Prezident raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda ta’limga aloqador masalalarga to‘xtalib o‘tildi
Kecha Prezident Shavkat Mirziyoyev 30-iyun - Yoshlar kuni munosabati bilan yoshlar siyosati sohasida amalga oshirilgan ishlar sarhisobi, yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazdi.
Xususan, yetti yil ichida yoshlarga oid 100 dan ziyod qonun va qaror qabul qilinib, 200 dan ortiq imtiyoz berilgani qayd etildi.
O‘tkazilgan mazkur yig‘ilishda ta’limga oid quyidagi masalalarga to‘xtalib o‘tildi:
Maktab, kollej, texnikum, oliygoh sport zallari va kutubxonalari, stadion va basseynlar mahalla yoshlariga xizmat qilishini ta’minlanadi.
Yoz mavsumida “Yangi O‘zbekiston vatanparvar yoshlari” dasturi asosida 2 million yoshlar sport va vatanparvarlik tadbirlari bilan qamrab olinadi. Shuningdek, jamoaviy sport o‘yinlari, shaxmat, stol tennisi, badminton, yakka kurash, suzish bo‘yicha tuman, viloyat hokimlari, vazirlar kubogi o‘tkaziladi. Mahallalarda, maktab, texnikum, oliygoh, sihatgoh va oromgohlar zallarida, parklarda kitobxonlik, she’rxonlik, raqs, musiqa va kino kunlari tashkil qilinadi.
Yangi o‘quv yilidan oliygohlar qoshidagi jami 73 ta akademik litseyda tajriba tarzida “Xalqaro bakalavriat” va “A-level” dasturlari joriy qilinadi.
Bu dasturlar asosida sertifikat olgan o‘quvchilar o‘sha oliygohga imtihonsiz, kontrakt asosida qabul qilinadi. Yoshlar xorijiy oliygohlarda o‘qish uchun matematika, ingliz tili va ilmiy fikrlash bo‘yicha “SAT” imtihonini topshirmoqda.
Bu testlarda 75 foizdan yuqori natija ko‘rsatgan o‘quvchilar chet elning eng nufuzli oliygohlariga grant yutmoqda. Endi bunday yoshlarni o‘zimizning oliygohlarga ham grantga qabul qilinadi.
Prezident maktablari agentligi qoshida “Olimpiadalarga tayyorlash markazi” ochiladi.
Yoshlar xalqaro olimpiadalarning nazariy qismida har doim yuqori natijalarga erishadi. Lekin, laboratoriya mashqlarini bajarishda amaliy ko‘nikmalar kam bo‘lgani uchun pastroq ball olyapti.
Shu sababli, Prezident maktablari agentligi qoshida “Olimpiadalarga tayyorlash markazi” ochilib, maxsus laboratoriyalar bilan jihozlanadi. Xalqaro olimpiadada qatnashuvchi terma jamoa reja asosida ushbu markazda tayyorgarlik ko‘radi.
Endilikda oliygohlarning birinchi va ikkinchi kurslaridagi fanlar texnikumlar bilan uyg‘unlashadi.
Texnikumning birinchi va ikkinchi yilini yaxshi o‘qigan yoshlarga xalqaro klassifikatorning tegishli darajasiga mos keluvchi diplom beriladi.
Ularga oliygohning ikkinchi yoki uchinchi kursidan o‘qishni kontrakt asosida davom ettirish imkoniyati beriladi. Kasbi bo‘yicha malaka darajasi va ikki yillik staji bor yoshlar korxona tavsiyasi bilan oliygohlarga kontrakt asosida qabul qilinadi.
Har bir viloyatdagi bittadan Barkamol avlod markazida “Kreativ sanoat parklari” tashkil qilinadi.
“Kreativ sanoat parklari” oliygohlar va yirik ishlab chiqaruvchilarga biriktiriladi. Bu parklar yosh tadbirkorlar, ilm va biznes o‘rtasida muloqot maydonchasi bo‘ladi. Jamg‘arma bu yerdagi yoshlarning startaplariga uch yilga 100 million so‘mgacha ssuda beradi.
Ushbu yosh tadbirkorlarga faoliyatini kengaytirish va aylanma uchun keyinchalik 100 million so‘m imtiyozli kredit beriladi.
“Turon” teatri tanlovi har yili maktab o‘quvchilari orasida o‘tkaziladi.
