Direktor o‘rinbosarlarini qog‘ozbozlikdan qutqarish kerakmi?
Kuni-kecha, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari uchun tashkil qilingan seminarda  surxondaryolik direktor o‘rinbosari “ma’naviyatchilar”ning ko‘p vaqti qog‘ozbozlik bilan o‘tib ketayotganini aytib, vazir Hilola Umarovadan bunga amaliy yordam berishini so‘radi.
Vazir esa direktor o‘rinbosarlaridan kimlar bu taklifni ma’qullashini so‘raganda hamma birdan qarsak chalib, bu taklifni qo‘llab-quvvatlashlarini bildirdi.
Xo‘sh, ularning bu taklifi o‘rinlimi?
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 27-iyundagi 190-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasining ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarining lavozim yo‘riqnomasi” hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 20-dekabrdagi 565-sonli buyrugʻi bilan tasdiqlangan “Umumiy oʻrta taʼlim muassasalari (ayrim fanlar chuqur oʻrganiladigan ixtisoslashtirilgan muassasalar) xodimlarining lavozim majburiyatlari”da ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlari tomonidan qanday turdagi hujjatlar yuritilishi lozimligi belgilangan.
Direktor oʻrinbosari qanday hujjatlar yuritmoqda?
1.Yillik ish reja va ijrosi yuzasidan hujjatlar toʻplami
Yuqori tashkilotlar rejasi, 5 ta muhim tashabbuslar va taʼlim muassasasi umumiy rejasiga muvofiq ishlab chiqilgan (tasdiqlangan) ish rejasi, undagi tadbirlarning bajarilishi yuzasidan tegishli hujjatlar.
2.Voyaga yetmaganlar oʻrtasida nazoratsizlik va huquqbuzarliklarning profilaktikasiga doir hujjatlar toʻplami
Bolalar masalalari boʻyicha idoralararo milliy komissiyasi bilan ishlash hujjatlari, ichki ishlarning profilaktik hisobida turuvchi oʻquvchilar yigʻma jildlari, odam savdosiga, giyohvandlikka, diniy ekstremizm va aqidaparastlikka, OITSga qarshi kurash, yoʻl harakati va yongʻin xavfsizligi yoʻnalishiga oid yuqori tashkilotlar rejasiga muvofiq ishlab chiqilgan (tasdiqlangan) taʼlim muassasasining tadbirlar rejasi, undagi tadbirlarning bajarilishi yuzasidan tegishli hujjatlar.
3.“Oila – mahalla — taʼlim muassasasi” hamkorligi Jamoat kengashi faoliyatiga doir hujjatlar toʻplami
Yuqori tashkilotlarning, shu jumladan xotin-qizlar bilan ishlash boshlangʻich tashkiloti, hamkorlik rejasiga muvofiq ishlab chiqilgan (tasdiqlangan) taʼlim muassasasining tadbirlar rejasi, undagi tadbirlarning bajarilish yuzasidan tegishli hujjatlar.
4.Oʻquvchilar davomati va boʻsh vaqtlarini mazmunli oʻtkazishga doir hujjatlar toʻplami
Direktor oʻrinbosari tomonidan umumlashtirilgan va tuman (shahar) maktabgacha va maktab taʼlimi tuman boʻlimiga taqdim etilgan davomat boʻyicha maʼlumotlar, muntazam va surunkali dars qoldiruvchi oʻquvchilar va noqobil oila farzandlari bilan olib boriladigan tadbirlar rejasi, undagi tadbirlarning ijrosi yuzasidan hamda oʻquvchilarning boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, toʻgaraklar faoliyati va taʼtil kunlariga doir hujjatlar.
Ko‘pchilik direktor o‘rinbosarlari atigi 4 ta hujjat yuritadi-ku deyishi ham mumkin. Lekin har bir yo‘nalish bo‘yicha ish reja, hisobot hamda yig‘ilish bayonnomalarini sanab sanog‘iga yetish qiyin. Undan tashqari direktor o‘rinbosarlariga tez-tez ichki ishlar hamda prokuratura organlari tomonidan ham aslida maktabga borib uchrashuv o‘tkazmagan mazkur organ xodimlari nomiga bayonnoma rasmiylashtirib berish ham talab qilib turiladi.
Maktabda biron-bir tadbir o‘tkazilishi bilan direktor o‘rinbosari maktabdagi ishlarini ortga surib bo‘lsa-da, hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limiga tadbir bayonnomasini yetkazishi kerak bo‘ladi. Hozirgi kunda ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlaridan o‘z lavozim vazifalariga kirmaydigan hujjatlarni talab qilish holatlari ham uchrab turadi.
