Norvegiyada ham bolalarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish taqiqlanmoqda
Mamlakat Bosh vaziri Yonas Gar Styorening aytishicha, siyosatchilar bolalarni ijtimoiy tarmoqlardagi zararli kontentdan va algoritmlar hukmronligidan himoya qilish uchun bunga aralashishlari zarur. Skandinaviya davlatida allaqachon minimal yosh chegarasi mavjud — 13 yosh. Shunga qaramay, o‘tkazilgan tadqiqotga ko‘ra, to‘qqiz yoshli bolalarning yarmidan ko‘pi, 10 yoshlilarning 58 foizi va 11 yoshlilarning 72 foizi ijtimoiy tarmoqlardan foydalanmoqda.
Ma’lumot uchun, Norvegiya ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish bo‘yicha yosh chegarasini o‘rnatayotgan birinchi davlat emas, jumladan, sentyabr oyida Avstraliya hukumati bolalarni onlayn tahdidlardan himoya qilish bo‘yicha qonun loyihasini tayyorlayotganini e’lon qilgandi. Mamlakatda bolaga internet va ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishga ruxsat beriladigan minimal yosh belgilanishi mumkin.
Bunday yosh hali aniqlanmagan. Bosh vazir Entoni Albanezening so‘zlariga ko‘ra, hukumat 14−16 yoshgacha bo‘lgan bolalarning Instagram va TikTok’dan foydalanishini taqiqlash masalasini ko‘rib chiqmoqda, uning o‘zi esa minimal yoshni 16 yosh qilib belgilashni ma’qul ko‘radi.
Fransiyada bo‘lsa, 15 yoshgacha bo‘lgan o‘quvchilar uchun maktabda mobil telefonlarni taqiqlash sinovdan o‘tkazilmoqda. Muvaffaqiyatli bo‘lsa, u yanvar oyidan boshlab butun mamlakat bo‘ylab joriy etilishi mumkin.

In Norway, children are also prohibited from using social networks
The government of Norway plans to introduce a strict age limit for social media users. Children under 15 years old will no longer be able to use them. This was reported by The Guardian.
The country's Prime Minister, Jonas Gar Steere, said that politicians need to intervene to protect children from harmful content on social media and the dominance of algorithms. The Nordic country already has a minimum age limit of 13 years. Nevertheless, according to the study, more than half of nine-year-olds, 58% of 10-year-olds, and 72% of 11-year-olds use social media.
For information, Norway is not the first country to establish an age limit for social media use, including in September, the Australian government announced that it is preparing a bill to protect children from online threats. The country may set a minimum age at which a child can access the Internet and social media.
Such an age has not yet been determined. According to Prime Minister Anthony Albaneze, the government is considering banning children aged 14−16 from using Instagram and TikTok, while he himself prefers to set the minimum age at 16.
In France, a ban on mobile phones in schools for students under 15 is being tested. If successful, it can be implemented nationwide starting in January.
At the end of 2015, EU countries tried to introduce a similar ban, but the project was not accepted due to complaints about the rights of minors being restricted online
Three students drowned in the same day.
Admission to the "Courage Schools," which have been transformed into a militarized school, will begin in June.
It has become known when the test examinations will be held for those who did not participate in the attestation for valid reasons
Meta has banned young people under 16 from using the app's "Live Broadcast" feature on Instagram without parental permission.