Maktabda fan o‘qituvchisi yetarli bo‘lganda darslarni bo‘lib o‘qitishga ruxsat berildi
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi qarori bilan tasdiqlangan “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida”gi Nizomga 2022-yil 2-avgustda Vazirlar Mahkamasining 425-sonli qarori bilan o‘zgartirish kiritilgandi.
Ya’ni, nizomning 22-bandida bo‘lib o‘qitiladigan barcha fanlar bo‘yicha guruhlardan birining o‘qituvchisi turli sabablarga ko‘ra darsda bo‘lmagan holatlarda guruhlar qo‘shib o‘qitilishi hamda qo‘shib o‘qitganligi uchun qo‘shimcha haq to‘lovlari amalga oshirilmasligi belgilangandi.
Bu qoida kiritilganidan so‘ng bo‘lib o‘qitiladigan fan o‘qituvchilariga ancha qiyin bo‘lib qoldi.
Kiritilgan o‘zgarishlarda esa “vaqtincha darsda bo‘lmagan” o‘qituvchining aynan qancha muddat ish joyida bo‘lmasligi uning sherigiga qo‘shimcha haq to‘lanmaslikka asos bo‘lishiga izoh berilmadi. Oqibatda o‘qituvchining sherigi ayrim sabablarga ko‘ra oylab ishda bo‘lmasa ham ularga qo‘shimcha haq to‘lanmay kelindi.
Endilikda maktabda tegishli fanlar bo‘yicha o‘qituvchi mavjud bo‘lsa, bo‘lib o‘qitishga ruxsat etiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 30-sentyabrdagi PQ-346-sonli qarorining 3-ilovasi bilan Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarorining 22-bandiga quyidagicha tahrirlandi:
Bo‘lib o‘qitiladigan fanlar bo‘yicha guruhlardan birining o‘qituvchisi turli sabablarga ko‘ra darsda bo‘lmagan holatlarda guruhlar qo‘shib o‘qitiladi hamda qo‘shib o‘qitganligi uchun qo‘shimcha haq to‘lovlari amalga oshirilmaydi.
Quyidagi band qo‘shildi: Bunda ushbu fanlar bo‘yicha o‘qituvchilar mavjud bo‘lsa, bo‘lib o‘qitishga ruxsat etiladi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mas’ulining xalqtaliminfo.uz'ga ma’lum qilishicha, joylardagi tushunmovchiliklarni oldini olish hamda masalaga aniqlik kiritish maqsadida ushbu xatboshi qo‘shimcha ravishda kiritilgan.
Ya’ni, endilikda aynan bo‘lib o‘qitiladigan fan o‘qituvchilaridan birining sherigi darsda bo‘lmasa, biroq ushbu fan bo‘yicha maktabda yetarli o‘qituvchilar mavjud bo‘lsa, bunday holatlarda dars boshqa o‘qituvchilarga biriktirilib, bo‘lib o‘tilishi mumkin bo‘ladi.

Теперь, когда в школе будет достаточно учителей, можно будет преподавать по частям
Известно, что 2 августа 2022 года было внесено изменение в Положение "Об оплате труда работников народного образования," утвержденное постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года.
То есть, в пункте 22 Положения установлено, что учитель одной из групп по всем предметам, преподаваемым по разбивке, в случае отсутствия на занятиях по разным причинам не будет платить дополнительную плату за совмещенное обучение групп.
После введения этого правила преподавателям дисциплин с разбивкой стало гораздо труднее.
В внесенных изменениях не объясняется, какое именно время отсутствие учителя, "временно отсутствующего на занятиях," является основанием для неоплаты дополнительной платы его партнеру. В результате партнер учителя по некоторым причинам месяцами отсутствовал на работе, но им не выплачивалась дополнительная заработная плата.
Теперь разрешается раздельное обучение, если в школе есть учитель по соответствующим предметам
Приложение No 3 к постановлению Президента Республики Узбекистан от 30 сентября 2024 года No ПП-346 в пункте 22 постановления Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года No 275 изложить в следующей редакции:
В случаях, когда учитель одной из групп по раздельным предметам по разным причинам не присутствует на занятиях, группы обучаются совместно, а дополнительные выплаты за совместное обучение не производятся.
Добавлен следующий пункт: При наличии преподавателей по этим предметам разрешается преподавание в рассрочку.
По словам представителя Министерства дошкольного и школьного образования, для предотвращения недоразумений на местах и внесения ясности в вопрос данный абзац дополнен.
То есть, если на уроке отсутствует партнер одного из преподавателей предмета, преподаваемого раздельно, но в школе имеется достаточно учителей по данному предмету, в таких случаях урок может быть объединен с другими учителями и проведен раздельно.