Norvegiyada ham bolalarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish taqiqlanmoqda
Mamlakat Bosh vaziri Yonas Gar Styorening aytishicha, siyosatchilar bolalarni ijtimoiy tarmoqlardagi zararli kontentdan va algoritmlar hukmronligidan himoya qilish uchun bunga aralashishlari zarur. Skandinaviya davlatida allaqachon minimal yosh chegarasi mavjud — 13 yosh. Shunga qaramay, o‘tkazilgan tadqiqotga ko‘ra, to‘qqiz yoshli bolalarning yarmidan ko‘pi, 10 yoshlilarning 58 foizi va 11 yoshlilarning 72 foizi ijtimoiy tarmoqlardan foydalanmoqda.
Ma’lumot uchun, Norvegiya ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish bo‘yicha yosh chegarasini o‘rnatayotgan birinchi davlat emas, jumladan, sentyabr oyida Avstraliya hukumati bolalarni onlayn tahdidlardan himoya qilish bo‘yicha qonun loyihasini tayyorlayotganini e’lon qilgandi. Mamlakatda bolaga internet va ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishga ruxsat beriladigan minimal yosh belgilanishi mumkin.
Bunday yosh hali aniqlanmagan. Bosh vazir Entoni Albanezening so‘zlariga ko‘ra, hukumat 14−16 yoshgacha bo‘lgan bolalarning Instagram va TikTok’dan foydalanishini taqiqlash masalasini ko‘rib chiqmoqda, uning o‘zi esa minimal yoshni 16 yosh qilib belgilashni ma’qul ko‘radi.
Fransiyada bo‘lsa, 15 yoshgacha bo‘lgan o‘quvchilar uchun maktabda mobil telefonlarni taqiqlash sinovdan o‘tkazilmoqda. Muvaffaqiyatli bo‘lsa, u yanvar oyidan boshlab butun mamlakat bo‘ylab joriy etilishi mumkin.

В Норвегии детям запрещено пользоваться социальными сетями
Власти Норвегии планируют ввести жесткий возрастной лимит для пользователей социальных сетей. Теперь их не смогут использовать дети младше 15 лет. Об этом сообщает The Guardian.
Премьер-министр страны Йонас Гар Стьёре заявил, что политики должны вмешиваться, чтобы защитить детей от вредоносного контента в социальных сетях и доминирования алгоритмов. В Скандинавии уже существует минимальный возрастной порог - 13 лет. Тем не менее, согласно проведенному исследованию, более половины девятилетних детей, 58 процентов десятилетних и 72 процента 11-летних пользуются социальными сетями.
Норвегия не первая страна, которая устанавливает возрастной порог доступа к социальным сетям, в частности, в сентябре австралийское правительство объявило о подготовке законопроекта по защите детей от онлайн-угроз. В стране может быть установлен минимальный возраст, по которому ребенку разрешается пользоваться Интернетом и социальными сетями.
Такой возраст еще не определен. По словам премьер-министра Энтони Альбанезе, правительство рассматривает вопрос о запрете использования Instagram и TikTok детьми в возрасте до 14−16 лет, а сам предпочитает установить минимальный возраст в 16 лет.
Во Франции тестируют запрет на мобильные телефоны в школах для учащихся до 15 лет. В случае успеха он может быть внедрен по всей стране с января.
В конце 2015 года в странах Евросоюза пытались ввести аналогичный запрет, но проект не был принят из-за жалоб на ограничения прав несовершеннолетних в интернете