O‘qituvchi cho‘ntagidagi pullar hisobiga kun ko‘rayotgan “gazeta va jurnallar” faoliyati taftish qilinishi kerak
10:13 / 01.11.2024 2.53k
Bugungi kunda ta’lim sohasida ishlayotgan ko‘plab pedagoglar hali ham majburiy obuna tufayli o‘zlarining ish haqlaridan ma’lum bir qismini shunday “yirtqich” gazeta va jurnallar uchun sarflashga majbur bo‘lmoqda.
Vaholanki, Pedagogning maqomi to‘g‘risidagi Qonunda ularning huquqlari kafolatlandi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 14-avgustdagi PQ-3907-sonli qaroriga muvofiq xalq ta’limi xodimlarini bosma nashrlarga majburan obuna bo‘lishini tashkil etish taqiqlandi. Ammo ayrim “nashrlar” qonun va qonunchilikni ochiqdan-ochiq buzishda davom etayotgan ko‘rinadi.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalayotgan xabarlarga ko‘ra, majburiy obunalar mavsumi ayni vaqtda yana avj ola boshlagan. Misol uchun, “Revizor” telegram kanalida e’lon qilingan postda yozilishicha, Navoiy viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi tomonidan “Ma’naviy hayot” kabi nashrlar obunasi uchun qariyb 400 mln so‘m sarflangan.
“Ma’naviy hayot” jurnali Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markaziga tegishli nashr hisoblanadi. O‘tgan yili esa aynan o‘sha “Ma’naviy hayot” jurnali tahririyati 276 mln so‘mga “Chevrolet Tracker 2” avtomobilini xarid qilgan.
Aslida, bunday nashrlarni O‘zbekistonda minglab topishimiz mumkin. Hattoki, joriy yilda majburiy obunani ochiqdan-ochiq targ‘ib qilish holatiga ham guvoh bo‘lgandik.
Albatta, o‘z ustida tinimsiz ishlaydigan gazeta va jurnallar sodiq obunachilarga ega. Lekin guruch kurmaksiz bo‘lmaydi deganlaridek, budjet xodimlariga “o‘ligini” tashlab olgan gazeta va jurnallar ham yo‘q emas.
Afsuski, bu kabi “yirtqich” gazeta va jurnallardan qiziqroq ma’lumot topish ham amrimahol. Ular obunachilarni qiziqtira olmagach, eng oson yo‘lini – mahalliy hokimlik etagiga osilishni yoki boshqa noqonuniy yollarni tanlamoqda va pedagoglarni majburiy obunaga undamoqda.
Majburiy obunaga aloqador bo‘lgan gazeta va jurnallar faoliyati darhol taftish qilinishi kerak
Bu kabi noqonuniy ishlarning oldini olish maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika Kengashi o‘zaro hamkorlikda majburiy obunaga aloqador bo‘lgan gazeta va jurnallar faoliyatini taftish qilib, aybdorlarga nisbatan qonuniy choralar ko‘rishi lozim. Bu borada xalqtaliminfo.uz tahririyati ham hamkorlikka tayyor.
Majburiy obuna siyosatini targ‘ib qilayotgan tahririyatlar faoliyatini taftish qilish uchun quyidagi ishlarni amalga oshirish lozim deb hisoblaymiz:
Shikoyat va murojaatlarni yig‘ish
O‘qituvchilar, maktab ma’muriyati va boshqa ta’lim sohasi vakillaridan majburiy obuna to‘g‘risida kelgan shikoyatlarni yig‘ish, jamoatchilik fikrini o‘rganish maqsadida o‘qituvchilardan anonim so‘rovnomalar o‘tkazish orqali majburiy obunaga aloqador bo‘lgan tahririyatlarni aniqlash.
Tahririyatlar bilan tuzilgan shartnomalarni o‘rganish
Moliyaviy tekshiruvlar o‘tkazish, tahririyatlarning o‘qituvchilar va maktablar bilan tuzilgan obuna shartnomalarini tahlil qilish, obuna daromadlarining shaffofligini tekshirish hamda tahririyatning moliyaviy hisobotlari, mablag‘ manbalari va xarajatlarining ochiqligini taftish qilish.
