Men 2021-yildan buyon maktabda o‘qituvchi bo‘lib ishlayman. 2023-yil 1-oktabrda tug‘ruq ta’tiliga chiqdim. 126 kunda, ya’ni 2024-yil fevralda ishga qaytdim. Menga necha kunga ta’til puli to‘lanadi? 24 kunga to‘lanibdi, shu to‘g‘rimi? Stajimda hech qanday uzilish bo‘lmagan, bola parvarish ta’tili yoki ish haqi saqlanmagan ta’tillarga ham chiqmaganman.
MK 404-moddasiga ko‘ra, ayolga tug‘ruqqacha yetmish kalendar kun hamda tug‘ruqdan keyin ellik olti kalendar kun (tug‘ish qiyin kechgan yoxud ikki yoki undan ortiq bola tug‘ilgan taqdirda yetmish kalendar kun) homiladorlik va tug‘ish ta’tili berilib, qonunchilikda belgilangan, lekin o‘rtacha oylik ish haqining yetmish besh foizidan kam bo‘lmagan miqdorda nafaqa to‘lanadi.
MK 237-moddasiga ko‘ra, ushbu moddaning birinchi qismida belgilangan ijtimoiy ta’tillar (bundan Kodeks 405-moddasining birinchi va ikkinchi qismlarida nazarda tutilgan bolani parvarishlash ta’tillari mustasno) navbatdagi har yilgi mehnat ta’tilini olish huquqini beradigan ish stajiga kiritiladi.
Shuningdek, MK 226-moddasiga ko‘ra, har yilgi asosiy mehnat ta’tilini va bitta tashkilotda yoki tarmoqda ko‘p yillik ish staji uchun qo‘shimcha ta’til olish huquqini beruvchi ish staji jumlasiga xodim haqiqatda ishlamagan, lekin mehnat to‘g‘risidagi qonunchilikka va mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlarga, mehnat shartnomasiga muvofiq uning ish o‘rni (lavozimi) saqlangan vaqt, shu jumladan har yilgi mehnat ta’tili vaqti, dam olish kunlari, ishlanmaydigan bayram kunlari hamda qonunchilikda belgilangan boshqa davrlari kiradi.
Demak, yuqoridagilardan xulosa qilsak, 126 yoki 140 kalendar kun davomidagi homiladorlik va tug‘ish ta’tili xodimning har yilgi asosiy mehnat ta’tilini va bitta tashkilotda yoki tarmoqda ko‘p yillik ish staji uchun qo‘shimcha ta’til olish huquqini beruvchi ish staji jumlasiga kiradi.
Ya’ni yanada soddaroq tushuntirsak, siz 126 yoki 140 kalendar kun davomida ishlamagansiz, shuning uchun har yilgi mehnat ta’tilingiz kunlari shunga mutanosib kamroq chiqadi deyilishi mutlaqo noto‘g‘ri.
MK 257-moddasiga ko‘ra, o‘rtacha ish haqi hisoblab chiqarilayotganda hisob-kitob davridan vaqt, shuningdek ushbu vaqtda hisoblangan summalar chiqarib tashlanadi, agar xodim vaqtincha mehnatga qobiliyatsizlik nafaqasini yoki homiladorlik va tug‘ish nafaqasini olgan bo‘lsa.
226- va 257-moddalarni chalg‘itib yubormaslik lozim. Ya’ni homiladorlik va tug‘ish ta’tili xodimning har yilgi asosiy mehnat ta’tilini va bitta tashkilotda yoki tarmoqda ko‘p yillik ish staji uchun qo‘shimcha ta’til olish huquqini beruvchi ish staji jumlasiga kiradi, lekin xodimning o‘rtacha ish haqi hisoblab chiqarilayotganda hisob-kitob davridan homiladorlik va tug‘ish nafaqasi uchun hisoblangan pul chiqarib tashlanadi.
Ya’ni sodda qilib aytganda, o‘rtacha ish haqini hisoblash chiqarishda “dekret puli” hisobga olinmaydi.
