8-sinfda o‘qiydigan qiz ikki hafta bedarak ketgan va 6-oktyabr kuni tanasida zo‘ravonlik izlari bilan topilgan. Holat yuzasidan jinoyat ishi oradan bir oy o‘tib qo‘zg‘atilgan. Natijada qizni zo‘rlaganlikda gumonlanib 8 kishi qo‘lga olingan. Ular orasida tuman prokuraturasining ish yurituvchisi ham borligi aytilmoqda.
Avvalroq, Samarqand viloyati Qo‘shrabot tumanida 8-sinf o‘quvchisi bo‘lgan qiz bir guruh shaxslar tomonidan o‘g‘irlab ketilib, zo‘rlangani haqida “Sukut saqlama” (Nemolchi.uz) loyihasi xabar bergandi.
Shundan so‘ng, Bosh prokuratura matbuot kotibi Hayot Shamsutdinov hodisa yuzasidan Kun.uz nashriga ma’lumot berdi. Unga ko‘ra, 2024-yil 6-oktyabr kuni voyaga yetmagan qiz bir necha shaxs tomonidan zo‘rlangani haqida ariza bilan murojaat qilgan.
Ariza yuzasidan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruv harakatlari davomida ushbu holatga Qo‘shrabot tumani prokuraturasining ish yurituvchisi ham aloqadorligi aniqlangan. U joriy yil 30-oktyabr kuni viloyat prokurorining tegishli buyrug‘i bilan prokuratura organlaridan ishdan bo‘shatilgan.
Tergovga qadar tekshiruv harakatlari hamda tayinlangan sudga oid tibbiyot va biologik ekspertizalari natijalariga ko‘ra, 31-oktyabr kuni Ishtixon tumani prokuraturasi tomonidan Jinoyat kodeksining 119-moddasi (jinsiy ehtiyojni zo‘rlik ishlatib g‘ayritabiiy usulda qondirish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. So‘ng jinoyat ishi tergovga taalluqliligi bo‘yicha ichki ishlar organiga yuborilgan.
Olib borilgan tergov hamda tezkor tadbirlar davomida 9 nafar gumonlanuvchi aniqlanib, tergovga jalb qilingan. 8 nafar shaxs, shu jumladan Qo‘shrabot tumani prokuraturasining sobiq ish yurituvchisi protsessual tartibda ushlangan. Bir nafar gumonlanuvchini ushlash choralari ko‘rilmoqda.
Qayd etilishicha, hozirda jinoyat ishi tergovi ustidan prokuratura nazorati o‘rnatilgan.
Ma’lumot uchun, qiz 2024-yil 23-sentyabr kuni o‘g‘irlab ketilgan. Oradan ma’lum vaqt o‘tgach, qarindoshlari qiz yo‘qolgani haqida ariza yozishgan. Jabrlanuvchi oradan 13 kun o‘tib, 6-oktyabr kuni badanida zo‘ravonlik izlari bilan topilgan.
“Sukut saqlama” loyihasi tegishli idoralar bu ishga “qanchalik bepisandlik bilan” yondashganidan xavotir bildirgan, bu xavotirga jabrlanuvchining yaqinlari bildirgan quyidagi da’volarni asos sifatida keltirgan:
- 7-oktyabr kuni (qiz topilganning ertasiga) tergovchi uni gumonlanuvchilar bilan bitta mashinada, lekin ota-onasisiz ko‘rikdan o‘tkazish uchun olib ketgan. Qiz esa ekspert erkak bo‘lgani uchun ekspertizadan bosh tortgan. Shuning uchun ekspertiza 10-oktyabr kuni (yana qarindoshlarsiz) o‘tkazilgan. Ammo qonida alkogol yoki zararli moddalar bor-yo‘qligini tekshirish uchun undan qon olinmagan.
- Qizning qarindoshlari prokuraturaga borishganida, tashqarida ularni psixiatrik brigada kutib turgan, ularni uchastka noziri chaqirgan bo‘lgan. Vaholanki, qizga psixiatrik emas, psixologik yordam kerak bo‘lgan.
