12:36 / 03.12.2024 5.32k
Qirg‘iziston Ta’lim va fan vazirligi maktab va oliy o‘quv yurtlarida telefondan foydalanishni taqiqlashni taklif qilmoqda.
Ta’lim vazirligi buni shafqatsizlik, pornografiyani targ‘ib qiluvchi materiallarni tarqatish va ta’lim muassasasi obro‘siga putur yetkazadigan harakatlarni oldini olish bilan izohlamoqda.
“Ta’lim tashkilotlarida mobil qurilmalardan foydalanish tartibini tasdiqlash to‘g‘risida”gi qaror loyihasi jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilgan. Hujjatda maktab va oliy o‘quv yurtlarining talabalari va xodimlari ta’lim muassasasi binosiga kirishda o‘z gadjetlarini sukut rejimga o‘tkazishi talab qilinishi belgilandi.
O‘quvchilar mobil qurilmalarini o‘chirib, sinflarda belgilangan joylarda qoldirishi kerak bo‘ladi. Telefondan faqat tanaffus paytida yoki favqulodda holatlarda foydalanish mumkin. Telefonlarni quvvatlantirish ham taqiqlanadi.
Ta’lim vazirligi quyidagi maqsadlarda telefondan foydalanishni taqiqlashni taklif qilmoqda:
• zo‘ravonlik, shafqatsizlik yoki pornografiyani targ‘ib qiluvchi materiallarni tarqatish;
• ta’lim muassasasi obro‘siga putur yetkazadigan harakatlar;
• foto va video suratga olish.
Shuningdek, o‘qituvchilarga ham dars vaqtida telefondan foydalanish taqiqlanadi, agar bu ta’lim jarayoni bilan bog‘liq bo‘lmasa.
Qayd etilishicha, ishlab chiqilgan qoidalar o‘quvchilar salomatligini muhofaza qilish, ijtimoiy-ma’rifiy muhitni yaxshilash, shuningdek, bezorilik va nomaqbul kontent tarqalishining oldini olishga qaratilgan.

12:36 / 03.12.2024 5.32k
Министерство образования и науки Кыргызстана предлагает запретить использование телефона в школах и вузах.
Министерство образования объяснило это распространением материалов, пропагандирующих жестокость, порнографию и предотвращением действий, наносящих ущерб репутации образовательного учреждения.
Проект постановления "Об утверждении порядка использования мобильных устройств в образовательных организациях" вынесен на общественное обсуждение. В документе установлено, что студенты и сотрудники школ и высших учебных заведений при входе в здание образовательного учреждения должны перевести свои гаджеты в режим молчания.
Учащиеся должны отключить свои мобильные устройства и оставить их в указанных местах в классах. Телефон можно использовать только во время перерыва или в экстренных случаях. Также запрещается заряжать телефоны.
Министерство образования предлагает запретить использование телефона в следующих целях:
• распространение материалов, пропагандирующих насилие, жестокость или порнографию;
• действия, наносящие ущерб репутации образовательного учреждения;
• фото-и видеосъемка.
Также преподавателям запрещается пользоваться телефоном во время уроков, если это не связано с учебным процессом.
Отмечается, что разработанные правила направлены на охрану здоровья учащихся, улучшение социально-просветительской среды, а также предотвращение распространения хулиганства и неприемлемого контента.