Bu yil umumta’lim maktablarini 399 ming 499 nafar bitiruvchilar tamomladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi matbuot xizmatining xalqtaliminfo.uz tahririyatiga taqdim etgan ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yilda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi 10 182 ta davlat umumta’lim maktablarini 399 ming 499 nafar 11-sinf bitiruvchilari tamomlagan.
Statistika agentligi taqdim etgan ma’lumotlarga e’tibor qaratadigan bo‘lsak, 11-sinfni  respublika bo‘yicha jami 414,6 ming nafar o‘quvchi tamomlaganini ko‘rishimiz mumkin.
Chunki, Statistika agentligi ma’lumotlarida boshqa vazirlik va tashkilotlar tasarrufidagi ta’lim muassasalari (Mudofaa vazirligining “Temuriylar maktabi”, Madaniyat vazirligining Успенский maktabi, Badiiy akademiyaning K.Behzod nomidagi maktab, Sport va Madaniyat vazirliklarining maktablari va boshqalar) hamda nodavlat ta’lim muassasalari bitiruvchilari ham kiritilgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2023/2024-o‘quv yilida umumiy o‘rta ta’lim maktablarida 25 ming 259 nafar o‘quvchiga a’lo darajali shahodatnoma berilgan. Maktabning 14 ming 778 nafar iqtidorli bitiruvchisi oltin va kumush medallar bilan taqdirlangan. (shundan 12620 nafari oltin va 2158 nafari kumush medal).

В этом году средние школы окончили 399 499 выпускников
По информации, предоставленной пресс-службой Министерства дошкольного и школьного образования редакции xalqtaliminfo.uz, в 2024 году 399 499 выпускников 11 классов окончили 10 182 государственные общеобразовательные школы в системе Министерства дошкольного и школьного образования.
Если обратить внимание на данные Агентства по статистике, то можно увидеть, что всего по стране 11-й класс окончили 414,6 тыс. школьников.
Потому что, по данным Агентства по статистике, образовательные учреждения, находящиеся в ведении других министерств и организаций («Тимириларская школа» Минобороны, Успенская школа Минкульта, школа им. К.Бехзода Сюда же включаются Академия художеств, школы министерств спорта и культуры и др.) и выпускники учреждений негосударственного образования.
По данным, в 2023/2024 учебном году отличниками общеобразовательных школ награждены 25 тысяч 259 учащихся. 14 тысяч 778 талантливых выпускников школы награждены золотыми и серебряными медалями. (из них 12620 золотых и 2158 серебряных медалей).