3-kurs talabasiman, maktabda dars beraman. Kasbiy sertifikatga topshirishim kerak ekan. Qachon topshiraman va bu qanday tartibda bo‘ladi?
Ushbu savolga javob berishdan avval talabalar maktabga qaysi toifadfagi xodim sifatida ishga qabul qilinishiga ham alohida to‘xtalib o‘tishimiz lozim.
Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 8-bandiga ko‘ra talabalar 3-kursdan boshlab o‘qishiga xalaqit bermagan holda pedagoglik ishini amalga oshirish uchun maktablarda asosiy ish joyi sifatida ishga qabul qilinishi mumkin va ularga o‘rta maxsus, kasbiy ma’lumotga ega bo‘lgan tegishli lavozimdagi xodimning bazaviy tarif stavkasi singari bazaviy tarif stavkasi belgilanadi.
Ya’ni, maktablarda ishlayotgan talabalar tugallanmagan to‘liqsiz oliy ma’lumotli pedagog (3 va undan yuqori kursda o‘qiydigan talabalar) hisoblanadi.
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 2-fevraldagi 87-son qarori bilan tasdiqlangan ma’muriy reglamentga ko‘ra stajor-o‘qituvchi — davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotida pedagogik kasbga birinchi marta ishga qabul qilingan oliy ma’lumotli jismoniy shaxs hisoblanadi.
Vazirlar Mahkamasining mazkur qarorida kasbiy sertifikatlash sinoviga faqat pedagogik kasblarga birinchi marta ishga qabul qilingan oliy ma’lumotli talabgorlargina jalb qilinishi nazarda tutilgan.
Shundan kelib chiqib xulosa qiladigan bo‘lsak, ta’lim muassasalarida faoliyat yuritib kelayotgan talabalar kasbiy sertifikatlash sinovlariga jalb qilinmaydi.
Ma’lumot uchun, xalqtaliminfo.uz ushbu masalani Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ullari bilan ham muhokama qilgan.

Before answering this question, we need to focus on what category of employees students are hired to the school.
According to paragraph 8 of the regulation approved by the decision of the Cabinet of Ministers dated December 21, 2005 No. 275, students can be employed as the main workplace in schools to carry out pedagogic work without interfering with their studies from the 3rd year and The basic tariff rate is set as the basic tariff rate of the employee in the relevant position with rta special, professional education.
Students are pedagogues with incomplete higher education (students studying in the 3rd year or higher).
According to the administrative regulation approved by the decision of the Cabinet of Ministers No. 87 of February 2, 2024, a trainee-teacher is an individual with a higher education who was hired for the first time in the teaching profession in a state general secondary education organization. .
That is, the decision of the Cabinet of Ministers stipulates that only applicants with higher education, who have been hired for the first time in pedagogical professions, will be involved in the professional certification test.
Based on this, we conclude that students working in educational institutions are not involved in the professional certification test.
For information, the editorial staff of khoktaliminfo.uz discussed this issue with the officials of the Ministry of Preschool and School Education.
At the end of the discussions, the officials of the ministry came to the conclusion that students working in educational institutions will not be involved in the professional certification test.