Masalan, bugungi kunda ham direktor o‘rinbosarlari tomonidan “Yil nomlari bo‘yicha Davlat dasturlarini amalga oshirish yuzasidan hujjatlar to‘plami” yuritilmaganligi, ta’lim muassasalarida mazkur yo‘nalish bo‘yicha hujjatlar yig‘ma jildi mavjud emasligi qo‘pol kamchilik sifatida sanab kelinadi.
Ammo ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlaridan “Yil nomlari bo‘yicha Davlat dasturlarini amalga oshirish yuzasidan hujjatlar to‘plami” yig‘ma jildi bo‘yicha hisobotlar yoki hujjatlar jamlanmasini talab qilish tartibi 2020-yilda rasman bekor qilingan.
To‘g‘ri, direktor o‘rinbosarlari avvalgidan ko‘ra ancha mustaqilroq bo‘lishdi. Chunki, ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlarini lavozimga tayinlashda tuman (shahar) ma’naviyat
va ma’rifat markazi tomonidan tavsiya berish hamda o‘rinbosarlarning markazga hisobot berib borish amaliyoti to‘liq bekor qilindi.
Shuningdek, maktab direktoriga o‘z o‘rinbosarlarini ishga qabul qilish va ishdan bo‘shatish huquqi berildi. Bu esa direktor o‘rinbosarlarini lavozimga tayinlashda tuman (shahar) maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi hamda ma’naviyat-ma’rifat markazi xodimlarining aralashuvisiz amalga oshirishga imkon berdi.
Lekin hozirgi kunga qadar ayrim hududlarda tuman (shahar) ma’naviyat-ma’rifat kengashlari hali ham ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosarlardan hisobot talab qilib, ularning faoliyatiga aralashish hollari uchrab turgani hech kimga sir emas.
Jadval so‘rab charchamaydigan mas’ullar ham talaygina
Direktor o‘rinbosari uddaburon tadbirkorlarning yaxshigina biznesiga aylanishga ulgurgan hujjatlar namunasini sotib olib, bir amallab yuqoridagi ish reja, bayonnoma va dalolatnomalarni taxt qilib qo‘yishi mumkindir. Ammo ularni endi hisobotlarning zamonaviy ko‘rinishi bo‘lgan jadvallar qarshi olmoqda.
“Har kuni bitta jadval o‘ylab topiladi. U shunday murakkabki, uni ichini to‘ldirguncha tushlik vaqti bo‘ladi”, deydi kuzatuvchilarimizdan biri.
Direktor o‘rinbosari bu jadvalni to‘ldiradi, unga qadar yana yangisi keladi, keyin bu jadvallar hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limiga yuboradi, ular esa hamma ta’lim muassasalaridan kelgan jadvallarni jamlab kechga qadar viloyat boshqarmasiga yuboradi. Viloyat boshqarmasi esa uni vazirlikka yuboradi. Bu jarayon har kuni, qayta-qayta takrorlanadi.
Turli xil platformalar bilan ishlash
Hozrigi kunda tanlov, musobaqa va boshqa loyihalarda o‘quvchilar ma’lum bir platformaga kiritish odat tusiga kirib bormoqda. Masalan, direktor o‘rinbosarlariga ayni vaqtda o‘quvchilarni adm.sport.uz platformasiga kiritib, baholash kabi ishlarni amalga oshirish haqida ko‘rsatma berilgan.
“Barcha ta’lim muassasalari o‘quvchilarini hozirgi kunda sport sinovlari bo‘yicha onlayn ro‘yxatdan o‘tkazish, baholash kabi ishlarni amalga oshirmoqdalar. Bu maktablar uchun ixtiyoriy edi, majburiy emasdi. Lekin, majburlashlar bo‘layapti”, deydi murojaatchilardan biri.
Bu kabi platformalar juda ham ko‘p topiladi. Umuman olagnda direktor o‘rinbosarlarining ishi oson emas. Katta maktab kontingenti bilan ishlash, turli xil oiladan keladigan o‘quvchilar bilan muntazam ravishda shug‘ullanish ularni juda toliqtiradi.
Shu sababli direktor o‘rinbosarlarining ish faoliyatini qayta ko‘rib chiqib tartibga solish bugungi kunning dolzarb masalalaridan biridir.

Direktor o‘rinbosarlarini qog‘ozbozlikdan qutqarish kerakmi?
