Bog'chalarda direktor o'rinbosari lavozimi joriy qilinadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Maktabgacha ta’lim sifati va samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni qabul qilindi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi xabar berdi.
Farmonga ko‘ra, 2025-yil 1-yanvardan boshlab maktabgacha ta’lim tashkilotlarining tarbiyachi-metodist lavozimi negizida amaldagi mehnatga haq to‘lash shartlarini saqlab qolgan holda maktabgacha ta’lim tashkilotining direktori o‘rinbosari lavozimi joriy etiladi.
Endilikda barcha tuman (shahar)larda kamida bittadan tayanch maktabgacha ta’lim tashkilotlari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi. Tayanch maktabgacha ta’lim tashkilotlari direktor o‘rinbosarlaridan malakali trenerlar guruhi shakllantirilib, trener sifatida faoliyat yuritayotgan direktor o‘rinbosarlariga lavozim maoshining 20 foizi miqdorida qo‘shimcha har oylik ustama haq to‘lanadi.
Shuningdek, mazkur farmon bilan quyidagilar joriy etilmoqda:
2026-2027-o‘quv yilidan boshlab:
- maktabga tayyorlov guruhlarini bitirgan bolalarga ularning rivojlanish xaritasi asosida bir yillik maktabga tayyorlovdan o‘tganlik haqida elektron sertifikat berish tartibi yo‘lga qo‘yiladi.
2025-yil 1-avgustga qadar:
- maktabgacha ta’limning davlat ta’lim dasturi xalqaro standartlar asosida takomillashtiriladi hamda maktabga tayyorlov guruhlari va boshlang‘ich ta’lim o‘quv dasturlari o‘zaro uzviyligi va muvofiqligi ta’minlanadi.
2025-yil 1-martdan boshlab:
- tajriba-sinov tariqasida respublikaning uzoq va chekka hududlarida joylashgan maktabgacha ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlari uchun mobil malaka oshirish xizmatlari (4 ta auditoriya ko‘rinishidagi avtobuslar negizida) joriy etiladi.
2025-yil 1-yanvardan boshlab:
- tajriba-sinov tariqasida har bir tuman (shahar)dagi bittadan umumiy turdagi davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlarida inklyuziv ta’lim guruhlari ochiladi.
- davlat oliy ta’lim tashkilotlarida maktabgacha ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha dual ta’lim shakli joriy etiladi;
- davlat oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlarini shakllantirishda maktabgacha ta’lim yo‘nalishining sirtqi va kechki ta’lim shakli bo‘yicha har yili kamida 200 ta maqsadli qabul kvotalari ajratiladi va ularga maktabgacha ta’lim yo‘nalishida kamida besh yil ish stajiga ega pedagog kadrlar tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt asosida qabul qilinadi.
2024-yil 1-oktyabrdan boshlab:
- jismoniy shaxs bir paytning o‘zida bir nechta oilaviy nodavlat maktabgacha ta’lim tashkilotida mehnat faoliyatini yuritayotgan bo‘lsa, ijtimoiy soliq summasi uning bitta (asosiy) ish joyi bo‘yicha to‘lash amaliyoti joriy etiladi;
- qamrov darajasi past bo‘lgan davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining bo‘sh turgan yer uchastkalarida davlat-xususiy sheriklik asosida nodavlat maktabgacha ta’lim tashkilotlari faoliyatini yo‘lga qo‘yishga ruxsat etiladi.
- Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan maktabgacha ta’lim tashkilotlari rahbar va pedagog kadrlari ham rag‘batlantiriladi;
- davlat oliy ta’lim muassasalariga ularning bo‘sh turgan yer uchastkalarida maktabgacha ta’lim tashkilotlari faoliyatini yo‘lga qo‘yishga ruxsat beriladi.

В детских садах будет введен штат заместителя директора
Принят Указ Президента Республики Узбекистан "О дополнительных мерах по дальнейшему повышению качества и эффективности дошкольного образования." Об этом сообщило Министерство дошкольного и школьного образования.
Согласно указу, с 1 января 2025 года на базе должности воспитателя-методиста дошкольных образовательных организаций вводится должность заместителя директора дошкольной образовательной организации с сохранением действующих условий оплаты труда.
Во всех районах (городах) будет налажена деятельность не менее одной базовой дошкольной образовательной организации.
В базовых дошкольных образовательных организациях формируется группа квалифицированных тренеров из числа заместителей директоров, а заместителям директоров, осуществляющим деятельность в качестве тренеров, выплачивается дополнительная ежемесячная надбавка в размере 20 процентов от должностного оклада.
Также настоящим указом вводятся:
Начиная с 2026-2027 учебного года:
- на основе карты развития детей, окончивших подготовительные группы к школе, будет налажен порядок выдачи электронного сертификата о прохождении годичной подготовки к школе.
До 1 августа 2025 года:
- государственная образовательная программа дошкольного образования будет усовершенствована на основе международных стандартов, а также обеспечена взаимная преемственность и согласованность подготовительных групп к школе и учебных программ начального образования.
начиная с 1 марта 2025 года:
- в качестве эксперимента будут внедрены мобильные службы повышения квалификации для педагогических кадров дошкольных образовательных организаций, расположенных в отдаленных и труднодоступных районах республики (на базе автобусов в виде аудиторий-4).
начиная с 1 января 2025 года:
- в порядке эксперимента в каждом районе (городе) открываются по одной инклюзивной образовательной группе в государственных дошкольных образовательных организациях общего типа.
- в государственных высших образовательных организациях внедряется дуальная форма обучения по направлению дошкольного образования;
- при формировании параметров государственного заказа по приему на учебу в государственные высшие образовательные учреждения ежегодно выделяется не менее 200 целевых квот приема по заочной и вечерней формам обучения по направлению дошкольного образования, на которые принимаются педагогические кадры со стажем работы в направлении дошкольного образования не менее пяти лет на основе дифференцированного платного контракта.
С 1 октября 2024 года:
- если физическое лицо одновременно осуществляет трудовую деятельность в нескольких семейных негосударственных дошкольных образовательных организациях, вводится практика уплаты суммы социального налога по одному (основному) месту его работы;
- разрешается налаживание деятельности негосударственных дошкольных образовательных организаций на основе государственно-частного партнерства на свободных земельных участках государственных учреждений общего среднего образования с низким уровнем охвата.
- Руководители и педагогические кадры дошкольных образовательных организаций также поощряются за счет средств Фонда министра дошкольного и школьного образования;
- государственным высшим образовательным учреждениям разрешается налаживание деятельности дошкольных образовательных организаций на их свободных земельных участках.