Endi musiqa fani o‘qituvchilari toifa olish uchun Madaniyat vazirligi imtihonidan ham o‘tadi
Musiqa madaniyati fani o‘qituvchilariga ikki bosqichda toifa berish tartibi ishlab chiqiladi va birinchi bosqich (test jarayonlari) Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan, ikkinchi bosqich (amaliy (ijodiy) imtihon Madaniyat vazirligi tomonidan tashkil etiladi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan imzolangan “Umumiy o‘rta ta’lim maktablarida musiqa madaniyati fani o‘qitilishini tubdan takomillashtirish hamda ushbu fan o‘qituvchilarining kasbiy faoliyatini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida nazarda tutilmoqda.
Qarorga ko‘ra:
2025-yil 1-martdan boshlab:
- Musiqa madaniyati fani o‘qituvchilari uchun nazariy va amaliy ta’lim asosida malaka oshirish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
2025-yil 1-sentyabrdan boshlab:
- Bolalar musiqa va san’at maktablarining belgilangan o‘quv dasturlarini to‘liq yakunlagan, 11-sinfni tugatganligi to‘g‘risida umumiy o‘rta ta’lim to‘g‘risidagi shahodatnomaga ega bo‘lgan bitiruvchilarga “Barkamol avlod” bolalar maktablarida to‘garak rahbari sifatida ishlash huquqi beriladi.
2025/2026-o‘quv yiliga qadar:
- Musiqa madaniyati fani o‘qituvchilari uchun bilim darajasi va kasbiy mahoratini aniqlash bo‘yicha milliy baholash tizimi ishlab chiqiladi va amaliyotga joriy etiladi.
2025-yil 1-apreldan boshlab:
- “Turon maktab teatri”ning ijobiy tajribasi asosida maktablarda “Iqtidor” havaskorlar badiiy jamoalari tashkil etilib, jamoalar o‘rtasida “Iqtidor maktab ansambli” respublika tanlovi o‘tkaziladi. Tanlovning respublika bosqichi g‘oliblari xorijiy davlatlarga ta’lim sayohatiga yuboriladi.
Shuningdek, ushbu qarorga muvofiq:
- maktablarning musiqa madaniyati fani o‘qituvchilariga uslubiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha Bolalar musiqa va san’at maktablari tayanch sifatida belgilanadi;
- Bolalar musiqa va san’at maktablari o‘qituvchilari maktablarning musiqa madaniyati fani o‘qituvchilariga uslubiy yordam ko‘rsatib boradi.

Теперь учителя музыки также пройдут экзамен в Министерство культуры для получения категории
Разрабатывается порядок присвоения категории учителям музыкальной культуры в два этапа, первый этап (тестовые процессы) организуется Министерством дошкольного и школьного образования, второй этап (практический (творческий) экзамен) - Министерством культуры.
Об этом говорится в постановлении Президента Республики Узбекистан "О мерах по коренному совершенствованию преподавания предмета музыкальной культуры в общеобразовательных школах и развитию профессиональной деятельности учителей данного предмета."
начиная с 1 марта 2025 года:
• налаживается система повышения квалификации учителей музыкальной культуры на основе теоретического и практического обучения;
начиная с 1 сентября 2025 года:
• выпускникам детских школ музыки и искусства, полностью завершившим установленные учебные программы, имеющим аттестат об общем среднем образовании об окончании 11-го класса, предоставляется право работать руководителями кружков в детских школах "Баркамол авлод";
До 2025/2026 учебного года:
• разработка и внедрение в практику национальной системы оценки уровня знаний и профессионального мастерства учителей музыкальной культуры;
начиная с 1 апреля 2025 года:
• На основе положительного опыта "Туронского школьного театра" в школах будут организованы художественные коллективы "Иктидор," среди коллективов будет проведен республиканский конкурс "Иктидор мактаб ансамбли." Победители республиканского этапа конкурса будут отправлены в образовательные поездки в зарубежные страны.
• детские школы музыки и искусства определяются в качестве опоры по оказанию методической помощи учителям музыкальной культуры школ;
• Учителя детских школ музыки и искусства оказывают методическую помощь учителям музыкальной культуры школ.