Prezident yangilangan A.Avloniy nomidagi malaka oshirish instituti bilan tanishdi
Majmua kapital ta’mirlanib, ikkita qo‘shimcha bino qurildi, barchasi zamonaviy jihozlandi. Tinglovchilar o‘rni ham, yo‘nalishlar ham ko‘paydi. Eng muhimi, malaka tizimi mazmunan boyidi.
Institut bundan 90 yil oldin, 1934-yilda ochilgan. Shunga bag‘ishlab, bu yerda muzey tashkil etilgan. Unda Abdulla Avloniy asos solgan maorif tizimi, o‘sha davrdagi darsliklar va sahna asarlari, umumiy ta’limning rivojlanish bosqichlari aks etgan. Sun’iy intellekt yordamida ma’rifatparvar jadidlar qiyofasi gavdalantirilgan. Shu yerda qariyb 88 ming kitob fondiga ega kutubxona ham bor. Bugun davlat rahbari ushbu muzey va kutubxonani ko‘zdan kechirdi.
Muassasada malaka oshirish va qayta tayyorlashning an’anaviy, muqobil hamda dual shakllari, shu jumladan sun’iy intellekt texnologiyalari asosida o‘qitish joriy etilgan. Situatsion o‘quv xonasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlardagi pedagogik mahorat markazlari bilan videoaloqa orqali ulangan.
Uzluksiz kasbiy ta’lim, menejerlik o‘quv kurslari, pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish va malaka toifasini berish, maktabgacha va maktab ta’limini boshqarish kabi dasturiy platformalar joriy etilgan. Bu hududlardagi direktor va o‘qituvchilarni yangi pedagogik texnologiya va uslublarga tezkor o‘qitish imkonini beradi.
Bugungi kunda maktab direktori nafaqat tajribali pedagog, balki yaxshi boshqaruvchi, ma’lum ma’noda strateg ham bo‘lishi kerak. Institut o‘quv dasturida bunga katta e’tibor qaratilib, direktorlar maktabi tashkil etilgan.
Inklyuziv ta’lim va psixolog xonalarida shu yo‘nalishda ishlaydigan defektolog va tarbiyachilar malakasi oshiriladi. Media studiyada videodarslar tasvirga olinadi. Shuningdek, institutda konferensiya zali, kompyuter va seminar xonalari, oshxona va sharoitlar bor.
Zamonaviy ta’lim talabidan kelib chiqib, institutda o‘qish soatlari ko‘paytirildi. O‘qituvchilarga munosib sharoit yaratish maqsadida yotoqxona zamonaviy ta’mirlanib, o‘rinlar soni oshirildi.
Prezident ushbu xonalarda bo‘lib, yangi qulaylik va imkoniyatlar bilan tanishdi.
“Bu institut kutib o‘tiruvchi emas, targ‘ibotchi, yetakchi bo‘lishi kerak. Hududlardagi o‘qituvchi va direktorlarni ko‘proq taklif etib, barcha maktablarda sifatni oshirish zarur. Yangi zamon kishisi, kelajagimiz bunyodkorlari maktabda tarbiyalanadi. Ta’limsiz kelajak yo‘q”, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu yerda dars beradigan o‘qituvchi va murabbiylarni xorijda o‘qitish, dunyodagi ilg‘or tajribalarni uyg‘unlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Joriy yilning o‘tgan davrida institutda 4 ming 300 nafarga yaqin ta’lim muassasalari rahbarlari malaka oshirdi. Shuningdek, 2 ming nafarga yaqin direktor va direktorlikka nomzodlar menejerlik kurslarida o‘qitildi. “Uzluksiz kasbiy ta’lim” platformasi orqali darslarda 113 ming nafardan ortiq pedagoglar qatnashdi.
Singapur xalqaro ta’lim tashkiloti tomonidan 100 nafar maktab direktori, 200 nafar matematika va tabiiy fanlar o‘qituvchisi qayta tayyorlandi. Institut tuzilmasida Xalqaro tadqiqotlar markazi ham ish boshladi.
