Soatbay o‘qituvchiga ta’til puli berilmaydimi?
Talaba (kunduzgi) 4-kurs maktabga 4.09.2023-yil ishga kirgan. Hozirda ish beruvchi sizlarga ta’til puli to‘lanmaydi, sizlar o‘rindoshsizlar degandi, lekin talaba boshqa hech qayerda ishlamaydi. Adliyadan so‘ragandi adliya ham bermaydi, debdi. Ishga olishda asosiy deb olgan hujjatda shunga xodim yana qayerga murojaat qilishi kerak?
Ayrim ish beruvchilar talabalarni faqat o‘rindoshlik asosida ishga olish kerak deb hisoblashadi. Bu mutlaqo xato. MK 432-moddasiga ko‘ra, o‘rindoshlik asosida ishlash xodimning o‘zining asosiy ishidan tashqari alohida mehnat shartnomasi shartlari bo‘yicha asosiy ishidan bo‘sh vaqtida boshqa muntazam haq to‘lanadigan ishni bajarishidir.
Shuningdek, VMQning 2012-yil 18-oktyabrdagi 297-son qarori ilovasiga ko‘ra, o‘rindoshlik asosida ishlash — xodimning o‘zining asosiy ishini bajarishidan tashqari asosiy ishidan bo‘sh vaqtida mehnat shartnomasi asosida boshqa haq to‘lanadigan ishni bajarishidir. Talabaning ta’lim olish jarayoni mehnat faoliyati hisoblanmaydi.
Demak, talaba mehnat shartnomasi asosida ishlayotgan va mehnat daftarchasi yuritilayotgan tashkilot uning asosiy ish joyi hisoblanadi. Savoldagi holat bo‘yicha talaba o‘rindoshlik asosida emas, balki soatbay asosda ishga qabul qilingan bo‘lsa kerak.
Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qaroriga 3-ilova “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida”gi Nizomning 8-bandiga ko‘ra oliy ta’lim muassasasining kunduzgi, kechki, sirtqi ta’lim shakllarining pedagogika yo‘nalishlarida o‘qiyotgan shaxslar 3-kursdan boshlab o‘qishiga xalaqit bermagan holda pedagoglik ishini amalga oshirish uchun umumta’lim muassasalarida asosiy ish joyi sifatida ishga qabul qilinishi mumkin va ularga o‘rta maxsus, kasbiy ma’lumotga ega bo‘lgan tegishli lavozimdagi xodimning bazaviy tarif stavkasi singari bazaviy tarif stavkasi belgilanadi.
Nizomning 12-bandiga ko‘ra:
- pedagog xodimlar mehnatiga soatbay haq to‘lash ketma-ket ikki oydan ortiq bo‘lmagan davrda kasallik yoki boshqa sabablar bilan ishda bo‘lmagan xodimlarning o‘rnini bosish tartibida ishlab berilgan soatlar uchun haq to‘lashda;
- boshqa muassasalardan jalb etiladigan o‘qituvchilar va boshqa mutaxassislarning, shu jumladan o‘rindoshlik bo‘yicha boshqa maktablardan jalb etiladigan o‘qituvchilar va mutaxassislarning pedagogik ishi uchun haq to‘lashda;
- o‘rnini bosish tartibida umumta’lim muassasalari rahbarlari tomonidan o‘tilgan o‘quv soatlari uchun haq to‘lashda qo‘llaniladi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Xalq ta’limi vazirligi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining 2019-yil 10-apreldagi 3-2019, 19-qq va 15-2019-qq-son qaroriga ilova “O‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazganlik uchun mehnatga soatbay haq to‘lash miqdorlari”ga ko‘ra soatbay haq to‘lash miqdori tarkibiga mehnat ta’tili haqi kiritilgan.
Demak, yuqoridagilardan xulosa qilsak, soatbay ishlaydigan o‘qituvchiga ta’til puli berilmaydi, soatbay haq to‘lash miqdori tarkibiga mehnat ta’tili haqi ham kiritilgan bo‘ladi. Ya’ni soatbay asosda ishga qabul qilingan talaba faqat o‘quv yuklamani o‘zini bajargan, sodda qilib aytganda faqat dars o‘tgan xolos, pedagogik yuklamani bajarmagan.
