23:02 / 09.10.2025 5.98k
Qonun loyihasi bilan “Rossiya Federatsiyasida ta’lim to‘g‘risida”gi federal qonunga o‘zgartirishlar kiritiladi. O‘zgartirishlar xorijiy fuqarolar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning farzandlari maktabga kirishda ta’lim olish uchun yetarli darajada rus tilini bilish bo‘yicha test sinovidan o‘tishlari shart ekanini nazarda tutadi. Testdan o‘ta olmaganlar o‘qishga qo‘yilmaydi.
Hujjatda qayd etilishicha, sinov tartibi va uning mezonlari Rossiya Ta’lim vazirligi va Rosobrnadzor tomonidan belgilanishi kerak. Shu bilan birga, qonun loyihasida test sinovlari bepul amalga oshirilishi nazarda tutilgan.
Loyiha mualliflari ushbu qonun “ta’lim sifati bo‘yicha davlat kafolatlarini amalga oshirish”, shuningdek, “ta’lim jarayonidagi barcha ishtirokchilarining huquq va majburiyatlarini uyg‘unlashtirish” uchun zarur ekanligini tushuntirdi.
Deputatlar qonun loyihasini 10-dekabr kuni birinchi o‘qishda ko‘rib chiqishni rejalashtirmoqda, dedi hujjat mualliflaridan biri — Davlat dumasi spikeri Vyacheslav Volodin.

В Госдуму России внесен законопроект, запрещающий прием детей-мигрантов в школы без документов, подтверждающих знание русского языка. Документ опубликован на сайте нижней палаты российского парламента.
Законопроектом вносятся изменения в федеральный закон "Об образовании в Российской Федерации." Изменения предусматривают, что дети иностранных граждан и лиц без гражданства при поступлении в школу должны пройти тестирование на знание русского языка в достаточной степени для получения образования. Те, кто не сдал тест, не допускаются к обучению.
В документе отмечается, что порядок тестирования и его критерии должны быть определены Министерством образования России и Рособрнадзором. Вместе с тем законопроектом предусмотрено, что тестовые испытания будут проводиться бесплатно.
Авторы проекта пояснили, что данный закон необходим для "реализации государственных гарантий качества образования," а также "гармонизации прав и обязанностей всех участников образовательного процесса."
"Депутаты планируют рассмотреть законопроект в первом чтении 10 декабря," - сказал один из авторов документа - спикер Госдумы Вячеслав Володин.