2025-yil 1-martgacha to‘garaklar ochilib, kambag‘al oiladagi 118 ming yoshlar o‘qitiladi
Ayni vaqtda Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida ijtimoiy himoya sohasida amalga oshirilgan ishlar va 2025-yildagi ustuvor vazifalar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tmoqda.
Yig‘ilishda ta’limga aloqador vazifalar yuzasidan mutasaddilarga tegishli ko‘rsatmalar berildi. Jumladan, kambag‘al oila farzandlarini chet tili, IT va kasb-hunarga o‘qitish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratilishi ta’kidlandi.
Mutasaddilarga 1-martgacha to‘garaklar ochib, kambag‘al oiladagi 118 ming yoshlarni o‘qitishni boshlash topshirildi. Bunda to‘garak xarajati 80 foizgacha budjetdan qoplanadi.
Kambag‘al oilalar farzandlarini tayyorlab, 2025-yilda 3,5 ming yoshlarni oliygohga grant asosida qabul qilish zarurligi qayd etildi.
Oliygoh rektorlari ham kambag‘al oiladan jami 4 ming nafar yoshlarni o‘qitishga bosh-qosh bo‘ladi. Vazir Q.Sharipovga bu borada tegishli topshiriqlar berildi.

До 1 марта 2024 года будут открыты кружки, где будут обучаться 118 тысяч молодых людей из бедных семей
В настоящее время под председательством Президента Шавката Мирзиёева проходит видеоселекторное совещание, посвященное проделанной работе в сфере социальной защиты и приоритетным задачам на 2025 год.
На совещании ответственным лицам даны соответствующие указания по задачам, связанным с образованием. В частности, отмечалось, что будут созданы дополнительные возможности для обучения детей из бедных семей иностранным языкам, IT и профессиям.
Ответственным лицам поручено открыть до 1 марта кружки и начать обучение 118 тысяч молодых людей из бедных семей. При этом до 80 процентов расходов кружка покрывается из бюджета.
Подчеркнута необходимость подготовки детей из бедных семей и поступления в вузы в 2025 году на грантовой основе 3,5 тысячи молодых людей.
Ректоры вузов также будут руководить обучением в общей сложности 4 тысяч молодых людей из бедных семей. Министру К. Шарипову даны соответствующие поручения в этом направлении.