Pedagoglar maoshi hali ham pastligicha qolmoqda
Statistika agentligi 2024-yil yanvar-sentyabr holatiga ko‘ra eng ko‘p va kam maosh olayotgan soha vakillari haqidagi statistik ma’lumotlarni taqdim etdi. Unga ko‘ra, o‘zbekistonliklarning o‘rtacha oyligi 2024-yilning III choragiga kelib 5,1 mln so‘mni tashkil qilgan.
Bunda har doimgidek, eng quyi pog‘onalarni ta’lim sohasi vakillari egallagan bo‘lib, ularning o‘rtacha ish haqi 3 mln 484,7 ming so‘mni tashkil etgan. Bu yo‘nalishda ta’lim tizimi vakillari ancha vaqtdan buyon o‘z o‘rnini “hech kimga bermay” kelmoqda. Ya’ni, ularning maoshlarida deyarli o‘sish kuzatilmayapti.
Yuqoridagi statistik malumotlarga qaraganda, 2020/2024-yillar oraligida pedagoglar o‘rtacha ish haqi atigi 1 mln 545 ming somga oshgan bolib, bunda bank, sug‘urta, lizing va vositachilik faoliyati xodimlari ish haqini 8 mln 674 ming somgacha oshganligini ko‘rishimiz mumkin. Yani, hozirgi kunda eng yuqori maoshlar bank, sug‘urta, lizing va vositachilik faoliyatiga to‘g‘ri kelib, ularning o‘rtacha oylik ish haqi 14 mln 488,8 ming so‘mni tashkil etmoqda.
Ta’lim sohasining asosiy tarmoqlari bo‘yicha o‘rtacha oylik ish haqining eng yuqori ko‘rsatkichi oliy ta’limda (8 115,6 ming so‘m), eng past ko‘rsatkich esa maktabgacha ta’limda (1 874,5 ming so‘m) kuzatildi.
Ta’lim sohasi bo‘yicha o‘rtacha oylik ish haqining eng yuqori ko‘rsatkichi Toshkent shahrida (5768,2 ming so‘m), Namangan (3 464,9 ming so‘m) hamda Toshkent viloyatlarida (3 439,9 ming so‘m) kuzatildi. Yuqori o‘sish sur’ati Toshkent shahrida (116,3 %) va Samarqand viloyatida (115,8%) qayd etildi.
Iqtisodchi Otabek Bakirov O‘zbekiston o‘qituvchilari oyligini qo‘shni Qirg‘iziston bilan solishtirdi
Iqtisodchining tahlillariga ko‘ra, Qirg‘izistonda o‘qituvchilarning o‘rtacha oyligi 3 mln 955 ming so‘mdan ziyodni tashkil etadi (qirg‘iz somida 26 400 so‘m). Qiziq jihati, Qirg‘izistonda o‘qituvchilarning o‘rtacha maoshi qirg‘izistonliklarning o‘rtacha maoshi bilan bir xil. Ya’ni o‘qituvchilikni tanlagan qirg‘izistonliklar boshqa qirg‘izistonliklardan kambag‘al emas.
“O‘zbekistonda o‘qituvchilarning maoshi o‘zbekistonliklarning o‘rtacha maoshidan uchdan biriga kam. Jarangdor shiorlar va chaqiriqlarga qaramay, oxirgi yillarda o‘zbekistonlik o‘qituvchilar maoshi nisbiy kamayishda davom etmoqda.
O‘zbekiston o‘qituvchilarining maoshi qirg‘izistonlik o‘qituvchilar maoshidan sezilarli darajada kamligi qaror qabul qiluvchilarni o‘yga toldirishi kerak. Zero, O‘zbekistonda jon boshiga YAIM (2 700 dollar) Qirg‘izistonga (1 970 dollar) nisbatan 37% baland”, - deydi iqtisodchi Otabek Bakirov.
Ma’lumot uchun, O‘zbekistonda ayni vaqtda 6 mingga yaqin o‘qituvchilar 10 million so‘m maosh olishmoqda. Bu esa umumiy o‘qituvchilar kontingentining atigi 1 foizini tashkil qiladi.
