Pedagoglar maoshi hali ham pastligicha qolmoqda
Statistika agentligi 2024-yil yanvar-sentyabr holatiga ko‘ra eng ko‘p va kam maosh olayotgan soha vakillari haqidagi statistik ma’lumotlarni taqdim etdi. Unga ko‘ra, o‘zbekistonliklarning o‘rtacha oyligi 2024-yilning III choragiga kelib 5,1 mln so‘mni tashkil qilgan.
Bunda har doimgidek, eng quyi pog‘onalarni ta’lim sohasi vakillari egallagan bo‘lib, ularning o‘rtacha ish haqi 3 mln 484,7 ming so‘mni tashkil etgan. Bu yo‘nalishda ta’lim tizimi vakillari ancha vaqtdan buyon o‘z o‘rnini “hech kimga bermay” kelmoqda. Ya’ni, ularning maoshlarida deyarli o‘sish kuzatilmayapti.
Yuqoridagi statistik malumotlarga qaraganda, 2020/2024-yillar oraligida pedagoglar o‘rtacha ish haqi atigi 1 mln 545 ming somga oshgan bolib, bunda bank, sug‘urta, lizing va vositachilik faoliyati xodimlari ish haqini 8 mln 674 ming somgacha oshganligini ko‘rishimiz mumkin. Yani, hozirgi kunda eng yuqori maoshlar bank, sug‘urta, lizing va vositachilik faoliyatiga to‘g‘ri kelib, ularning o‘rtacha oylik ish haqi 14 mln 488,8 ming so‘mni tashkil etmoqda.
Ta’lim sohasining asosiy tarmoqlari bo‘yicha o‘rtacha oylik ish haqining eng yuqori ko‘rsatkichi oliy ta’limda (8 115,6 ming so‘m), eng past ko‘rsatkich esa maktabgacha ta’limda (1 874,5 ming so‘m) kuzatildi.
Ta’lim sohasi bo‘yicha o‘rtacha oylik ish haqining eng yuqori ko‘rsatkichi Toshkent shahrida (5768,2 ming so‘m), Namangan (3 464,9 ming so‘m) hamda Toshkent viloyatlarida (3 439,9 ming so‘m) kuzatildi. Yuqori o‘sish sur’ati Toshkent shahrida (116,3 %) va Samarqand viloyatida (115,8%) qayd etildi.
Iqtisodchi Otabek Bakirov O‘zbekiston o‘qituvchilari oyligini qo‘shni Qirg‘iziston bilan solishtirdi
Iqtisodchining tahlillariga ko‘ra, Qirg‘izistonda o‘qituvchilarning o‘rtacha oyligi 3 mln 955 ming so‘mdan ziyodni tashkil etadi (qirg‘iz somida 26 400 so‘m). Qiziq jihati, Qirg‘izistonda o‘qituvchilarning o‘rtacha maoshi qirg‘izistonliklarning o‘rtacha maoshi bilan bir xil. Ya’ni o‘qituvchilikni tanlagan qirg‘izistonliklar boshqa qirg‘izistonliklardan kambag‘al emas.
“O‘zbekistonda o‘qituvchilarning maoshi o‘zbekistonliklarning o‘rtacha maoshidan uchdan biriga kam. Jarangdor shiorlar va chaqiriqlarga qaramay, oxirgi yillarda o‘zbekistonlik o‘qituvchilar maoshi nisbiy kamayishda davom etmoqda.
O‘zbekiston o‘qituvchilarining maoshi qirg‘izistonlik o‘qituvchilar maoshidan sezilarli darajada kamligi qaror qabul qiluvchilarni o‘yga toldirishi kerak. Zero, O‘zbekistonda jon boshiga YAIM (2 700 dollar) Qirg‘izistonga (1 970 dollar) nisbatan 37% baland”, - deydi iqtisodchi Otabek Bakirov.
Ma’lumot uchun, O‘zbekistonda ayni vaqtda 6 mingga yaqin o‘qituvchilar 10 million so‘m maosh olishmoqda. Bu esa umumiy o‘qituvchilar kontingentining atigi 1 foizini tashkil qiladi.
Eslatib o‘tamiz, 2024-yil 1-oktyabrdan boshlab, byudjet tashkilotlarida ishlovchi maktabgacha, umumta’lim, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim muassasalari va tashkilotlari, “Muruvvat” internat uylari, bolalar va mehribonlik uylari, bolalar sanatoriyalarida ishlovchi pedagog xodimlarning ish haqi miqdori 15 foizga oshirildi. Umuman olganda, pedagoglar maoshi boshqa byudjet tashkiloti xodimlarining maoshiga nisbatan 5 foizga oshirildi.