Xulosa qiladigan bo‘lsak, Sizga 56 kalendar kun har yilgi mehnat ta’tili beriladi. Ta’til puli 48 ish kuniga to‘lab beriladi, 24 ish kuniga emas.
Yana bir bor qaytaramiz, homiladorlik va tug‘ish ta’tili xodimning har yilgi asosiy mehnat ta’tilini va bitta tashkilotda yoki tarmoqda ko‘p yillik ish staji uchun qo‘shimcha ta’til olish huquqini beruvchi ish staji jumlasiga qo‘shiladi.
Homiladorlik va tug‘ish ta’tili hamda bolani parvarishlash uchun beriladigan ta’tillarni chalg‘itmaslik lozim.
Diqqat! MK 226-moddasiga ko‘ra, MK 405-moddasida nazarda tutilgan bolani parvarishlash uchun beriladigan ta’tillar vaqti har yilgi asosiy mehnat ta’tilini va bitta tashkilotda yoki tarmoqda ko‘p yillik ish staji uchun qo‘shimcha ta’til olish huquqini beruvchi ish staji jumlasiga kirmaydi, agar jamoa shartnomasida, shuningdek tashkilotning ichki hujjatida yoxud mehnat shartnomasida boshqacha tartib nazarda tutilmagan bo‘lsa.

How many days of work leave is given to an employee returning from maternity leave?
I have been working as a teacher at the school since 2021. I went on maternity leave on October 1, 2023. I returned to work in 126 days, that is, in February 2024. How many days of vacation pay will I be paid? It's paid for 24 days, right? There were no interruptions in my work experience, I did not go on parental leave or unpaid leave.
According to Article 404 of the Civil Code, a woman has seventy calendar days before childbirth and fifty-six calendar days after childbirth (seventy calendar days in case of difficult childbirth or the birth of two or more children). language is given and allowance is paid in the amount established by the legislation, but not less than seventy-five percent of the average monthly salary.
According to Article 237 of the Civil Code, the social holidays specified in the first part of this article (with the exception of childcare leave provided for in the first and second parts of Article 405 of the Code) are included in the length of service that gives the right to receive the next annual leave.
Also, according to Article 226 of the Civil Code, the length of service, which entitles the employee to annual basic leave and additional leave for many years of work in one organization or network, includes the fact that the employee did not actually work, but the work was and other legal documents on labor, including the time of his employment (position) in accordance with the labor contract, including the time of annual labor leave, weekends, non-working holidays and other periods specified by legislation.
So, to conclude from the above, pregnancy and maternity leave for 126 or 140 calendar days is the employee's annual basic work leave and the right to receive additional leave for many years of service in the same organization or network. is included in the seniority sentence.
To put it more simply, you have not worked for 126 or 140 calendar days, so it is completely wrong to say that your annual vacation days will be proportionally less.
According to Article 257 of the Labor Code, when calculating the average salary, time is excluded from the calculation period, as well as the amounts calculated during this period, if the employee received temporary disability benefits or pregnancy and childbirth benefits.
Articles 226 and 257 should not be confused. That is, pregnancy and maternity leave are included in the employee's length of service, which entitles the employee to annual basic leave and additional leave for many years of service in the same organization or network, but the employee's average when calculating wages, the amount calculated for pregnancy and maternity benefits is excluded from the calculation period.
In other words, "decree money" is not taken into account when calculating the average salary.
In conclusion, you will be given 56 calendar days of annual leave. Vacation pay is paid for 48 working days, not 24 working days. Once again, pregnancy and maternity leave are added to the length of service, which entitles the employee to annual basic work leave and additional leave for many years of service in the same organization or network. Don't confuse maternity leave and child care leave.
Attention! In accordance with Article 226 of the Civil Code, the period of leave for child care provided for in Article 405 of the Civil Code entitles the employee to take annual basic leave and additional leave for years of service in the same organization or network. is not included in the length of service, unless otherwise stipulated in the collective agreement, as well as in the internal document of the organization or in the labor contract.