Men 2021-yildan buyon maktabda o‘qituvchi bo‘lib ishlayman. 2023-yil 1-oktabrda tug‘ruq ta’tiliga chiqdim. 126 kunda, ya’ni 2024-yil fevralda ishga qaytdim. Menga necha kunga ta’til puli to‘lanadi? 24 kunga to‘lanibdi, shu to‘g‘rimi? Stajimda hech qanday uzilish bo‘lmagan, bola parvarish ta’tili yoki ish haqi saqlanmagan ta’tillarga ham chiqmaganman.
MK 404-moddasiga ko‘ra, ayolga tug‘ruqqacha yetmish kalendar kun hamda tug‘ruqdan keyin ellik olti kalendar kun (tug‘ish qiyin kechgan yoxud ikki yoki undan ortiq bola tug‘ilgan taqdirda yetmish kalendar kun) homiladorlik va tug‘ish ta’tili berilib, qonunchilikda belgilangan, lekin o‘rtacha oylik ish haqining yetmish besh foizidan kam bo‘lmagan miqdorda nafaqa to‘lanadi.
MK 237-moddasiga ko‘ra, ushbu moddaning birinchi qismida belgilangan ijtimoiy ta’tillar (bundan Kodeks 405-moddasining birinchi va ikkinchi qismlarida nazarda tutilgan bolani parvarishlash ta’tillari mustasno) navbatdagi har yilgi mehnat ta’tilini olish huquqini beradigan ish stajiga kiritiladi.
Shuningdek, MK 226-moddasiga ko‘ra, har yilgi asosiy mehnat ta’tilini va bitta tashkilotda yoki tarmoqda ko‘p yillik ish staji uchun qo‘shimcha ta’til olish huquqini beruvchi ish staji jumlasiga xodim haqiqatda ishlamagan, lekin mehnat to‘g‘risidagi qonunchilikka va mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlarga, mehnat shartnomasiga muvofiq uning ish o‘rni (lavozimi) saqlangan vaqt, shu jumladan har yilgi mehnat ta’tili vaqti, dam olish kunlari, ishlanmaydigan bayram kunlari hamda qonunchilikda belgilangan boshqa davrlari kiradi.
Demak, yuqoridagilardan xulosa qilsak, 126 yoki 140 kalendar kun davomidagi homiladorlik va tug‘ish ta’tili xodimning har yilgi asosiy mehnat ta’tilini va bitta tashkilotda yoki tarmoqda ko‘p yillik ish staji uchun qo‘shimcha ta’til olish huquqini beruvchi ish staji jumlasiga kiradi.
Ya’ni yanada soddaroq tushuntirsak, siz 126 yoki 140 kalendar kun davomida ishlamagansiz, shuning uchun har yilgi mehnat ta’tilingiz kunlari shunga mutanosib kamroq chiqadi deyilishi mutlaqo noto‘g‘ri.
MK 257-moddasiga ko‘ra, o‘rtacha ish haqi hisoblab chiqarilayotganda hisob-kitob davridan vaqt, shuningdek ushbu vaqtda hisoblangan summalar chiqarib tashlanadi, agar xodim vaqtincha mehnatga qobiliyatsizlik nafaqasini yoki homiladorlik va tug‘ish nafaqasini olgan bo‘lsa.
226- va 257-moddalarni chalg‘itib yubormaslik lozim. Ya’ni homiladorlik va tug‘ish ta’tili xodimning har yilgi asosiy mehnat ta’tilini va bitta tashkilotda yoki tarmoqda ko‘p yillik ish staji uchun qo‘shimcha ta’til olish huquqini beruvchi ish staji jumlasiga kiradi, lekin xodimning o‘rtacha ish haqi hisoblab chiqarilayotganda hisob-kitob davridan homiladorlik va tug‘ish nafaqasi uchun hisoblangan pul chiqarib tashlanadi.
Ya’ni sodda qilib aytganda, o‘rtacha ish haqini hisoblash chiqarishda “dekret puli” hisobga olinmaydi.
Xulosa qiladigan bo‘lsak, Sizga 56 kalendar kun har yilgi mehnat ta’tili beriladi. Ta’til puli 48 ish kuniga to‘lab beriladi, 24 ish kuniga emas.
Yana bir bor qaytaramiz, homiladorlik va tug‘ish ta’tili xodimning har yilgi asosiy mehnat ta’tilini va bitta tashkilotda yoki tarmoqda ko‘p yillik ish staji uchun qo‘shimcha ta’til olish huquqini beruvchi ish staji jumlasiga qo‘shiladi.
