Bir nafar o‘quvchi uchun yiliga qancha mablag‘ ajratilmoqda?
Ushbu maqolada davlat budjetidan bir nafar o‘quvchi uchun ajratilayotgan yillik xarajatlar, davlat va xususiy maktablar o‘rtasidagi farqlar, xususiy maktablarning o‘rtacha yillik xarajatlari, shuningdek Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablar uchun yaratilayotgan alohida sharoitlar hamda davlat ta’lim tizimida karrasiga ortib borayotgan tengsizlik masalalari tahlil qilinadi.
Davlat budjetidan bir nafar o‘quvchi uchun qancha mablag‘ ajratilishi ta’lim tizimining turli jihatlariga bog‘liq, jumladan, mamlakatning iqtisodiy holati, ta’lim sifatini oshirishga qaratilgan strategiyalar va resurslarning yetarlicha mavjudligi.
O‘quvchi uchun ajratiladigan mablag‘lar odatda, ta’lim xarajatlari, jumladan, o‘qituvchilar maoshi, o‘quv materiallari, infrastrukturani saqlash va o‘quv jarayonini rivojlantirish uchun zarur bo‘lgan boshqa xarajatlarni o‘z ichiga oladi.
Masalan, O‘zbekistonda davlat ta’lim xarajatlarini hisoblashda o‘quvchining bir yillik ta’lim olish xarajatlari, asosan o‘qituvchilarning malakasini oshirish, o‘quvchilarni darsliklar va o‘quv qurollari bilan ta’minlash, ish haqi va unga tenglashtirilgan boshqa to‘lovlar, maktablarni toza ichimlik suvi va zamonaviy sanitariya-gigiyena infratuzilmalar bilan to‘liq ta’minlash, yangi o‘quvchi o‘rinlarini yaratish uchun ajratilayotgan mablag‘lar ko‘rib chiqiladi.
O‘zbekiston Respublikasining “2025-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida”gi Qonuni loyihasi hamda Budjetnomada 2025-yilda umumiy o‘rta ta’lim xarajatlari 54 trln so‘mni yoki 2024-yilgi kutilayotgan ijroga nisbatan 22,9 foizga oshgan holda Davlat budjeti jami xarajatlarining 15,7 foizini tashkil etishi prognoz qilingan. Ushbu xarajatlar asosan 10 mingdan ortiq umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlaridagi 6 mln 772 ming 6 nafarga (o‘tgan o‘quv yilidan 207 ming bolaga ko‘p) yaqin o‘quvchilarga sifatli ta’lim berish uchun yo‘naltiriladi.
Ushbu summalardan kelib chiqib, bir nafar o‘quvchining bir yillik xarajatlari hisoblanganda, davlat budjetidan har bir o‘quvchiga 2025-yilda qariyb 8 mln (7,974,400) so‘m mablag‘ ajratilayotganini ko‘rishimiz mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, davlat maktablariga har bir o‘quvchi uchun ajratiladigan mablag‘ yil sayin oshib bormoqda. Bunda bir nafar o‘quvchining bir yillik xarajatlari 2022-yilda 5,300,000, 2023-yilda 6,300,000, 2024-yilda esa 6,900,000 so‘mni tashkil etgan. 2025-yilga kelib, ushbu summani qariyb 8 mln so‘mga oshirish prognoz qilinmoqda.
Xususiy maktablarning o‘rtacha bir oylik to‘lovi davlat maktablari uchun bir yilga ajratilmoqda
Hozirgi kunda xususiy maktablarning bir nafar o‘quvchisi uchun o‘rtacha oylik to‘lov 5 mln (5,292,903) so‘m bo‘lib, yillik to‘lov esa qariyb 50 mln (47,636,127) so‘mni tashkil etmoqda. (Bu yerda davlat budjetidan ajratilgan mablag‘lar emas, balki xususiy sektor tomonidan sifatli ta'limga ajratilgan yillik xarajatlar haqida so‘z bormoqda. Bu xarajatlarga xususiy sektorning daromadlari ham kiradi)
Bundan shunday xulosa kelib chiqadiki, davlat maktabi o‘quvchilari uchun ajratilayotgan mablaglar xususiy maktablarning o‘rtacha bir oylik (1 oy 15 kun) to‘loviga to‘g‘ri kelmoqda. Bu haqda Maktabgacha va maktab talimi vazirining sobiq birinchi orinbosari Usmon Sharifxoʻjayev 2023-yil 18-dekabr kuni bergan intervyusida ham alohida takidlab otgan.
