Alisher Qodirov buni o‘zining rasmiy telegram sahifasida yozib qoldirgan. U bu xabarni Andijondagi maktablarning birida og‘ir mehnatga jalb qilingan o‘qituvchilardan birining qo‘li singani haqidagi xabar e’lon qilingandan so‘ng yozib qoldirgan.
U 20 yil ishlab, malaka topmagan, yoki, qo‘lida diplomi bilan sohada adashib yurganini juda yaxshi biladigan, boshqa ish chiqquncha bog‘cha yoki maktabda kun sanab yurganlarning malakasini oshirish uchun pul sarf qilishda ma’no yo‘qligini aytgan.
Uning aytishicha, vazir Xilola Umarova Qonunchilik Palatasiga tasdiqlanib ketganidan buyon biron marta ham Parlamentga hisobot topshirishga kelmagan.
“Milliy tiklanish” partiyasi fraksiyasi an’anaviy tarzda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi faoliyatiga e’tibor qaratdi.
Tarbiya va ta’lim - islohotlarning eng ustuvor masalasi sifatida qabul qilinib, keragicha mablag‘ ajratilayotgan bo‘lsa-da, vazirlik yetarli ishlar qilmayapti deb hisoblaymiz, chunki bog‘cha va maktab o‘zgarmayapti.
Mas’ullar tarbiya va ta’limda natija ko‘rinishi uchun vaqt kerakligini aytishmoqda, bu to‘g‘ri, lekin vaqti kelib natija ko‘rinishi uchun bugun tizimli ishlar bo‘lishi kerak. Masalan, bog‘chada 126 ming tarbiyachining 48 ming nafari oliy ma’lumotga ega, xolos. Tarbiyani hal qiluvchi bosqichi kimlarning qo‘lida?
20 yil ishlab, malaka topmagan, yoki, qo‘lida diplomi bilan sohada adashib yurganini juda yaxshi biladigan, boshqa ish chiqquncha bog‘cha yoki maktabda kun sanab yurganlarni malakasini oshirish uchun pul sarf qilishda ma’no bormi?
Tarbiyachi ham, o‘qituvchi ham ish o‘rnini yo‘qotmaslik uchun o‘z ustida tinimsiz ishlashi, ish beruvchi oldida malakasini tasdiqlashi kerak. Bu xarajatlarni kamaytirish maoshlarni jozibali qilish uchun qo‘shimcha manba yaratadi, hamda tarbiyachi va o‘qituvchilarni raqobatbardosh qiladi, tarbiya va ta’lim sifatini oshiradi.
Balki deputatlar joylarda ko‘zi bilan ko‘rayotganlari xatodir? Vazirlik ajoyib ishlarni qilayotgandir? Buni xalq vakillariga kim izohlaydi?
Vazir Umarova Qonunchilik Palatasiga tasdiqlanib ketganidan keyin biron marta ham hisobotga kelmadi. Davlat rahbari aytganidek: Parlamentga munosabat xalqqa munosabatni ko‘rsatadi…
Tarbiya va ta’limda statistika bilan o‘zimizni aldamasligimiz kerak, bu kelajakka xiyonatdan boshqa narsa emas!”, - deydi Alisher Qodirov.
Eslatib o‘tamiz, kuni-kecha Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining axborotini eshitgani haqida ma’lum qilgandi.

Алишер Кадыров раскритиковал деятельность министра Хилолы Умаровой
Глава партии "Миллий тикланиш" Алишер Кадыров подверг критике деятельность Министерства дошкольного и школьного образования и заявил, что несмотря на то, что на образование выделяются необходимые средства, министерство не делает достаточной работы.
Алишер Кадыров написал об этом на своей официальной странице в Telegram. Он написал это сообщение после того, как в социальных сетях распространилась информация о том, что одна из учительниц, привлеченная к тяжелому труду, сломала руку в одной из школ Андижана.
Он сказал, что нет смысла тратить деньги на повышение квалификации тех, кто проработал 20 лет и не получил квалификации, или, с дипломом в руках, очень хорошо знает, что заблуждается в сфере, и считает дни в детском саду или школе, пока не выйдет другая работа.
По его словам, министр Хилола Умарова ни разу не побывала в парламенте с момента утверждения в Законодательной палате.
Фракция партии "Миллий тикланиш" традиционно уделяла внимание деятельности Министерства дошкольного и школьного образования.
Несмотря на то, что воспитание и образование рассматриваются как самый приоритетный вопрос реформ и выделяются необходимые средства, мы считаем, что министерство не делает достаточной работы, потому что не меняются детские сады и школы.
Ответственные лица говорят, что для проявления результатов в воспитании и образовании требуется время, это верно, но сегодня должна быть системная работа, чтобы результат проявился со временем. Например, из 126 тысяч воспитателей в детском саду только 48 тысяч имеют высшее образование. В чьих руках решающий этап воспитания?
Есть ли смысл тратить деньги на повышение квалификации тех, кто проработал 20 лет и не получил квалификации, или кто с дипломом в руках отлично знает, что ошибается в сфере, и считает дни в детском саду или школе, пока не выйдет другая работа?
И воспитатель, и учитель должны неустанно работать над собой, подтверждать свою квалификацию перед работодателем, чтобы не потерять рабочее место. Это снижение затрат создает дополнительный источник для привлечения зарплат, а также делает воспитателей и учителей конкурентоспособными, повышает качество воспитания и образования.
Может быть, ошибочно то, что депутаты на местах видят своими глазами? Министерство делает чудесные вещи? Кто объяснит это представителям народа?," - сказал Алишер Кадыров.
Министр Умарова ни разу не явилась на отчет после того, как была утверждена в Законодательной палате. Как сказал глава государства: отношение к парламенту показывает отношение к народу...
В воспитании и образовании мы не должны обманывать себя статистикой, это не что иное, как предательство будущего!