Homiladorlik va tug‘ish ta’tili hamda bolani parvarishlash uchun beriladigan ta’tillarni chalg‘itmaslik lozim.
Diqqat! MK 226-moddasiga ko‘ra, MK 405-moddasida nazarda tutilgan bolani parvarishlash uchun beriladigan ta’tillar vaqti har yilgi asosiy mehnat ta’tilini va bitta tashkilotda yoki tarmoqda ko‘p yillik ish staji uchun qo‘shimcha ta’til olish huquqini beruvchi ish staji jumlasiga kirmaydi, agar jamoa shartnomasida, shuningdek tashkilotning ichki hujjatida yoxud mehnat shartnomasida boshqacha tartib nazarda tutilmagan bo‘lsa.

Сколько дней рабочего отпуска предоставляется сотруднице, возвращающейся из отпуска по беременности и родам?
17:30 / 13.06.2024 20.87k
Работаю учителем в школе с 2021 года. Я ушла в декретный отпуск 1 октября 2023 года. На работу я вернулся через 126 дней, то есть в феврале 2024 года. За сколько дней мне выплатят отпускные? Оплачено за 24 дня, да? Перерывов в моем трудовом стаже не было, я не уходила в отпуск по уходу за ребенком или неоплачиваемый отпуск.
Согласно статье 404 ГК женщине отведено семьдесят календарных дней до родов и пятьдесят шесть календарных дней после родов (семьдесят календарных дней в случае тяжелых родов или рождения двух и более детей даются и выплачиваются). выплачивается в размере, установленном законодательством, но не менее семидесяти пяти процентов среднемесячной заработной платы.
Согласно статье 237 Гражданского кодекса социальные праздники, указанные в части первой настоящей статьи (за исключением отпуска по уходу за ребенком, предусмотренного частями первой и второй статьи 405 Кодекса), засчитываются в стаж работы, дает право на получение очередного ежегодного отпуска.
Также согласно статье 226 ГК в стаж, дающий право работнику на ежегодный основной отпуск и дополнительный отпуск за многолетнюю работу в одной организации или сети, включается тот факт, что работник фактически не работал, но место работы и другие правовые документы о труде, в том числе время его работы (должности) в соответствии с трудовым договором, в том числе время ежегодного трудового отпуска, выходных, нерабочих праздничных дней и иных периодов, предусмотренных законодательством.
Итак, исходя из вышеизложенного, отпуск по беременности и родам продолжительностью 126 или 140 календарных дней является ежегодным основным трудовым отпуском работника и право на получение дополнительного отпуска за многолетнюю работу в той же организации или сети включается в стаж работы.
Проще говоря, вы не отработали 126 или 140 календарных дней, поэтому совершенно неверно утверждать, что ваши ежегодные отпускные дни будут пропорционально меньше.
Согласно статье 257 ТК при расчете средней заработной платы из периода расчета исключается время, а также суммы, исчисленные за этот период, если работник получал пособие по временной нетрудоспособности или пособие по беременности и родам.
Статьи 226 и 257 не следует путать. То есть отпуска по беременности и родам включаются в трудовой стаж работника, который дает право работнику на ежегодный основной отпуск и дополнительный отпуск за многолетнюю работу в одной и той же организации или сети, но средний отпуск работника при расчете заработной платы исчисляется в размере пособий по беременности и родам исключается из расчетного периода.
Иными словами, «декретные деньги» не учитываются при расчете средней зарплаты. В заключение вам будет предоставлен ежегодный отпуск продолжительностью 56 календарных дней. Отпускные выплачиваются за 48 рабочих дней, а не за 24 рабочих дня.
К стажу работы вновь прибавляются отпуска по беременности и родам, что дает работнику право на ежегодный основной трудовой отпуск и дополнительный отпуск за многолетнюю работу в той же организации или сети.
Не путайте декретный отпуск и отпуск по уходу за ребенком.
Внимание! В соответствии со статьей 226 ГК период отпуска по уходу за ребенком, предусмотренный статьей 405 ГК, дает работнику право на ежегодный основной отпуск и дополнительный отпуск за выслугу лет в той же организации или сети. включается в стаж, если иное не предусмотрено коллективным договором, а также внутренним документом организации или трудовым договором.