Quyida Toshkent shahridagi turli toifadagi 10 ta xususiy maktabning oylik va yillik to‘lovlari ro‘yxati keltirilgan:
Albatta, yuqoridagi narxlar qat’iy belgilanmagan va u maktabning o‘ziga xos sharoitlari hamda taqdim etilayotgan xizmatlar turiga qarab o‘zgarib turadi. Masalan, ba’zi xususiy maktablarda ta’lim narxi yuqoriroq bo‘lishi ham mumkin, chunki ular qo‘shimcha xizmatlar (masalan, chet tillarni chuqurlashtirib o‘qitish, maxsus dasturlar, sport yoki san’at mashg‘ulotlari) yoki yaxshiroq imkoniyatlar taqdim etishadi.
Shu sababli, sifatli ta’lim narxi maktablar turiga qarab sezilarli darajada farq qilishi mumkin. Masalan, “Canadian International School” maktabining bir oylik to‘lovi 18 mln, yiliga 162 mln so‘mni tashkil etadi.
Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktab o‘quvchilari uchun yiliga qancha mablag‘ sarf qilinmoqda?
Hozirgi kunda O‘zbekistonda 14 ta Prezident maktabi, 9 ta ijod va 182 ta ixtisoslashtirilgan maktablar faoliyat yuritadi. Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi rasmiy saytidagi ma’lumotlarga tayanib aytadigan bo‘lsak, hozirda Prezident maktablarida 2 ming 352 nafar, ijod maktablarida 1 ming 849 nafar, ixtisoslashtirilgan maktablarda esa 67 ming 454 nafar, jami Agentlik tizimida 71 ming 655 nafar o‘quvchilar tahsil olmoqda.
Xususiy maktablardan farq qilmaydigan bunday ta’lim muassasalariga davlat budjetidan yiliga juda katta miqdorda mablag‘ ajratib kelinadi. Ammo “2025-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida”gi Qonuni loyihasi hamda Budjetnomada Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligiga aynan qancha mablag‘ ajratilishi ochiqlanmagan. Sababi, hozirda Agentlik Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tasarrufida.
Shu sababli, Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarida tahsil oluvchi bir nafar o‘quvchining bir yillik xarajatlarini aniq hisoblash biroz qiyinchilik tug‘diradi. Bu maktablarning har biri turli yo‘nalishlarda moliyalashtirilgani sababli, xarajatlarni to‘liq va ishonchli tarzda ochiq manbalardan yig‘ib tahlil qilish mushkul. Bunday hisob-kitoblar uchun aniq moliyaviy ma’lumotlar yoki davlat mablag‘lari taqsimoti bo‘yicha hisobotlar zarur. Shu yo‘l orqali har bir o‘quvchiga to‘g‘ri keladigan umumiy xarajatlar miqdorini aniqlanish mumkin.
Lekin Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarga ajratiladigan mablag‘larni Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga ajratilgan boshqa xarajatlar bilan solishtirish orqali bu ta’lim muassasalariga sarflanayotgan mablag‘larning o‘ziga xos jihatlarini tahlil qilish mumkin.
Masalan, 2022-yilda sobiq Prezident ta’lim muassasalari agentligiga 622 mlrd 335 mln som mablag‘ ajratilgan bo‘lib, bu 2022-yilda tizimida 10 mingdan ortiq ta’lim muassasasi, 6 mln nafardan ortiq o‘quvchisi mavjud bo‘lgan Xalq ta’limi vazirligining rivojlantirish dasturlari, obyektlarni loyihalashtirish, qurish (rekonstruksiya qilish) va jihozlash uchun kapital qo‘yilmalari, xalq ta’limi sohasidagi islohotlarga ko‘maklashish jamg‘armasi uchun ajratiladigan jami mablag‘lar hissasiga to‘g‘ri keladi.
2023-yil 1-yanvardan Prezident ta’lim muassasalari agentligi Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi shaklida qayta tashkil etilib, uning tashkiliy bo‘ysunuvi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga o‘tkazildi. “2023-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida”gi Qonuni loyihasida Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi (sobiq Prezident ta’lim muassasalari agentligi)ga obyektlarni loyihalashtirish, qurish (rekonstruksiya qilish) va jihozlash uchun 300 mlrd so‘m mablag‘ ajratilgan. Bu vaqtda esa Agentlik tasarrufida jami 192 ta ta’lim muassasasi mavjud edi.
