Dekret ta’tilidagi o‘qituvchining darslari qanday taqsimlanadi?
Dekret ta’tiliga chiqqan o‘qituvchining darslari boshqa o‘qituvchilar o‘rtasida taqsimlanadimi yoki uning o‘rniga boshqa xodim olinadimi?
Mehnat kodeksining 404-moddasiga ko‘ra ayollarga homiladorlik va tug‘ish ta’tili, kodeksning 405-moddasiga ko‘ra bolani ikki va uch yoshga to‘lguniga qadar parvarishlash ta’tili beriladi. Xalq tilida bu umumiy ma’noda “Dekret ta’tili” deb yuritiladi.
Xodim homiladorlik va tug‘ish yoki bola ikki va uch yoshga to‘lguniga qadar parvarishlash ta’tiliga chiqqan vaqtda uning darslari “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 15-bandidagi ustuvor ketma-ketlik asosida umumta’lim muassasasi pedagogik kengashi tomonidan o‘qituvchilar o‘rtasida taqsimlanishi mumkin.
Shuningdek, dekret ta’tiliga chiqqan xodimning o‘rniga vaqtincha boshqa xodimni ishga qabul qilish ham mumkin. Ammo dekret ta’tiliga chiqqan xodimning o‘rniga qabul qilinayotgan yangi xodim bilan Mehnat kodeksining 112-moddasiga ko‘ra muddatli mehnat shartnomasi tuzilishi lozim.
Mehnat kodeksining 405-moddasiga ko‘ra, ayollarga homiladorlik va tug‘ish ta’tili tugaganidan keyin, ayolning xohishiga ko‘ra, unga bolasi ikki yoshga to‘lguniga qadar bolani parvarishlash ta’tili beriladi. Xodim istagan vaqtida ta’tildan qaytish huquqiga ega.
Shuni ham alohida qayd etib o‘tish lozimki, Mehnat kodeksining 239-moddasiga ko‘ra, homiladorlik va tug‘ish hamda bola parvarishlash ta’tili berilganda xodimning avvalgi ish joyi (lavozimi) saqlanib qoladi.
Shu sababli vaqtincha yo‘q bo‘lgan xodimning o‘rniga ishga qabul qilinayotgan fuqarolar bilan muddatli mehnat shartnomasi tuzilib, mehnat shartnomasining muddatini Mehnat kodeksining 114-moddasida nazarda tutilgan normalar bo‘yicha belgilash lozim.
Amaliyotda ayrim iqtisodchilar homiladorlik va tug‘ish yoki bola ikki va uch yoshga to‘lguniga qadar parvarishlash ta’tiliga chiqqan xodimni o‘rniga boshqa xodim olib bo‘lmaydi deb noto‘g‘ri talqin qilishadi, bu esa xato.
Xulosa o‘rnida aytadigan bo‘lsak, xodim homiladorlik va tug‘ish yoki bola ikki va uch yoshga to‘lguniga qadar parvarishlash ta’tiliga chiqqanda uning darslari yuqoridagi norma bo‘yicha o‘qituvchilar o‘rtasida taqsimlanishi ham mumkin yoki ushbu xodimning o‘rniga muddatli mehnat shartnomasi asosida boshqa xodimni vaqtincha ishga qabul qilish ham mumkin.

How are teachers' lessons allocated while on leave?
Are the lessons of a teacher who has gone on maternity leave distributed among other teachers or is another employee hired to replace them?
According to Article 404 of the Labor Code, women are granted maternity leave, and according to Article 405 of the Labor Code, they are given leave to care for a child until the age of two or three. In common language, this is generally referred to as "Decree leave."
When an employee takes maternity leave or childcare leave until the child reaches the age of two or three, their classes can be distributed among teachers by the pedagogical council of the general education institution based on the priority sequence outlined in paragraph 15 of the Regulation "On the procedure for class formation and creating tariff lists in general education institutions."
It is also possible to temporarily hire another employee to replace the one who has gone on leave. However, according to Article 112 of the Labor Code, a fixed-term employment contract must be concluded with the new employee who is being hired as a replacement.
According to Article 405 of the Labor Code, after the end of maternity leave, at the woman's request, she is given childcare leave until the child reaches the age of two. An employee has the right to return from leave at any time.
It should also be noted that according to Article 239 of the Labor Code, the employee's previous job position is retained when they are on maternity leave and childcare leave.
For this reason, it is necessary to conclude a fixed-term employment contract with individuals hired to replace a temporarily absent employee, and determine the duration of the employment contract according to the provisions in Article 114 of the Labor Code.
In practice, some economists mistakenly interpret that an employee who has taken maternity leave or childcare leave until the child reaches the age of two or three cannot be replaced by another employee, which is incorrect.
In conclusion, when an employee goes on maternity leave or childcare leave until the child reaches the age of two or three, their lessons can either be distributed among teachers according to the above-mentioned regulations, or another employee can be temporarily hired to replace them on the basis of a fixed-term employment contract.