22:59 / 04.12.2024 7.72k
Bu qoida nafaqat maktab o‘qituvchilariga, balki maktabgacha ta’lim tashkilotlarida faoliyat yuritayotgan pedagog va tarbiyachilarga nisbatan tatbiq etiladi.
Ijtimoiy himoya milliy agentligi va Oliy Majlisning Bola huquqlari bo‘yicha vakili (Bolalar ombudsmani)ning ta’lim tashkilotlarida bolalarga nisbatan zo‘ravonlik holatlariga yo‘l qo‘ygan pedagog va tarbiyachilarning kelgusida bolalar bilan ishlash bo‘yicha mehnat faoliyatini davom ettirishi uchun muayyan cheklovlarni, qo‘shimcha talablarni nazarda tutish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullandi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 2-dekabrdagi “Bolalar masalalari bo‘yicha komissiyalar faoliyatining samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-201-sonli Farmonida nazarda tutilmoqda.
Farmonda aytilishicha, Adliya vazirligi Oliy Majlisning Bola huquqlari bo‘yicha vakili (Bolalar ombudsmani), Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi hamda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bilan birgalikda uch oy muddatda ushbu qoidani nazarda tutuvchi normativ-huquqiy hujjat loyihasini ishlab chiqadi va belgilangan tartibda Vazirlar Mahkamasiga kiritadi.
Shuningdek, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Oliy ta’lim fan va innovatsiyalar vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda pedagoglarning tarbiyalanuvchilar, o‘quvchi va talaba yoshlar bilan o‘zaro munosabatlarini tartibga soluvchi barcha hujjatlarni zamonaviy talablar asosida, shu jumladan, bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning oldini olish bo‘yicha ta’sirchan mexanizmlarni nazarda tutgan holda to‘liq, qayta ko‘rib chiqadi.
Hozircha, bolalarga nisbatan zo‘ravonlik holatlariga yo‘l qo‘ygan pedagog va tarbiyachilarning ta’lim muassasasida mehnat faoliyatini davom ettirishi uchun aynan qanday cheklovlar joriy qilinishi ma’lum emas.
Ya’ni, yangi ishlab chiqiladigan tartibda zo‘ravonlik holatlariga yo‘l qo‘ygan pedagoglarning aynan ta’lim tashkilotida ishlash huquqi emas, balki boshqa huquqlari cheklanishi ham mumkin. Bu haqda tegishli hujjat loyihasi ishlab chiqilganda bilib olish mumkin bo‘ladi.
Ma’lumot uchun: Yaqinda imzolangan “Bolalarni barcha turdagi zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida”gi Qonunda bolalarga nisbatan zo‘ravonlik turlari ko‘rsatib o‘tilgan.
Qonunda bolalarga nisbatan zo‘ravonlik turlari sifatida quyidagilar ko‘rsatilgan:
Jismoniy zo‘ravonlik — bolalarga turli darajadagi tan jarohatlarini yetkazish, ularni xavf ostida qoldirish, hayoti va sog‘lig‘i uchun xavfli ahvolda bo‘lgan bolalarga yordam ko‘rsatmaslik;
Jinsiy zo‘ravonlik — bolaga nisbatan shahvoniy xususiyatga ega bo‘lgan harakatlar qilish orqali uning jinsiy daxlsizligiga tajovuz qilish, shu jumladan:
• nomusga tegish;
• jinsiy ehtiyojni zo‘rlik ishlatib g‘ayritabiiy usulda qondirish;
• jinsiy aloqa qilishga majburlash;
• 16 yoshga to‘lmagan shaxs bilan jinsiy aloqa qilish;
• voyaga yetmagan shaxsni pornografik xususiyatga ega bo‘lgan harakatlarga ijrochi sifatida jalb qilish;
• voyaga yetmagan shaxsni jalb qilgan holda qo‘shmachilik qilish, fohishaxonalar tashkil etish yoxud unga nisbatan uyatsiz-buzuq harakatlar sodir etish;
• aldash yoki ishonchni suiiste’mol qilish yoxud bolaning ojizligidan foydalangan holda shahvoniy xususiyatga ega harakatlarni sodir etish;
• shahvoniy shilqimlik, shuningdek, qonunda taqiqlangan, shahvoniy xususiyatga ega bo‘lgan har qanday boshqa jinsiy harakatlar;
Ruhiy zo‘ravonlik — bolalarni haqoratlash, ularga tuhmat qilish, tahdid qilish, ularning sha’ni va qadr-qimmatini kamsitish, ularni tahqirlash, shuningdek, bolalarning asosiy ehtiyojlarini cheklashga qaratilgan boshqa harakatlarda ifodalangan zo‘ravonlik shakli, shu jumladan zo‘ravonlikdan jabrlanuvchida o‘z xavfsizligidan xavotir uyg‘otadigan, o‘zini himoya qila olmasligiga olib keladigan yoki ruhiy salomatligiga zarar yetkazadigan harakatlar (harakatsizlik).
