3-kurs talabasiman, maktabda dars beraman. Kasbiy sertifikatga topshirishim kerak ekan. Qachon topshiraman va bu qanday tartibda bo‘ladi?
Ushbu savolga javob berishdan avval talabalar maktabga qaysi toifadfagi xodim sifatida ishga qabul qilinishiga ham alohida to‘xtalib o‘tishimiz lozim.
Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 8-bandiga ko‘ra talabalar 3-kursdan boshlab o‘qishiga xalaqit bermagan holda pedagoglik ishini amalga oshirish uchun maktablarda asosiy ish joyi sifatida ishga qabul qilinishi mumkin va ularga o‘rta maxsus, kasbiy ma’lumotga ega bo‘lgan tegishli lavozimdagi xodimning bazaviy tarif stavkasi singari bazaviy tarif stavkasi belgilanadi.
Ya’ni, maktablarda ishlayotgan talabalar tugallanmagan to‘liqsiz oliy ma’lumotli pedagog (3 va undan yuqori kursda o‘qiydigan talabalar) hisoblanadi.
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 2-fevraldagi 87-son qarori bilan tasdiqlangan ma’muriy reglamentga ko‘ra stajor-o‘qituvchi — davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotida pedagogik kasbga birinchi marta ishga qabul qilingan oliy ma’lumotli jismoniy shaxs hisoblanadi.
Vazirlar Mahkamasining mazkur qarorida kasbiy sertifikatlash sinoviga faqat pedagogik kasblarga birinchi marta ishga qabul qilingan oliy ma’lumotli talabgorlargina jalb qilinishi nazarda tutilgan.
Shundan kelib chiqib xulosa qiladigan bo‘lsak, ta’lim muassasalarida faoliyat yuritib kelayotgan talabalar kasbiy sertifikatlash sinovlariga jalb qilinmaydi.
Ma’lumot uchun, xalqtaliminfo.uz ushbu masalani Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ullari bilan ham muhokama qilgan.

13:30 / 20.05.2024 7.62k
Прежде чем ответить на этот вопрос, необходимо остановиться на том, какую категорию сотрудников принимают на работу в школу.
Согласно пункту 8 положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года № 275, студенты могут быть трудоустроены в качестве основного рабочего места в школах для выполнения педагогической работы без отрыва от учебы с 3-го курса и Базовая тарифная ставка устанавливается как базовая тарифная ставка работника соответствующей должности, имеющего специальное, профессиональное образование.
Студенты – педагоги с незаконченным высшим образованием (студенты, обучающиеся на 3 курсе и выше).
Согласно административному регламенту, утвержденному постановлением Кабинета Министров № 87 от 2 февраля 2024 года, педагогом-стажером признается физическое лицо, имеющее высшее образование, впервые принятое на работу по педагогической профессии в государственном общем среднем учебном заведении. образовательная организация.
То есть постановлением Кабмина предусмотрено, что к аттестационному тестированию на профессию будут привлекаться только претенденты с высшим образованием, впервые принятые на работу по педагогическим специальностям.
На основании этого делаем вывод, что студенты, работающие в образовательных учреждениях, не участвуют в аттестационном тестировании на профориентацию.
Для информации, редакция khoktaliminfo.uz обсудила этот вопрос с представителями Министерства дошкольного и школьного образования.
По итогам обсуждений представители министерства пришли к выводу, что студенты, работающие в учебных заведениях, не будут участвовать в аттестации на профориентацию.