12:30 / 03.05.2024 54.42k
Bundan buyon o‘qituvchilikka qabul qilish ham tanlov asosida amalga oshiriladi. Endilikda ilk bor ishga qabul qilingan nomzodlar bir yil o‘qituvchi-stajyor bo‘lib ishlaydi va yil yakuni bilan kasbiy sertifikat olishi lozim bo‘ladi.
2024/2025-oʻquv yilidan boshlab esa bosqichma-bosqich umumiy oʻrta taʼlim tashkilotlarining tegishli toifaga ega boʻlmagan pedagog kadrlariga ham kasbiy sertifikat olish talabi qo‘yiladi. Bu haqda Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 2-fevraldagi 87-son qarori hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 22-fevraldagi 51-sonli buyrug‘i imzolangan.
Kasbiy sertifikat nima?
Kasbiy sertifikat — nazorat sinovidan muvaffaqiyatli o‘tgan jismoniy shaxsga pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanish huquqini beradigan, cheklanmagan muddatga beriladigan QR-kod qo‘yilgan davlat namunasidagi hujjat hisoblanadi.
Qaysi toifadagi pedagoglar kasbiy sertifikatlashga jalb etiladi?
Davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotida pedagogik kasbga birinchi marta ishga qabul qilingan oliy ma’lumotli jismoniy shaxslar hamda umumiy oʻrta taʼlim tashkilotlarining tegishli toifaga ega boʻlmagan pedagog kadrlari kasbiy sertifikatlash sinovlariga jalb etiladi.
Kasbiy sertifikatlash sinovlari qay tartibda o‘tkaziladi?
Kasbiy sertifikat olish uchun nazorat sinovi qoida tariqasida, har yili mart — may oylarida o‘tkaziladi. Kasbiy sertifikatlash nazorat sinovi test shaklida, kompyuterda (onlayn platforma) orqali o‘tkaziladi.
Nazorat sinovi 50 ta topshiriqdan iborat bo‘ladi, har bir to‘g‘ri bajarilgan topshiriq 2 ball bilan baholanib, nazorat sinovi uchun jami 100 ball beriladi. Nazorat sinovi natijasi bo‘yicha 56 va undan yuqori ball to‘plagan talabgor nazorat sinovidan o‘tgan hisoblanadi. 56 balldan kam ball yiqqan talabgor nazorat sinovidan o‘tmagan hisoblanadi.
Talabgor kasbiy sertifikat ololmasa nima bo‘ladi?
Birinchi marotaba nazorat sinovida ishtirok etib, undan o‘ta olmagan talabgor uchun navbatdan tashqari nazorat sinovi har yili yangi o‘quv yili boshlangunga qadar tashkil etiladi.
Ish beruvchi esa mehnat shartnomasi bekor qilingan talabgor tugatgan oliy ta’lim tashkilotiga talabgorning kasbiy sertifikatlashdan o‘ta olmaganligi to‘g‘risida reklamatsiya (e’tiroznoma) yuboradi.
Kimlar kasbiy sertifikatlashga jalb etilmaydi?
Magistr darajasiga ega mutaxassislar, fan nomzodi, falsafa doktori Doctor of Philosophy (PhD) yoki fan doktori Doctor of Science (DSc) darajasiga hamda Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan berilgan katta ilmiy xodim, dotsent va professor ilmiy unvoniga ega bo‘lgan pedagog kadrlar kasbiy sertifikatlashga jalb etilmaydi.
Kimlar kasbiy sertifikatlashdan ma’lum muddatga ozod qilib turiladi?
• homilador ayollar, homiladorlik yoki tug‘ish ta’tilida bo‘lgan ayollar, ular ta’tilda bo‘lgan davrda hamda ishga chiqqanidan keyin bir yil davomida;
• pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanayotgan uch yoshgacha bolalari bor ayollar (farzandi uch yoshga to‘lgunga qadar);
• uzoq (uch oydan ortiq vaqt mobaynida) davolanayotgan pedagog kadrlar, ular davolanayotgan davrda hamda ishga chiqqanidan keyin olti oy davomida;
• uch oy va undan uzoq muddatga respublika hamda chet el davlatiga o‘qishga, qayta tayyorlash va malaka oshirish kursiga yuborilgan pedagog kadrlar, ular ishga chiqqanidan so‘ng olti oy davomida kasbiy sertifikatlashdan ma’lum muddatga ozod qilib turiladi.
Kasbiy sertifikatlashdan o‘tish uchun qayerga murojaat qilinadi?
Talabgor nazorat sinovida qatnashish uchun davlat xizmatlari markazlariga shaxsan borib yoki YIDXP orqali tegishli so‘rovnomani to‘ldirgan holda ro‘yxatdan o‘tadi.
Nazorat sinovida ishtirok etish uchun ro‘yxatga olish davriyligi kamida bir oy davom etadi.
Nazorat sinovida ishtirok etish uchun ro‘yxatga olish sanasi vazirlikning rasmiy veb-sayti orqali e’lon qilinadi.
Kasbiy sertifikatlashdan o‘tish pullikmi?
Birinchi marta kasbiy sertifikat olish bo‘yicha nazorat sinovida ishtirok etish uchun talabgordan to‘lov undirilmaydi. Lekin nazorat sinovida ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tib, uzrli sabablarga ko‘ra ishtirok etmagan talabgor nazorat sinovidan o‘tmagan hisoblanadi hamda nazorat sinovida ishtirok etish uchun qaytadan ro‘yxatdan o‘tishi talab etiladi.