- Jabrlanuvchi qiz bilan maktab psixologi ham ishlashi mumkin edi, lekin maktabda unga bunday yordam taqdim etilmagan. Lekin qiz maktabga bormagani uchun uning ota-onasi jarimaga tortilgan. Ko‘p bolali oilaga (5 nafar farzandi bor) 1,2 mln so‘m miqdorda jarima solingan. Ayni damda qiz maktabga borishdan qo‘rqib turibdi, negaki bo‘lgan voqeadan hamma xabardor.
- Ish odam o‘g‘irlash, uning erkiga qarshi zo‘rlik ishlatib uni ushlab turish, qiynoqqa solish moddalarisiz, faqat 119-modda bilan ochilgan.
- Oilani hech kim “Inson” ijtimoiy himoya markaziga yo‘naltirmagan.
“Bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun keng muhokama qilindi.

8 человек были задержаны по подозрению в изнасиловании девочки 8-го класса
Девочка из 8-го класса пропала на две недели и 6 октября была найдена со следами насилия на теле. По данному факту уголовное дело было возбуждено спустя месяц. В результате 8 человек были задержаны по подозрению в изнасиловании девочки. Среди них, как сообщается, есть делопроизводитель районной прокуратуры.
Ранее проект "Не молчи" (Nemolchi.uz) сообщал, что в Кошрабатском районе Самаркандской области ученица 8-го класса была похищена и изнасилована группой лиц.
Затем пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Хаёт Шамсутдинов предоставил информацию о случившемся. По его словам, 6 октября 2024 года несовершеннолетняя девушка обратилась с заявлением о том, что ее изнасиловали несколько человек.
В ходе доследственной проверки, проведенной по заявлению, было установлено, что к данному факту также причастен делопроизводитель прокуратуры Кошрабатского района.
Он был уволен из органов прокуратуры 30 октября текущего года соответствующим приказом областного прокурора.
По результатам доследственной проверки и назначенных судебно-медицинской и биологической экспертиз 31 октября прокуратурой Иштыханского района было возбуждено уголовное дело по статье 119 Уголовного кодекса (Насильственное удовлетворение половой потребности в противоестественной форме).
Затем уголовное дело было направлено в орган внутренних дел по подследственности.
В ходе расследования и оперативных мероприятий были выявлены и привлечены к следствию 9 подозреваемых. В процессуальном порядке задержаны 8 человек, в том числе бывший делопроизводитель прокуратуры Кошрабатского района. Принимаются меры по задержанию еще одного подозреваемого.
Отмечается, что в настоящее время над расследованием уголовного дела установлен прокурорский надзор.
Для информации: девушка была похищена 23 сентября 2024 года. Через некоторое время родственники написали заявление о ее исчезновении. Пострадавшую нашли спустя 13 дней, 6 октября, со следами насилия на теле.
Проект "Не молчи" выразил обеспокоенность тем, насколько "безответственно" к этому делу отнеслись соответствующие ведомства, основанием для этой обеспокоенности послужили следующие заявления близких жертвы:
• 7 октября (на следующий день после обнаружения девушки) следователь увез ее на осмотр в одной машине с подозреваемыми, но без родителей. Девушка отказалась от экспертизы, поскольку эксперт был мужчиной. Поэтому экспертиза была проведена 10 октября (снова без родственников). Однако для проверки наличия в крови алкоголя или вредных веществ у нее не брали кровь.
• Когда родственники девушки пришли в прокуратуру, их снаружи ждала психиатрическая бригада, вызванная участковым инспектором. При этом девушке нужна была не психиатрическая, а психологическая помощь.
• С пострадавшей девушкой мог бы работать школьный психолог, но в школе ей такая помощь не оказывалась. Однако ее родители были оштрафованы за то, что девочка не посещала школу. На многодетную семью (у них 5 детей) наложен штраф в размере 1,2 млн сумов. В настоящее время девочка боится идти в школу, так как о случившемся знают все.
• Дело было возбуждено только по статье 119, без признаков похищения человека, насильственного удержания против воли и пыток.