Solishtirish uchun aytadigan bo‘lsak, 2023-yilda tasarrufida 10 ming 322 ta ta’lim muassasasi mavjud bo‘lgan Xalq ta’limi vazirligiga ham obyektlarni loyihalashtirish, qurish (rekonstruksiya qilish) va jihozlash uchun jami 300 mlrd so‘m mablag‘ ajratilgan.
Umumiy xulosa sifatida aytganda, davlat maktablari uchun ajratilayotgan mablag‘lar xususiy maktablardagi mablag‘larga qaraganda ancha past. Xususan, bir davlat hududida tahsil olayotgan o‘quvchilar uchun yillik xarajatlar xususiy maktabning o‘rtacha bir oylik to‘loviga tengligi O‘zbekistonda ta’lim sifatidagi farqlarning karrasiga ortib borayotganligini anglatadi.
Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarga ajratilgan mablag‘larning o‘ta yuqoriligi esa nafaqat xususiy va davlat ta’lim muassasalari o‘rtasida, balki davlat ta’lim tizimida ham tengsizlikning ortib borayotganini ko‘rishimiz mumkin.
Bu esa O‘zbekistonda har bir o‘quvchi sifatli ta’lim olish imkoniyatlarini cheklashi tabiiy hol. Buning natijasida, iqtisodiy jihatdan nochor oilalarda yashovchi bolalar sifatli ta’limdan mosuvo bo‘lishi mumkin. Chunki, Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarda tahsil olish uchun bolalar ma’lum bir mablag‘lar evaziga alohida qo‘shimcha darslarda, repetitorlarda tahsil olib kelayotgani hech kimga sir emas.
Shu sababli, hukumat tabaqalashgan ta
lim tizimidan voz kechib, Ozbekiston hududida barcha bolalarga bir xil sifatli talim berilishini taminlash uchun zarur choralarni korishi lozim. Sifatli talim va yaxshi sharoitlar faqatgina kam sonli oquvchilar uchun emas, balki har bir oquvchi uchun umumiy va ochiq bolishi zarur.

Сколько средств выделяется на одного ученика в год?
В этой статье анализируются годовые расходы, выделяемые из государственного бюджета на одного учащегося, различия между государственными и частными школами, среднегодовые расходы частных школ, а также особые условия, создаваемые для Президентских, творческих и специализированных школ, а также вопросы неравенства в системе государственного образования.
Количество средств, выделяемых государством на одного учащегося, зависит от различных аспектов системы образования, в том числе от экономического положения страны, наличия достаточных стратегий и ресурсов, направленных на повышение качества образования.
Средства, выделяемые учащимся, обычно включают в себя расходы на образование, включая заработную плату преподавателей, учебные материалы, содержание инфраструктуры и другие расходы, необходимые для развития учебного процесса.
Например, при расчете государственных расходов на образование в Узбекистане рассматриваются расходы на обучение учащегося в течение одного года, в основном на повышение квалификации учителей, обеспечение учащихся учебниками и учебными принадлежностями, заработная плата и другие приравненные к ней платежи, полное обеспечение школ чистой питьевой водой и современной санитарно-гигиенической инфраструктурой, а также средства, выделяемые на создание новых ученических мест.
Прогнозируется, что в 2025 году общие расходы на среднее образование составят 54 трлн сумов, или 15,7% от общих расходов Государственного бюджета, увеличившись на 22,9% по сравнению с ожидаемым исполнением в 2024 году. Эти расходы будут направлены в основном на качественное обучение около 6 миллионов 772 тысяч 6 учащихся более чем в 10 тысячах общеобразовательных учреждений (более чем на 207 тысяч детей по сравнению с прошлым учебным годом).
Исходя из этих сумм, если рассчитать годовые расходы одного ученика, то можно увидеть, что из государственного бюджета на каждого ученика ежегодно выделяется около 8 млн (7,974,400) сумов.
Согласно информации, предоставленной Министерством экономики и финансов Республики Узбекистан, с каждым годом увеличиваются средства, выделяемые на каждого учащегося в государственные школы. При этом годовые расходы одного ученика в 2022 году составили 5,300,000, в 2023 году - 6,300,000, а в 2024 году - 6,900,000 сумов. К 2025 году прогнозируется увеличение этой суммы почти на 8 млн сумов.