Masalan, 1 stavkada ishlovchi o‘qituvchi uchun boshlang‘ich I―IV sinflardagi haftalik o‘quv yuklamasi ― 18 soat va pedagogik yuklamasi ― 18 soatni hamda yuqori V―XI sinflardagi haftalik o‘quv yuklamasi ― 20 soatni va pedagogik yuklama ― 16 soatni tashkil etadi (Adliya vazirligi tomonidan 2020-yil 30-iyunda ro‘yxatdan o‘tkazildi, ro‘yxat raqami 3271)
Diqqat: Agar talaba soatbay asosda emas, balki yuqoridagi Nizom asosida tarifikatsiyadan o‘tib, o‘quv va pedagogik yuklamalar bilan, aytaylik 0.5 stavkaga ishga qabul qilingan bo‘lsa, u holda ta’til puli beriladi.

Учителю из Soatbay не выплатили отпускные?
Студент (дневная форма) 4 курса поступил в школу 4 сентября 2023 года. В настоящее время работодатель сказал, что отпуск вам не оплатят, что вы безработный, а студент больше нигде работать не будет. Тот, кто просил справедливости, сказал, что и справедливость не даст. Куда еще следует обратиться работнику в документе, который он считает основным при приеме на работу?
Некоторые работодатели считают, что студентов следует принимать на работу только по принципу трудоустройства. Это абсолютно неправильно. Согласно статье 432 Гражданского кодекса, временная работа – это выполнение работником очередной оплачиваемой работы в свободное от основной работы время помимо основной работы на условиях отдельного трудового договора.
Также, согласно приложению к решению Министерства труда и социальной защиты Украины от 18 октября 2012 года № 297, временная работа – это выполнение работником другой оплачиваемой работы на основании трудового договора в свободное от работы время. время от основной работы. Учебный процесс студента не считается работой.
Следовательно, основным местом его работы является организация, в которой студент работает на основании трудового договора и где ведется трудовой учет. В случае вопроса студент, вероятно, был нанят на почасовой основе, а не на временной основе.
Согласно пункту 8 Постановления Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года № 275, приложение 3 «Об оплате труда работников народного образования», студенты дневной, вечерней, заочной формы обучения высшего учебного заведения лица, обучающиеся по педагогическим направлениям форм обучения, могут быть приняты на работу на основное рабочее место в общеобразовательные учреждения для выполнения педагогической работы без отрыва от учебы с 3-го курса и им предоставляется среднее специальное, профессиональное образование по базовой тарифной ставке определяется как базовая тарифная ставка работника на соответствующей должности.
Согласно пункту 12 регламента:
• почасовая оплата труда педагогических работников в течение не более двух месяцев подряд в случае компенсации отработанного времени в порядке замещения работников, отсутствующих по болезни или иным причинам;
• в оплате педагогического труда учителей и других специалистов, привлекаемых из других учреждений, в том числе учителей и специалистов, привлекаемых из других школ на основе трудоустройства;
• используется для оплаты учебных часов, затраченных руководителями общеобразовательных учреждений в порядке замещения.
Приложение к решениям № 3-2019, 19-кв и 15-2019-кв от 10 апреля 2019 года Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства народного образования, Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан «В соответствии с размером почасовой оплаты труда за обучение сумма почасовой оплаты труда включается в сумму рабочего отпуска.
Итак, если сделать вывод из вышеизложенного, учителю, работающему почасово, отпускные не выплачиваются, в сумму почасовой оплаты входят отпускные. То есть студент, принятый на почасовую оплату, только выполнил учебную нагрузку, проще говоря, только сдал класс, но не выполнил педагогическую нагрузку.
Например, для учителя, работающего по тарифу 1, недельная учебная нагрузка в начальных I-IV классах составляет 18 часов, а педагогическая нагрузка - 18 часов, а недельная учебная нагрузка в старших V-XI классах - 20 часов, а в старших V-XI классах - 20 часов. педагогическая нагрузка – 16 часов (зарегистрировано Минюстом 30 июня 2020 года, реестр № 3271).
Внимание: Если студент принимается не на почасовую оплату, а на основании вышеуказанного Положения, с учебно-педагогической нагрузкой, скажем, 0,5 ставки, то отпускные предоставляются.