и оценку своих учеников на спортивные тесты. Для школ это было факультативно, а не обязательно. Но есть принуждение", - сказал один из заявителей. Таких платформ много.
В целом работа заместителей директора непростая. Работа с большим контингентом школьников, регулярное общение с учениками из разных семей, для них очень утомительна. Поэтому проверка и регулирование работы заместителей директора является одним из актуальных вопросов современности.