09:10 / 07.08.2024 8.65k
Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 15-martdagi 140-sonli qarori bilan tasdiqlangan Umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risidagi Nizomga ko‘ra, umumta’lim muassasalarida o‘quv yili 2-sentyabrdan boshlanishi belgilangan.
Ammo Mehnat kodeksining 208-moddasiga muvofiq “1-sentyabr — O‘zbekiston Respublikasi mustaqillik kuni” 2024-yilda yakshanba — dam olish kunlariga to‘g‘ri kelishi munosabati bilan ushbu dam olish kuni mos ravishda 2024-yil 2-sentyabrga ko‘chirilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 22-dekabrdagi PF-213-son Farmoniga ko‘ra, 3-sentyabr, seshanba ham ish haftasining turidan qat’i nazar, barcha xodimlar uchun qo‘shimcha dam olish kuni etib belgilangan.
Shuningdek, 31-avgust, shanba ham olti kunlik ish haftasida ishlaydigan xodimlar uchun qo
‘shimcha dam olish kuni hisoblanadi.
Yani, Mustaqillik bayrami munosabati bilan ketma-ket 4 kun dam olish kuni bo‘ladi. Bunda:
• 31-avgust, shanba — 6 kunliklar uchun qo‘shimcha dam olish kuni, 5 kunliklar uchun odatiy dam olish kuni;
• 1-sentyabr, yakshanba — Mustaqillik bayrami;
• 2-sentyabr, dushanba — barcha uchun dam olish kuni (Mehnat kodeksining 208-moddasiga binoan bayram yakshanbaga to‘g‘ri kelsa, dam olish kuni dushanbaga ko‘chiriladi);

The new academic year will start on September 4
According to the Regulation "On General Secondary Education," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 140 of March 15, 2017, the academic year in general education institutions begins on September 2.
However, by the relevant decree of the President, due to the coincidence of "September 1 - Independence Day of the Republic of Uzbekistan" in 2024 with Sunday - weekends, this holiday was moved to September 2, 2024.
According to the decree, Tuesday, September 3, is also set as an additional day off for all employees, regardless of the type of working week.
Thus, Uzbeks will be resting for 3 consecutive days on the occasion of Independence Day. The 2024/2025 academic year will start on September 4.
Employees working in a six-day work week on Saturday, August 31, may leave work 1 hour ahead of schedule.
Because according to Article 187 of the Labor Code, on the eve of non-working holidays, the duration of daily work is reduced for all employees by at least 1 hour.
On September 2 of this year, festive events will be organized in educational institutions, the duration of which will be 45 minutes.
Instructions were given on organizing "First Call" and "Independence Lessons."
"Birinchi qo‘ng‘iroq" tadbirlarini 1- va 11-sinf o‘quvchilari ishtirokida o‘tkaziladi
There are no reasons preventing the start of the new academic year in general education schools on September 2 this year.