Joriy yilda ta’limga ajratilayotgan mablag‘larni 20 foizga ko‘paytirish reja qilinmoqda
2024-yil 17-oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida joriy yilda iqtisodiyotda kutilayotgan natijalar va 2025-yil uchun mo‘ljallangan asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar muhokamasi yuzasidan o‘tkazilgan yig‘ilishda ijtimoiy davlat tamoyilidan kelib chiqib, ta’limga ajratilayotgan mablag‘larni 20 foizga ko‘paytirish ta’kidlangandi.
Ma’lumki, 2024-yilda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga 47 trln so‘mga yaqin mablag‘ ajratilgan. Bunda MMTV davlat byudjetidan mablag‘ ajratilishi bo‘yicha boshqa vazirlik va idoralar orasida ikkinchi o‘rinni egallagan. (Birinchi o‘rinda Iqitisodiyot va moliya vazirligi — 92 trln)
Maktab va maktabgacha ta’lim vazirligining joriy yilgi budjeti jami 46,6 trillion so‘m bo‘lib, uning 84,7 foizi yoki 36 trillion so‘mi (oyiga 3 trillion so‘m) ish haqi va unga tenglashtirilgan boshqa to‘lovlar hissasiga to‘g‘ri keladi.

Оклады педагогов все еще остаются низкими
Агентство статистики представило статистику наиболее высокооплачиваемых и наименее оплачиваемых работников отрасли по состоянию на январь-сентябрь 2024 года. Согласно данным, средняя зарплата узбекистанцев к III кварталу 2024 года составила 5,1 млн сумов.
При этом, как всегда, самые низкие позиции заняли представители сферы образования, средняя заработная плата которых составила 3 млн 484,7 тыс. сумов. В этом направлении представители системы образования уже давно "никому не отдают" свое место. То есть рост их зарплат практически не наблюдается.
Самые высокие зарплаты приходятся на банковскую, страховую, лизинговую и посредническую деятельность, среднемесячная заработная плата которых составила 14 млн 488,8 тыс. сумов.
По основным отраслям сферы образования самый высокий показатель среднемесячной заработной платы наблюдался в высшем образовании (8 115,6 тыс. сумов), а самый низкий - в дошкольном образовании (1 874,5 тыс. сумов).
Самый высокий показатель среднемесячной заработной платы в сфере образования отмечен в городе Ташкенте (5768,2 тыс. сумов), Наманганской (3 464,9 тыс. сумов) и Ташкентской областях (3 439,9 тыс. сумов). Высокие темпы роста отмечены в городе Ташкенте (116,3%) и Самаркандской области (115,8%).
Экономист Отабек Бакиров сравнил зарплату учителей Узбекистана с соседним Кыргызстаном
Согласно анализу экономиста, средняя заработная плата учителей в Кыргызстане составляет более 3 955 тыс. сумов (26 400 сумов в киргизских сомах). Интересно, что средняя заработная плата учителей в Кыргызстане такая же, как и у кыргызстанцев. То есть кыргызстанцы, выбравшие профессию учителя, не беднее других кыргызстанцев.
"Зарплата учителей в Узбекистане на треть ниже средней зарплаты узбекистанцев. Несмотря на громкие лозунги и призывы, в последние годы заработная плата учителей Узбекистана продолжает относительно снижаться.
Тот факт, что заработная плата учителей Узбекистана значительно ниже, чем у учителей из Кыргызстана, должен заставить задуматься тех, кто принимает решения. Ведь ВВП на душу населения в Узбекистане (2 700 долларов) на 37% выше, чем в Кыргызстане (1 970 долларов) " - говорит экономист Отабек Бакиров.
Для информации, в Узбекистане в настоящее время около 6 тысяч учителей получают зарплату в размере 10 миллионов сумов. Это составляет всего 1% от общего контингента учителей.
Напомним, с 1 октября 2024 года размер заработной платы педагогических работников дошкольных, общеобразовательных, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных учреждений и организаций, работающих в бюджетных организациях, домах-интернатах "Мурувват," детских и детских домах милосердия, детских санаториях увеличен на 15 процентов. В целом заработная плата педагогов увеличена на 5% по сравнению с заработной платой работников других бюджетных организаций.