Umuman, maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari rahbar, pedagog hamda mutaxassis kadrlarini qayta tayyorlash hamda malakasini oshirishning uzluksiz tizimi yo‘lga qo‘yiladi. 2025-yildan boshlab ular besh yilda bir marotaba ishdan ajralgan holda malaka oshiradi.
Bundan tashqari, umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida “Kasbiy rivojlanish soati” hamda “Kasbiy rivojlanish kuni” joriy etiladi. Prezident maktablarida to‘plangan ilg‘or tajribalar uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimi orqali umumiy o‘rta ta’lim muassasalariga keng tatbiq qilinadi.

Президент ознакомился с обновленным Институтом повышения квалификации имени А.Авлони
Как известно, Национальный институт педагогического мастерства имени Абдуллы Авлони, расположенный в Алмазарском районе города Ташкента, был реконструирован. Институт был реконструирован на основе совершенно новых, самых современных технологий.
Комплекс капитально отремонтирован, построены два дополнительных здания, все они оснащены современным оборудованием. Увеличились и количество слушателей, и направления. Самое главное, обогатилась система квалификации.
Институт был открыт 90 лет назад, в 1934 году. В связи с этим здесь создан музей. В нем отражены система образования, основанная Абдуллой Авлони, учебники и сценические произведения того времени, этапы развития общего образования. С помощью искусственного интеллекта воплощен образ просвещенных джадидов. Здесь же находится библиотека с фондом около 88 тысяч книг. Глава государства осмотрел этот музей и библиотеку.
В учреждении внедрены традиционные, альтернативные и дуальные формы повышения квалификации и переподготовки, в том числе обучение на основе технологий искусственного интеллекта. Ситуационная учебная комната по видеосвязи соединена с центрами педагогического мастерства Республики Каракалпакстан и областей. Внедрены такие программные платформы, как непрерывное профессиональное образование, курсы менеджерского обучения, аттестация педагогов и присвоение квалификационной категории, управление дошкольным и школьным образованием. Это позволит оперативно обучать директоров и преподавателей в регионах новым педагогическим технологиям и методам.
Сегодня директор школы должен быть не только опытным педагогом, но и хорошим управляющим, в определенном смысле стратегиком. В учебной программе института этому уделено большое внимание, создана директорская школа.
В кабинетах инклюзивного образования и психолога будет повышена квалификация дефектологов и воспитателей, работающих в этом направлении. В медиа-студии снимаются видеоуроки. В институте также есть конференц-зал, компьютерные и семинарские комнаты, столовая и условия.
Исходя из современных образовательных требований, количество часов обучения в институте увеличено. В целях создания достойных условий для учителей в общежитии проведен современный ремонт, увеличено количество мест.
Президент посетил эти помещения и ознакомился с новыми удобствами и возможностями.
"Этот институт должен быть не ждущим, а пропагандистом, лидером. Необходимо повысить качество во всех школах, пригласив больше учителей и директоров в регионах. В школе воспитываются люди нового времени, созидатели нашего будущего. Без образования нет будущего," - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по обучению преподавателей и наставников за рубежом, гармонизации передового мирового опыта.
За прошедший период текущего года в институте повысили квалификацию около 4300 руководителей образовательных учреждений. Также около 2 тысяч директоров и кандидатов в директора прошли обучение на курсах менеджмента. Через платформу "Непрерывное профессиональное образование" на занятиях приняли участие более 113 тысяч педагогов.
Сингапурская международная организация образования переподготовила 100 директоров школ, 200 учителей математики и естественных наук. В структуре института также начал работу Центр международных исследований.
В целом будет налажена непрерывная система переподготовки и повышения квалификации руководящих, педагогических и специализированных кадров дошкольных и школьных образовательных организаций. С 2025 года они будут повышать квалификацию один раз в пять лет с потерей работы.
Кроме того, в учреждениях общего среднего образования будут внедрены "Часы профессионального развития" и "День профессионального развития." Передовой опыт, накопленный в президентских школах, будет широко применяться в средних общеобразовательных учреждениях через систему непрерывного профессионального развития.