Yaqinda bo‘lib o‘tgan “Turon” teatri tanlovida 12 mingdan ziyod teatr jamoasi qatnashdi. Tanlov natijasida har bir tumanda o‘ziga xos kichik teatr jamoasi shakllandi.
Endilikda “Turon” teatri tanlovi har yili maktab o‘quvchilari orasida o‘tkaziladi. G‘olib bo‘lgan o‘quvchilar Ijod maktablariga qabul qilinadi.
Mutasaddilarga “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da yoshlarning axloqiy, intellektual, ijodiy va jismoniy rivojlanishi uchun har bir loyiha va tashabbus so‘zsiz amalga oshirilishi muhimligi ko‘rsatib o‘tildi. Yig‘ilish yakunida mutasaddi rahbarlarning axboroti tinglandi.

12:00 / 29.06.2024 3.83k
Вчера в связи с 30 июня - Днем молодежи Президент Шавкат Мирзиёев провел видеоселекторное совещание, посвященное подведению итогов проделанной работы в сфере молодежной политики, мерам всесторонней поддержки молодежи.
В частности, отмечалось, что за семь лет было принято более 100 законов и постановлений, касающихся молодежи, предоставлено более 200 льгот.
На проведенном совещании были затронуты следующие вопросы, касающиеся образования:
Школы, колледжи, техникумы, спортивные залы и библиотеки вузов, стадионы и бассейны будут обслуживать молодежь махалли.
В летний сезон на основе программы "Патриотическая молодежь Нового Узбекистана" 2 миллиона молодых людей будут охвачены спортивными и патриотическими мероприятиями.
Также пройдут командные спортивные игры, шахматы, настольный теннис, бадминтон, единоборство, Кубок хокимов районов и областей, министров по плаванию.
В махаллях, школах, техникумах, вузах, залах здравниц и лагерей, парках будут организованы дни чтения книг, пения стихов, танцев, музыки и кино.
С нового учебного года в общей сложности в 73 академических лицеях при вузах в экспериментальном порядке будут внедрены программы "Международный бакалавриат" и "A-level."
Студенты, получившие сертификат по этим программам, будут приниматься в вуз без экзаменов, на контрактной основе.
Молодые люди сдают экзамен SAT по математике, английскому языку и научному мышлению для обучения в зарубежных вузах. Учащиеся, показавшие на этих тестах более 75 процентов, выигрывают гранты в самые престижные зарубежные вузы. Теперь такие молодые люди будут приниматься на грант и в наши вузы.
При Агентстве президентских школ откроется "Центр подготовки к Олимпиаде."
Молодежь всегда добивается высоких результатов в теоретической части международных олимпиад. Но он получает более низкие баллы из-за недостатка практических навыков в выполнении лабораторных упражнений. В связи с этим при Агентстве Президентских школ будет создан "Центр подготовки к Олимпиаде," который будет оснащен специальными лабораториями. Сборная команда, которая примет участие в международной олимпиаде, будет готовиться в этом центре.
Теперь предметы первого и второго курсов вузов будут интегрированы с техникумами.
Молодежи, хорошо прошедшей первый и второй год обучения в техникуме, выдается диплом, соответствующий соответствующему уровню международного классификатора.
Им будет предоставлена возможность продолжить обучение со второго или третьего курса вуза на контрактной основе.
Молодые люди с уровнем квалификации по профессии и двухлетним стажем принимаются в вузы на контрактной основе по рекомендации предприятия.
В каждом регионе по одному центру "Баркамол авлод" будут созданы "Креативные индустриальные парки."
"Креативные индустриальные парки" будут закреплены за вузами и крупными производителями. Эти парки станут площадкой для диалога молодых предпринимателей, науки и бизнеса.
Фонд предоставит стартапам молодежи ссуду до 100 миллионов сумов на три года.
В дальнейшем этим молодым предпринимателям будет предоставлен льготный кредит в размере 100 миллионов сумов для расширения деятельности и оборота.
Конкурс театра "Турон" будет проводиться ежегодно среди школьников.
В недавнем конкурсе театра "Турон" приняли участие более 12 тысяч коллективов театров. В результате конкурса в каждом районе сформировалась своеобразная небольшая театральная команда.
Отныне конкурс театра "Турон" будет проводиться среди школьников ежегодно. Победители будут приняты в Творческие школы.