Nazorat sinovida qayta ishtirok etish uchun talabgor bazaviy hisoblash miqdorining bir baravari miqdorida ya’ni, 340 ming so‘m to‘lovni amalga oshirishi kerak bo‘ladi.
Ijtimoiy himoya yagona reyestri axborot tizimida ro‘yxatga olingan shaxslarga, shuningdek, I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslarga to‘lovlar bo‘yicha 50 foiz miqdorida chegirma qo‘llaniladi.
Davlat xizmati ko‘rsatilishi uchun YIDXP orqali ro‘yxatdan o‘tilganda, talabgordan belgilangan to‘lov miqdorining 90 foizi undiriladi.
Uzrli sabablarga ko‘ra nazorat sinovida ishtirok etmagan talabgordan navbatdan tashqari nazorat sinovida ishtirok etish uchun takroran to‘lov undirilmaydi.

Что такое профессиональный сертификат? Кто будет участвовать?
Отныне прием на преподавание также будет осуществляться на конкурсной основе. Теперь кандидаты, принятые на работу впервые, будут работать преподавателем-стажером в течение одного года, а в конце года должны будут получить профессиональный сертификат.
Начиная с 2024/2025 учебного года педагоги организаций среднего общего образования, не имеющие соответствующей категории, постепенно будут обязаны получать профессиональный сертификат.
Подписаны постановление Кабинета Министров №87 от 2 февраля 2024 года и приказ Министерства дошкольного и школьного образования от 22 февраля 2024 года №51.
Что такое профессиональный сертификат?
Профессиональный сертификат – документ государственного образца с QR-кодом, выдаваемый на неограниченный срок и дающий лицу, успешно прошедшему контрольное испытание, право заниматься педагогической деятельностью.
Какие категории педагогов участвуют в профессиональной аттестации?
К профессиональным аттестационным испытаниям привлекаются лица с высшим образованием, впервые принятые на работу в государственную организацию среднего общего образования, а также педагогические работники организаций общего среднего образования, не имеющие соответствующей категории.
Как проводятся профессиональные сертификационные испытания?
Как правило, контрольное тестирование на получение профессионального сертификата проводится ежегодно в марте-мае. Профессиональный сертификационный контрольный тест проводится в форме теста на компьютере (онлайн-платформе).
Контрольное испытание будет состоять из 50 заданий, каждое правильно выполненное задание будет оцениваться в 2 балла, всего за контрольное испытание будет выставлено 100 баллов.
Сдавшим контрольное испытание считается абитуриент, набравший по результату контрольного испытания 56 и более баллов. Абитуриент, набравший менее 56 баллов, считается не прошедшим контрольное испытание.
Что произойдет, если заявитель не получит профессиональный сертификат?
Для абитуриентов, впервые участвовавших в контрольном тестировании и не прошедших его, ежегодно до начала нового учебного года организуется внеочередное контрольное тестирование.
А работодатель направляет жалобу (апелляцию) в вуз, в котором абитуриент, с которым расторгнут трудовой договор, не прошел профессиональную аттестацию.
Кто не участвует в профессиональной сертификации?
К профессиональной аттестации привлекаются специалисты, имеющие степень магистра, кандидата наук, доктора философии (PhD) или доктора наук (DSc), а также педагогические работники, имеющие присвоенные ВАК ученые звания старшего научного сотрудника, доцента и профессора. не выполнено.
Кто освобождается от профессиональной сертификации на определенный период?
беременные женщины, женщины, находящиеся в отпуске по беременности и родам, во время отпуска и в течение одного года после выхода на работу;
женщины, имеющие детей в возрасте до трех лет, занимающиеся педагогической деятельностью (до достижения ребенком трех лет);
педагогический персонал, находящийся на длительном лечении (более трех месяцев), в период лечения и в течение шести месяцев после начала работы;
Педагогические работники, направляемые на обучение, переподготовку и курсы повышения квалификации в республику и зарубежные страны на срок три месяца и более, освобождаются от профессиональной аттестации на определенный срок в течение шести месяцев после приема на работу.
Где подать заявку на профессиональную сертификацию?
Кандидат регистрируется для участия в контрольном тестировании, обратившись в центры госуслуг лично или заполнив соответствующую анкету через YIDXP.
Период регистрации для участия в контрольном исследовании длится не менее одного месяца. Дата регистрации для участия в контрольном тестировании будет объявлена на официальном сайте министерства.
Взимается ли плата за профессиональную сертификацию?
За участие в контрольном тесте для получения профессионального сертификата впервые с заявителя не взимается плата.
Однако заявитель, зарегистрировавшийся для участия в контрольном тесте и не участвующий по уважительным причинам, считается не прошедшим контрольное тестирование и обязан перерегистрироваться для участия в контрольном тесте.
Для повторного участия в контрольном тестировании абитуриенту придется заплатить 340 000 сумов в размере, единоразово превышающем сумму основного расчета.
Скидка 50 процентов на выплаты распространяется на лиц, зарегистрированных в информационной системе единого реестра социальной защиты, а также инвалидов I и II групп.
При регистрации через YIDXP для оказания государственной услуги с заявителя взимается 90 процентов указанной пошлины.
С поступающего, не принявшего участие в контрольном испытании по уважительным причинам, плата за участие в дополнительном контрольном испытании не взимается.