Tahririyatlarga qarshi qat’iy choralar ko‘rish
Taftish natijalarini ommaviy axborot vositalarida yoritish, qonunbuzarliklar aniqlangan taqdirda, tahririyatlarni ogohlantirish, qo‘pol qonunbuzilishlariga yo‘l qo‘yilgan taqdirda tahririyat faoliyatini to‘xtatish bo‘yicha tegishli tashkilotlarga so‘rovlar yuborish.
O‘ylaymizki, berilgan takliflardan kelib chiqib, tegishli vazirlik va idoralar zarur choralarni ko‘radi. Biz esa bu mavzuga tez orada yana qaytamiz.

Необходимо провести ревизию деятельности "газет и журналов," которые зарабатывают на жизнь за счет денег, находящихся в кармане учителя
10:13 / 01.11.2024 2.53k
Сегодня многие педагоги, работающие в сфере образования, по-прежнему вынуждены тратить определенную часть своей заработной платы на такие "хищные" газеты и журналы из-за обязательной подписки.
Хотя в Законе о статусе педагога гарантированы их права, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 14 августа 2018 года No ПП-3907 запрещена организация обязательной подписки работников народного образования на печатные издания. Однако некоторые "издания" продолжают, по-видимому, открыто нарушать закон и законодательство.
Согласно сообщениям, распространяющимся в социальных сетях, сезон обязательных подписок вновь начал бушевать. Например, в сообщении, опубликованном в Telegram-канале "Ревизор," говорится, что Управление дошкольного и школьного образования Навоийской области потратило около 400 млн сумов на подписку на такие издания, как "Маънавий хаёт."
В прошлом году редакция того же журнала "Маънавий хаёт" приобрела автомобиль Chevrolet Tracker 2 за 276 млн сумов.
На самом деле таких изданий в Узбекистане можно найти тысячи. В этом году мы даже стали свидетелями открытого продвижения обязательной подписки.
Конечно, газеты и журналы, которые постоянно работают над собой, имеют лояльных подписчиков. Но, как говорят, рис не может быть без кукурузы, есть и газеты и журналы, которые "убивают" бюджетных работников.
К сожалению, вряд ли можно найти более интересную информацию, чем такие "хищные газеты и журналы." Когда им не удается заинтересовать подписчиков, они выбирают самый простой путь - повеситься на подол местного хокимията и призывают педагогов к обязательной подписке.
Деятельность газет и журналов, связанных с обязательной подпиской, подлежит немедленной ревизии.
В целях предотвращения подобных незаконных действий Министерству дошкольного и школьного образования, Агентству по противодействию коррупции, Республиканскому совету профсоюза работников образования и науки Узбекистана совместно следует проверить деятельность газет и журналов, связанных с обязательной подпиской, и принять законные меры в отношении виновных. В этом плане редакция xalqtaliminfo.uz также готова к сотрудничеству.
Для проведения ревизии деятельности редакций, пропагандирующих политику обязательной подписки, считаем необходимым провести следующую работу:
Сбор жалоб и обращений
Сбор жалоб учителей, администрации школы и представителей других сфер образования на обязательную подписку, выявление редакций, связанных с обязательной подпиской, путем проведения анонимных опросов учителей с целью изучения общественного мнения.
Изучение договоров с редакциями
Проведение финансовых проверок, анализ подписки редакций с учителями и школами, проверка прозрачности доходов от подписки и ревизия финансовой отчетности редакции, открытости источников средств и расходов.
Принятие жестких мер против редакций
Освещение результатов ревизии в средствах массовой информации, предупреждение редакций в случае выявления нарушений, направление запросов в соответствующие организации о прекращении редакционной деятельности в случае грубых нарушений.
Считаем, что соответствующие министерства и ведомства примут необходимые меры исходя из выдвинутых предложений. А мы скоро вернемся к этой теме.