G‘amxo‘rlik ko‘rsatmaslik — zarur imkoniyatlarga, bilim va ko‘nikmalarga, shu jumladan, buning uchun tegishli xizmatlardan (davlat, tibbiy, ta’lim, ijtimoiy va boshqa xizmatlardan) foydalanish imkoniyatiga ega bo‘lgan ota-ona (ular o‘rnini bosuvchi yoki bolaga qarab turgan shaxslar) tomonidan bolaning sog‘lig‘i, jismoniy, aqliy va axloqiy rivojlanishining buzilishiga olib kelishi.

Теперь педагоги, поднявшие руку на ученика, могут не работать в школе
Это правило распространяется не только на школьных учителей, но и на педагогов и воспитателей, работающих в дошкольных образовательных организациях.
Одобрено предложение Национального агентства социальной защиты и Уполномоченного Олий Мажлиса по правам ребенка (Детского омбудсмана) о предоставлении педагогам и воспитателям, допустившим случаи насилия в отношении детей в образовательных организациях, определенных ограничений и дополнительных требований для дальнейшей трудовой деятельности по работе с детьми.
Об этом говорится в Указе Президента Республики Узбекистан от 2 декабря 2024 года No УП-201 "О мерах по повышению эффективности деятельности комиссий по вопросам детей."
В Указе говорится, что Министерство юстиции совместно с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам ребенка (Детским омбудсманом), Министерством занятости и сокращения бедности, а также Министерством дошкольного и школьного образования в трехмесячный срок разработают и в установленном порядке внесут в Кабинет Министров проект нормативно-правового акта, предусматривающего данное положение.
Также Министерство дошкольного и школьного образования совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций в месячный срок полностью пересмотрит все документы, регулирующие взаимоотношения педагогов с воспитанниками, учащейся и студенческой молодежью, на основе современных требований, в том числе с учетом действенных механизмов по предупреждению насилия в отношении детей.
Пока неизвестно, какие конкретные ограничения будут введены для педагогов и воспитателей, допустивших случаи насилия в отношении детей, для продолжения трудовой деятельности в образовательном учреждении.
То есть педагоги, допустившие насилие в новом разрабатываемом порядке, могут быть ограничены не только правом работать в образовательной организации, но и другими правами. Об этом можно будет узнать при разработке проекта соответствующего документа.
Для справки: недавно подписанный Закон "О защите детей от всех видов насилия" определяет виды насилия в отношении детей.
В качестве видов насилия в отношении детей в законе указаны:
Физическое насилие - причинение различной степени телесных повреждений детям, оставление их в опасности, не оказание помощи детям, находящимся в опасном для жизни и здоровья состоянии;
Сексуальное насилие - посягательство на сексуальную неприкосновенность ребенка путем совершения в отношении него действий сексуального характера, в том числе:
• изнасилование;
• насильственное удовлетворение половой потребности в противоестественной форме;
• принуждение к половому сношению;
• половое сношение с лицом, не достигшим 16-летнего возраста;
• привлечение несовершеннолетнего в качестве исполнителя к действиям порнографического характера;
• соучаствовать, организовывать публичные дома с привлечением несовершеннолетнего либо совершать в отношении него развратные действия;
• обман или злоупотребление доверием либо совершение действий сексуального характера с использованием беспомощности ребенка;
• сексуальное домогательство, а также любые другие сексуальные действия сексуального характера, запрещенные законом;
Психическое насилие - форма насилия, выражающаяся в оскорблении детей, клевете на них, угрозах, унижении их чести и достоинства, издевательствах над ними, а также других действиях, направленных на ограничение основных потребностей детей, включая действия (бездействие), вызывающие у жертвы насилия опасения по поводу собственной безопасности, приводящие к невозможности самообороны или наносящие вред психическому здоровью.
Неоказание заботы - нарушение здоровья, физического, умственного и нравственного развития ребенка со стороны родителей (лиц, их заменяющих или ухаживающих за ребенком), имеющих для этого необходимые возможности, знания и навыки, в том числе доступ к соответствующим услугам (государственным, медицинским, образовательным, социальным и другим).