Среднемесячная плата частных школ выделяется государственным школам на один год
В настоящее время среднемесячная плата за одного ученика частных школ составляет 5 млн (5,292,903) сумов, а годовая - около 50 млн (47,636,127) сумов.
Из этого следует, что сумма, выделяемая для учащихся государственных школ, соответствует среднемесячной (1 месяц 15 дней) оплате частных школ.
Конечно, вышеуказанные цены не являются фиксированными и варьируются в зависимости от конкретных условий школы и вида предоставляемых услуг. Например, в некоторых частных школах стоимость обучения может быть выше, поскольку они предоставляют дополнительные услуги (например, углубленное обучение иностранным языкам, специальные программы, занятия спортом или искусством) или лучшие возможности.
Поэтому стоимость качественного образования может существенно варьироваться в зависимости от школы. Например, ежемесячная плата международной частной школы "Canadian International School" составляет 18 млн сумов, а годовая - 162 млн сумов.
Сколько государство тратит в год на президентские, творческие и специализированные школы?
В настоящее время в Узбекистане действуют 14 Президентских школ, 9 творческих и 182 специализированные школы. Если опираться на данные на официальном сайте Агентства специализированных образовательных учреждений, то в настоящее время в Президентских школах обучаются 2 352 человека, в творческих школах - 1 849 человек, в специализированных школах - 67 454 человека, всего в системе Агентства обучается 71 655 человек.
Такие образовательные учреждения, не отличающиеся от частных школ, ежегодно получают огромные средства из государственного бюджета. Однако проект Закона "О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2025 год" и Бюджетное послание не раскрывают, сколько именно средств будет выделено Агентству специализированных образовательных учреждений. Причина в том, что Агентство находится в ведении Министерства дошкольного и школьного образования.
Поэтому точный подсчет годовых расходов одного ученика, обучающегося в Президентских, творческих и специализированных школах, представляет определенные трудности. Поскольку каждая из этих школ финансируется по разным направлениям, сложно полностью и достоверно собрать и проанализировать расходы из открытых источников. Для таких расчетов необходимы точные финансовые данные или отчеты о распределении государственных средств. Таким образом, можно определить общую сумму затрат на каждого учащегося.
Однако путем сравнения средств, выделяемых Президентским, творческим и специализированным школам, с другими расходами, выделяемыми Министерству дошкольного и школьного образования, можно проанализировать особенности средств, расходуемых на эти образовательные учреждения.
Например, в 2022 году бывшему Агентству Президентских образовательных учреждений было выделено 622 миллиарда 335 миллионов сумов, что соответствует доле всех средств, выделяемых в 2022 году на программы развития Министерства народного образования, проектирование, строительство (реконструкцию) и оснащение объектов, фонд содействия реформам в сфере народного образования, в системе которого более 10 тысяч образовательных учреждений, более 6 миллионов учеников.
С 1 января 2023 года Агентство Президентских образовательных учреждений реорганизовано в Агентство специализированных образовательных учреждений, его организационное подчинение передано Министерству дошкольного и школьного образования. В проекте Закона "О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2023 год" Агентству специализированных образовательных учреждений (бывшему Агентству Президентских образовательных учреждений) выделено 300 млрд сумов на проектирование, строительство (реконструкцию) и оснащение объектов. В это время в ведении Агентства находилось 192 образовательных учреждения.
Для сравнения, в 2023 году Министерству народного образования, в ведении которого находится 10 322 образовательных учреждения, было выделено в общей сложности 300 млрд сумов на проектирование, строительство (реконструкцию) и оснащение объектов.
Как общее заключение, средства, выделяемые на государственные школы, намного ниже, чем в частных школах. В частности, ежегодные расходы для учащихся, обучающихся в одной стране, равны среднемесячной оплате частной школы, что означает, что разница в качестве образования в Узбекистане увеличивается в несколько раз.
Очень высокая сумма средств, выделяемых на президентские, творческие и специализированные школы, свидетельствует о растущем неравенстве между частными и государственными образовательными учреждениями, а также в системе государственного образования.
Это может ограничить доступ к качественному образованию для каждого учащегося в Узбекистане. В результате дети, живущие в экономически бедных семьях, могут лишиться качественного образования. Потому что ни для кого не секрет, что для обучения в Президентских, творческих и специализированных школах дети за определенные средства обучаются на отдельных дополнительных занятиях, репетиторах.