Day and night, at the seminar organized for the deputy directors of spiritual and educational affairs, the deputy director of Surkhandarya said that most of the time of "spiritualists" is spent in paperwork, and asked the minister to asked for practical help.
When the minister asked the deputy directors who would approve this proposal, they all applauded and said that they would support the proposal.
So, is their offer reasonable?
"Job instructions for the deputy director of spiritual and educational affairs of the general secondary educational institution" approved by the order of the Minister of Preschool and School Education No. 190 of June 27, 2023 and the director of spiritual and educational affairs in "Job duties of employees of general secondary educational institutions (specialized institutions where certain subjects are studied in depth)" approved by the order of the Minister of Pre-school and School Education No. 565 of December 20, 2023 it is determined what kind of documents should be kept by the deputies.
What documents does the deputy director keep?
1. A collection of documents related to the annual work plan and execution
The work plan developed (approved) in accordance with the plan of higher organizations, 5 important initiatives and the general plan of the educational institution, relevant documents related to the implementation of activities in it.
2. A collection of documents on the prevention of lack of control and offenses among minors
Documents on working with the Interagency National Commission on Children's Issues, the internal affairs preventive accounting student volumes, the education developed (approved) in accordance with the plan of higher organizations in the direction of human trafficking, drug addiction, religious extremism and fanaticism, the fight against AIDS, traffic and fire safety. event plan of the institution, relevant documents related to the execution of the events in it.
3. A collection of documents on the activity of the Community Council of the "Family - neighborhood - educational institution" cooperation
Action plan of the educational institution developed (approved) in accordance with the cooperation plan of higher organizations, including the primary organization of working with women, relevant documents regarding the implementation of the activities therein.
4. A collection of documents on students' attendance and meaningful spending of free time
Information on attendance summarized by the deputy director and submitted to the district (city) pre-school and school education district department, the plan of activities for regularly and chronically truant students and children from disabled families, the implementation of the activities and the meaningful organization of students' free time, clubs documents on activities and holidays.
Most deputy directors keep only 4 documents. But it is difficult to count the number of work plans, reports and minutes of meetings in each direction. In addition, deputy directors are often required by internal affairs and prosecutor's offices to issue a report in the name of the employees of the agency who did not actually go to the school and hold a meeting.
As soon as any event is held at the school, the deputy director must deliver the report of the event to the regional pre-school and school education department, even if he postpones his work at the school.
Currently, there are cases of demanding documents from deputy directors of spiritual and educational affairs that are not part of their duties. For example, the fact that even today the deputy directors do not keep a "collection of documents on the implementation of State programs by the names of the years", the absence of a collection of documents in this direction in educational institutions is a serious drawback. is counted as.
However, the procedure for requesting reports or a collection of documents from the deputy directors for spiritual and educational affairs on the collective volume "Collection of documents on the implementation of State programs by the names of the years" will be officially announced in 2020. canceled.
True, deputy directors have become much more independent than before. Because, in the appointment of deputy directors for spiritual and educational affairs, district (city) spirituality and the practice of giving recommendations by the enlightenment center was completely canceled.
Also, the school director was given the right to hire and fire his deputies. This made it possible to appoint deputy directors without the interference of the district (city) preschool and school education department and the employees of the spiritual and enlightenment center.
But it is not a secret to anyone that until now in some regions district (city) spiritual and educational councils still demand reports from the deputy directors of spiritual and educational affairs and interfere with their activities.
There are also many managers who never get tired of asking for a schedule
The deputy director may buy a sample of documents that have become a good business of successful entrepreneurs and put the above work plan, report and documents on the throne.
But now they are greeted by tables, which are the modern look of reports
"Every day one schedule is invented. It is so complicated that it will be lunch time before you fill it in," says one of our observers. The deputy director fills out this table, until then a new one arrives, then sends these tables to the regional preschool and school education department, which collects the tables from all educational institutions and sends them to the regional office by the evening. The regional administration sends it to the ministry. This process is repeated every day, over and over again.
Work with different platforms
Nowadays, it is becoming a habit to include students in a certain platform in contests, competitions and other projects. For example, the deputy directors were instructed to simultaneously enter students into the adm.sport.uz platform and carry out evaluations.
"All educational institutions are now conducting online registration and assessment of their students for sports tests. It was optional for schools, not mandatory. But there is coercion," said one of the petitioners. There are many such platforms.
In general, the work of deputy directors is not easy. Working with a large school contingent, regularly dealing with students from different families, is very tiring for them. Therefore, the review and regulation of the work of deputy directors is one of the urgent issues of today.