12:36 / 03.12.2024 5.32k
Qirg‘iziston Ta’lim va fan vazirligi maktab va oliy o‘quv yurtlarida telefondan foydalanishni taqiqlashni taklif qilmoqda.
Ta’lim vazirligi buni shafqatsizlik, pornografiyani targ‘ib qiluvchi materiallarni tarqatish va ta’lim muassasasi obro‘siga putur yetkazadigan harakatlarni oldini olish bilan izohlamoqda.
“Ta’lim tashkilotlarida mobil qurilmalardan foydalanish tartibini tasdiqlash to‘g‘risida”gi qaror loyihasi jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilgan. Hujjatda maktab va oliy o‘quv yurtlarining talabalari va xodimlari ta’lim muassasasi binosiga kirishda o‘z gadjetlarini sukut rejimga o‘tkazishi talab qilinishi belgilandi.
O‘quvchilar mobil qurilmalarini o‘chirib, sinflarda belgilangan joylarda qoldirishi kerak bo‘ladi. Telefondan faqat tanaffus paytida yoki favqulodda holatlarda foydalanish mumkin. Telefonlarni quvvatlantirish ham taqiqlanadi.
Ta’lim vazirligi quyidagi maqsadlarda telefondan foydalanishni taqiqlashni taklif qilmoqda:
• zo‘ravonlik, shafqatsizlik yoki pornografiyani targ‘ib qiluvchi materiallarni tarqatish;
• ta’lim muassasasi obro‘siga putur yetkazadigan harakatlar;
• foto va video suratga olish.
Shuningdek, o‘qituvchilarga ham dars vaqtida telefondan foydalanish taqiqlanadi, agar bu ta’lim jarayoni bilan bog‘liq bo‘lmasa.
Qayd etilishicha, ishlab chiqilgan qoidalar o‘quvchilar salomatligini muhofaza qilish, ijtimoiy-ma’rifiy muhitni yaxshilash, shuningdek, bezorilik va nomaqbul kontent tarqalishining oldini olishga qaratilgan.

12:36 / 03.12.2024 4.46k
The Ministry of Education and Science of Kyrgyzstan is proposing to ban the use of telephones in schools and universities.
The Ministry of Education explained this by the dissemination of materials promoting violence, pornography, and the prevention of actions that undermine the reputation of the educational institution.
The draft resolution "On approval of the procedure for using mobile devices in educational organizations" has been submitted for public discussion. The document requires students and employees of schools and universities to switch their gadgets to silent mode at the entrance to the educational institution.
Students will have to turn off their mobile devices and leave them in designated places in the classrooms. The phone can only be used during breaks or in emergencies. Charging phones is also prohibited.
The Ministry of Education proposes to prohibit the use of the phone for the following purposes:
• dissemination of materials that promote violence, cruelty, or pornography;
• actions that damage the reputation of an educational institution;
• photo and video recording.
Teachers are also prohibited from using the phone during lessons unless it is related to the educational process.
It is noted that the developed rules are aimed at protecting the health of students, improving the socio-educational environment, as well as preventing the spread of hooliganism and inappropriate content.