Eslatib o‘tamiz, 2024-yil 1-oktyabrdan boshlab, byudjet tashkilotlarida ishlovchi maktabgacha, umumta’lim, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim muassasalari va tashkilotlari, “Muruvvat” internat uylari, bolalar va mehribonlik uylari, bolalar sanatoriyalarida ishlovchi pedagog xodimlarning ish haqi miqdori 15 foizga oshirildi. Umuman olganda, pedagoglar maoshi boshqa byudjet tashkiloti xodimlarining maoshiga nisbatan 5 foizga oshirildi.
Joriy yilda ta’limga ajratilayotgan mablag‘larni 20 foizga ko‘paytirish reja qilinmoqda
2024-yil 17-oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida joriy yilda iqtisodiyotda kutilayotgan natijalar va 2025-yil uchun mo‘ljallangan asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar muhokamasi yuzasidan o‘tkazilgan yig‘ilishda ijtimoiy davlat tamoyilidan kelib chiqib, ta’limga ajratilayotgan mablag‘larni 20 foizga ko‘paytirish ta’kidlangandi.
Ma’lumki, 2024-yilda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga 47 trln so‘mga yaqin mablag‘ ajratilgan. Bunda MMTV davlat byudjetidan mablag‘ ajratilishi bo‘yicha boshqa vazirlik va idoralar orasida ikkinchi o‘rinni egallagan. (Birinchi o‘rinda Iqitisodiyot va moliya vazirligi — 92 trln)
Maktab va maktabgacha ta’lim vazirligining joriy yilgi budjeti jami 46,6 trillion so‘m bo‘lib, uning 84,7 foizi yoki 36 trillion so‘mi (oyiga 3 trillion so‘m) ish haqi va unga tenglashtirilgan boshqa to‘lovlar hissasiga to‘g‘ri keladi.

Teachers' salaries still remain low
The Statistics Agency provided statistics on the most and least-paid representatives of the industry as of January-September 2024. According to him, the average salary of Uzbeks by the third quarter of 2024 amounted to 5.1 million soums.
In this case, as always, representatives of the education sector occupied the lowest positions, with an average salary of 3,484.7 thousand soums. In this direction, representatives of the education system have been "giving their place to no one" for a long time. That is, there was almost no increase in their salaries.
The highest salaries were paid for banking, insurance, leasing and brokerage activities, with an average monthly salary of 14 million 488.8 thousand soums.
According to the main sectors of the education sector, the highest average monthly salary was observed in higher education (8 115.6 thousand soums), and the lowest in preschool education (1 874.5 thousand soums).
The highest average monthly salary in the field of education was observed in the city of Tashkent (5768.2 thousand soums), Namangan (3 464.9 thousand soums) and Tashkent (3 439.9 thousand soums) regions. The highest growth rates were recorded in the city of Tashkent (116.3%) and Samarkand region (115.8%).
Economist Otabek Bakirov compared the salaries of teachers in Uzbekistan with neighboring Kyrgyzstan
According to the economist's analysis, the average salary of teachers in Kyrgyzstan is more than 3,955,000 soums (26,400 soums in Kyrgyz som). Interestingly, the average salary of teachers in Kyrgyzstan is the same as the average salary of Kyrgyz people. That is, Kyrgyz people who choose to become teachers are not poorer than other Kyrgyz people.
"The salaries of teachers in Uzbekistan are one-third lower than the average salary of Uzbeks. Despite loud slogans and calls, the salaries of Uzbek teachers continue to decrease relatively in recent years.
The fact that the salaries of Uzbek teachers are significantly lower than those of Kyrgyz teachers should make decision-makers think. After all, GDP per capita in Uzbekistan ($2,700) is 37% higher than in Kyrgyzstan ($1,970)," economist Otabek Bakirov said.
For information, about 6,000 teachers in Uzbekistan are currently receiving a salary of 10 million soums. This is only 1 percent of the total teaching staff.
It should be recalled that from October 1, 2024, the salary of teachers working in preschool, general education, secondary specialized, professional and extracurricular educational institutions and organizations working in budgetary organizations, "Muruvvat" boarding houses, children's and orphanages, children's sanatoriums was increased by 15%. In general, the salaries of teachers were increased by 5% compared to the salaries of employees of other budget organizations.